سگ‌های گله یک قلاده پلنگ را در اطراف مشهد کشتند

سگ‌های گله یک قلاده پلنگ را در اطراف مشهد کشتند ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۱/۰۲ طبیعت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #انقراض، #بهمن، #حفاظت_محیط_زیست، #حیات_وحش، #حیوانات، #خبر، #خراسان، #خراسان_رضوی، #خواف، #شهرستان، #شهرستان_خواف، #محیط_زیست، #مشهد، #پلنگ

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بررسی گروه کارشناسان حقیقت‌یاب این نهاد و دامپزشکی استان مشخص کرد علت مرگ یک قلاده پلنگ در ارتفاعات دردوی شهرستان خواف واقع در جنوب خراسان رضوی "پارگی حنجره توسط سگهای گله" بوده است.
به گزارش همشهری‌آنلاین و به نقل از ایرنا؛ تورج همتی روز پنجشنبه افزود: یکی از اهالی روستای دردوی پیشتر خبر از مشاهده لاشه یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای دردوی داد که مورد حمله چندین قلاده سگ گله قرار گرفته بود لذا محیط‌بانان شهرستان خواف به سرعت در محل حضور یافتند.
وی مرگ پلنگ را به عنوان یکی از حیوانات در معرض انقراض ، موضوعی با اهمیت ذکر و بیان کرد: به همین خاطر تحقیقات میدانی و بررسی نزدیک موضوع از سوی کارشناسان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی برای تشخیص علت اصلی اتلاف این پلنگ آغاز شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نتیجه بررسی مقدماتی و همچنین اظهارات شاهدان محلی را مبنی بر حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفندان و هجوم متعاقب سگهای محافظ گله و درگیری با این حیوان ماده ذکر و بیان کرد: ولی برای اطمینان بیشتر از علت حادثه دیروز یکم بهمن ماه گروه حقیقت‌یاب با حضور کارشناس نظارت بر امور حیات وحش خراسان رضوی به خواف اعزام شد.
وی از انتقال لاشه ماده پلنگ تلف شده به محل اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی در مشهد خبر و ادامه داد: گزارش مشترک دامپزشکان و کارشناسان نظارت بر امور حیات وحش کمیته حقیقت‌یاب نظر دامپزشک‌ معتمد اولیه را در مورد علت مرگ پلنگ تایید کرده است.
همتی گفت: آثار کوفتگی و خون‌مردگی در کشاله ران ، گردن و پهلوهای ماده پلنگ در جریان کالبدشکافی جسدش به وضوح مشهود بود. در ناحیه حنجره این حیوان تلف شده نیز پارگی مشخصی مشاهده شد.
وی افزود: هیچگونه علائمی از پارگی پوست یا بیماری و خونریزی از منافذ بدن در لاشه این پلنگ مشاهده نشد که این به وضوح خفگی ناشی از درگیری با سگهای گله و گاز گرفتگی در ناحیه گلو را به عنوان علت مرگش تایید می‌کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آزمایشهای تکمیلی نیز به منظور بررسی ابتلای احتمالی ماده پلنگ تلف شده به بیماری هاری و نیز سم‌شناسی از محتویات داخلی بدن و رادیوگرافی از ناحیه سروفک حیوان نیز انجام شده است.
این ماده پلنگ ظهر سه‌شنبه هفته جاری ۳۰ دی ماه گذشته در ارتفاعات شهرستان خواف تلف شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چالش‌های پلنگ ایرانی برای حیات ...
isna.ir ۱۳۹۹/۱۱/۰۴ طبیعت
پلنگ ایرانی یکی از گربه‌سانان بزرگ کشور است که در معرض خطر انقراض قرار دارد این در حالیست که طی یک سال گذشته اخبار و گزارش‌های متعددی درباره صدمه وارد...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

محیط زیست در سالی که گذشت؛ حذف 15 پلنگ از طبیعت ایران/ چوپان لرستانی ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ طبیعت
سال که گذشت به تعبیر بسیاری از کارشناسان سالی سیاه برای پلنگ های ایرانی بود چرا که تنها بر اساس آماری که در رسانه ها منتشر شد در این سال 15 پلنگ تلف ش...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»


EOF