تلاش‌ روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام

تلاش‌ روزهای آخری دولت ترامپ برای خرابکاری در مسیر بازگشت بایدن به برجام ...
isna.ir ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #آتلانتیک، #آینده_ایران، #ارتباط، #اسامه_بن_لادن، #القاعده، #امارات_متحده_عربی، #امور_خارجه، #ایران، #ایسنا، #باربارا_اسلاوین، #برجام، #تحریم، #ترامپ، #تهران، #توافق_هسته_ای، #جو_بایدن، #حوثی، #دولت، #سعودی، #سلاح، #سیا، #سیاست، #شورای_آتلانتیک، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فاطمه، #لادن، #میانه، #نظامی، #واشنگتن، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #کنگره، #گروه_تروریستی

یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی ادعای وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارتباط ایران با گروه تروریستی القاعده را تلاش در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ برای توجیه حمله به ایران از طریق اتهام زنی تروریستی یا خرابکاری در مسیر بازگشت دولت جو بایدن به توافق هسته ای تلقی کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از اندیشکده ریسپانسیبل استیت کرفت ، مایک پمپئو روز سه شنبه گذشته ایران را به عنوان « پایگاه جدید القاعده » متهم کرد؛ این ، آخرین تلاش وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای پایانی فعالیتش برای توجیه حمله نظامی به ایران از طریق اتهام زنی تروریستی یا خرابکاری در شروع تلاش های دیپلماتیک جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برای پیوستن مجدد به برجام(توافق هسته ای) و ترمیم روابط واشنگتن-تهران بود.
کالین پی. کلارک ، مدیر سیاست و تحقیقات در گروه سوفان ، گفت: از نظر من که واضح است اینطور افشاگری درباره ایران و القاعده ، و برچسب افشاگری زدن به ارائه اطلاعات اینچنینی ، ماهیتی سیاسی دارد. ظاهرا که تلاشی برای جلوگیری از توانایی دولت بایدن در مذاکره با ایران باشد.
باربارا اسلاوین ، مدیر بخش ابتکار آینده ایران در اندیشکده شورای آتلانتیک ، معتقد است: دولت ترامپ مدام درباره ایران دروغ می گوید و اکنون هم درگیر کارزاری برای دشوار کردن بازگشت به دیپلماسی با ایران برای دولت بایدن است.
سخنرانی روز سه شنبه پمپئو اولین تلاش دولت ترامپ برای ربط دادن ایران به القاعده نبود. پمپئو در سال ۲۰۱۷ که رئیس سیا بود ، مجموعه ای از اسنادی که از اسامه بن لادن ، رهبر القاعده ، به دست آمده بود را منتشر و ادعا کرد « جزئیات جدیدی درباره روابط القاعده با ایران » وجود دارد. مقامات آمریکایی در اواسط سال ۲۰۱۹ و در میانه تشدید تحریم های اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران و افزایش حضور نظامی در منطقه ، یک سری جلسات پشت درهای بسته درباره ادعای ارتباط ایران با القاعده برگزار کردند. اعضای کنگره نگران بودند که دولت در صدد توجیه اقدامات نظامی علیه ایران بدون کسب مجوز از کنگره باشد.
همه این اتفاقات در حالی است که دولت آمریکا کمتر درباره روابط دیگر متحدان خود با القاعده به صراحت سخن گفته است. عربستان سعودی و امارات متحده عربی به عنوان بخشی از جنگ خود با حوثی ها در یمن ، در کنار القاعده جنگیده اند و حتی سلاح های ساخت آمریکا را به نیروهای القاعده رسانده اند.
دبیر فاطمه ابوطالبی مترجم شادی سلطان‌زاده
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

"تجهیزات نظامی زیبا" خاورمیانه را نجات نخواهد داد...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ سیاست
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، طی یادداشتی در نیویورک تایمز به بررسی سفر اخیر ترامپ به عربستان پرداخت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در یادداشت وز...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»


EOF