پیام انتخاب رابرت مالی برای ایران

پیام انتخاب رابرت مالی برای ایران...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ سیاست

کلیدواژه ها:#2015، #Asriran.com، #آکسفورد، #اردن، #اروپا، #اسراییل، #الیوت_آبرامز، #امور_ایران، #اوباما، #ایران، #ایرانی، #برایان_هوک، #برجام، #ترامپ، #جان_کری، #جو_بایدن، #حاکمیت، #خاورمیانه، #خبر، #دولت، #دولت_اوباما، #سازمان_انرژی_اتمی، #سعودی، #سیاست، #سیاست_خارجی، #مدرس، #مصری، #نتانیاهو، #هاروارد، #واشنگتن، #وندی_شرمن، #یهودی

اگر قرار بود تیمی از سیاست خارجی را در آمریکا انتخاب کنیم که قابلیت مذاکرات در حوزه های مختلف با ایران را داشته باشد ، شاید تیمی جز این را انتخاب نمی کردیم.
اکبر مختاری*
انتخاب شخصیتهای متفاوت برای پست های مختلف امری عادی و بیهوده نیست بلکه افراد حاضر در پست های تاثیرگذار نماد سیاستهایی خواهند بود که اجرا خواهند شد.
همانطور که انتصاب افرادی چون برایان هوک و الیوت آبرامز بعنوان نماینده دولت آمریکا در مورد ایران پیام مبتنی بر فشار حداکثری را از واشنگتن مخابره ساخت انتخاب اخیر جو بایدن برای نماینده آمریکا در مورد ایران نیز بسیار پرمعنا می نماید.
انتخاب "رابرت مالی" بعنوان نماینده آمریکا در مورد ایران از سوی جو بایدن شاید بتواند بخوبی بخشی از سیاست خارجی او و دولتش را در مورد ایران نمایان سازد.
اهمیت انتخاب رابرت مالی چنان است که پیش از انتخاب نهایی اش بعنوان نماینده آمریکای بایدن در امور ایران ، صدای لابی اسراییل و بنیادهای نزدیک به این لابی از جمله بنیاد دفاع از دموکراسیها را بشدت درآورد.
بواقع پیام انتخاب رابرت مالی چیست و چرا جریانهای مخالف برجام در آمریکا از چنین انتخابی بشدت نگرانند.
رابرت مالی از معماران اصلی شکل دهنده برجام در سال 2015 در کنار جان کری و جیک سولیوان و تونی بلینکن و وندی شرمن و ویلیام برنز بود.
رابرت مالی که تحصیلکرده حقوق از هاروارد و فلسفه سیاسی از آکسفورد می باشد از نزدیک ترین یاران سیاست خارجی دولت اوباما می باشد.
مالی که فرزند پدر ملی گرای یهودی مصری می باشد به شدت حامی استفاده از راهکارهای دیپلماتیک در خاورمیانه و بخصوص در مورد ایران است.
رابرت مالی از منتقدان جدی شهرک سازی اسراییل در کرانه باختری و رود اردن است و با بسیاری از سیاستهای تند نتانیاهو در خاورمیانه رابطه خوبی ندارد.
اگر عکسهای مربوط به مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک را در زمان شکل گیری برجام مرور کنیم خواهیم دید که مالی در کنار جان کری و مونیتز رییس سازمان انرژی اتمی آمریکای اوباما حاضر است.
رابرت مالی عضو تیم مذاکره کننده آمریکا در زمان مذاکرات منجر به برجام/ نفر اول از سمت چپ تصویر

* * * او آگاهی کافی از چرایی شکل گیری برجام و روندی که منتهی به شکل گیری برجام شد را دارد و این میتواند خبر خوبی برای حامیان برجام در ایران و آمریکا و اروپا باشد.
مالی که طی دوران ریاست جمهوری ترامپ از منتقدان اصلی خروج ترامپ از برجام و بعنوان مدیر گروه بین المللی بحران مشغول بوده است حالا پست حساسی را در مورد ایران دریافت میکند.
ایرانی که غنی سازی بیست درصدی را دوباره آغاز کرده و مجلسش اولتیماتوم اخراج بازرسان سازمان انرژی اتمی را در صورت عدم رفع تحریمها تا کمتر از دو ماه دیگر داده و میرود که دولت حامی برجام در ایران نیز تا حدود پنج ماه دیگر جایش را به دولتی دهد که معلوم نیست با برجام فعلی قرابت دارد یا خیر.
اگر قرار بود تیمی از سیاست خارجی را در آمریکا انتخاب کنیم که قابلیت مذاکرات در حوزه های مختلف با ایران را داشته باشد ، شاید تیمی جز این را انتخاب نمی کردیم.
بلی تیم اخیر سیاست خارجی بایدن برجام را میشناسد دلایل شکل گیری برجام را نیز بخوبی می داند و آماده هم هست که با ایران مذاکراتی داشته باشد.
اما این تیم قطعا با چالش های جدی در برابر تندروها در آمریکا و لابی اسراییل و سعودی روبرو خواهد شد
بنابراین فرصت گفت و گو همیشگی و بلند مدت نخواهد بود این نکته بسیار مهمیست که حاکمیت در ایران باید بخوبی درک کند و به آن واقف باشد.

* مدرس علوم سیاسی
---اگر قرار بود تیمی از سیاست خارجی را در آمریکا انتخاب کنیم که قابلیت مذاکرات در حوزه های مختلف با ایران را داشته باشد ، شاید تیمی جز این را انتخاب نمی کردیم. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

آمریکا با مرد نامرئی می‌آید...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۳/۱۹ سیاست
دنیای اقتصاد: در آستانه مذاكرات حساس، دشوار و سرنوشت‌ساز هسته‌اي در شهر وين اتريش، امروز مقامات بلند‌پايه ايران و آمريكا، در شهر ژنو سوئيس با يكديگر د...ادامه مطلب»

فرمانده ارتش اسراییل: بایدن نباید به برجام بازگردد/ به ایران هوا نرسان...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ ارتش
"اظهارات و لحن تهدید آمیز و آمرانه این ژنرال اسراییلی در قبال دولت جدید آمریکا کم سابقه است". "آویو کوخاوی"، رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در اظهاراتی...ادامه مطلب»

کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»


EOF