تظاهرات ضد پوتین در روسیه/ دستگیری 5 هزار معترض (+عکس) / "ناوالنی را آزاد کنید"/ تجمع در هوای منفی 42 درجه

تظاهرات ضد پوتین در روسیه/ دستگیری 5 هزار معترض (+عکس) / "ناوالنی را آزاد کنید"/ تجمع در هوای منفی 42 درجه...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۱/۱۳ اخبار

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #آلمان، #اعتراض، #اعتراضات، #امور_خارجه، #بی_بی_سی، #تحریم، #تظاهرات، #جو_بایدن، #حکومت، #روسیه، #رویترز، #سرد، #سن_پترزبورگ، #شبکه‌های_اجتماعی، #شعار، #شورش، #غیرقانونی، #فرود، #قانونی، #مردم، #مسکو، #مقاومت، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #ولادیمیر_پوتین، #پترزبورگ، #کاخ_کرملین، #کرملین

"شوکر را زمین بگذار" یکی از یک شعارهای معترضان علیه پلیس بود.
پلیس ضد شورش روسیه معترضان به بازداشت "الکسی ناوالنی" ، منتقد بزرگ پوتین را متفرق و بیش از 5 هزار نفر را بازداشت کرد. طرفداران ناوالنی در میان سرمای شدید و تهدیدات قضایی خواستار آزادی منتقد کرملین شدند.
به گزارش عصرایران ، الکسی ناوالنی مخالف برجسته پوتین است که به تازگی بازداشت شد.
به نوشته رویترز ، پلیس ضد شورش روسیه در یک نمایش امنیتی گسترده مرکز مسکو را بست؛ عابران را در نزدیکی کاخ کرملین محاصره و ایستگاه‌های مترو را تعطیل و صدها نیروی ضد شورش را در زیر برف مستقر کرد.
گروهی از معترضان در این میان با شعار "آزادش کنید" به سمت زندان شمالی مسکو حرکت کردند. ناوالنی در این زندان نگهداری می‌شود. در صحنه‌ای دیگر از این تظاهرات معترضان دست‌های خود را بالای سرشان بردند و خطاب پلیس ضد شورش اعلام کردند: "ما دشمن شما نیستیم".
پلیس رفت‌و آمد در مرکز مسکو را محدود کرد/ عکس: REUTERS

* * * ناوالنی 44 ساله حدود دو هفته پیش پس از بازگشت به مسکو در فرودگاه بازداشت شد. او در تابستان گذشته در روسیه با یک ماده محرک عصبی ، مسموم شد و برای درمان به آلمان منتقل شد.
وی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را به صدور دستور مسمومیت خود متهم می‌کند؛ ادعایی که کرملین آن را بارها رد کرده است.
بازگشت دراماتیک ناوالنی از آلمان به روسیه در حالی صورت گرفت که مقامات روسی از قبل به وضوح او را تهدید به بازداشت کرده بودند. بازداشت ناوالنی دو اعتراض بزرگ آخر هفته‌ای در روسیه را در پی داشت و چالش بزرگی برای پوتین محسوب می‌شود که به مدت دو دهه بر فضای سیاسی روسیه حکم رانده است.
"یولیا ناوالنی" همسر الکسی ناوالنی منتقد برجسته پوتین در میان تظاهرکنندگان/ عکس: اینستاگرام یولیا ناوالنی

* * *
"یولیا" معترض 40 ساله در مسکو در این باره گفت که با وجود حمله وحشتناک نیروهای پلیس در شب گذشته و اطلاع از عواقب ناشی از تجمع ، در این تظاهرات شرکت کرده است.
او گفت: من درک می‌کنم در کشوری بی‌قانون زندگی می‌کنم. در کشوری پلیسی ، بدون دادگاهی مستقل. در کشوری که فساد حکومت می‌کند. وی افزود: دوست دارم جور دیگری زندگی کنم.
بی بی سی در این باره نوشت: تظاهرات در روسیه خطرناک است. اگر معترضان از باتوم (باطوم) یا تیر پلیس فرار کنند ، احتمالا اخراج شده ، با جرایم سنگین یا پیگرد قانونی مواجه می‌شوند.
مقامات در مسکو تلاش کردند تا از تجمع متعرضان در یک نقطه ممانعت کنند. به همین دلیل اختلاف بر سر تعداد معترضان بیشتر از تظاهرات هفته قبل به نظر می رسد.
در صحنه‌ای دیگر از تظاهرات ، پلیس معترضان را به سمت محل عبور خودروها در مرکز شهر هدایت کرد. در این بخش خودروسواران به معترضان علامت پیروزی نشان می‌دادند.
خبرنگار بی بی سی در مسکو گفت: اکثر معترضان طرفدار ناوالنی نیستند بلکه از نحوه رفتار با او شوکه‌اند. بیشتر آنها ناوالنی را نماد مقاومت توصیف کردند و از "تغییر" سخن می‌گویند.
به گفته این تحلیلگر ، هیچ یک از این‌ها به معنای برکناری پوتین نیست. او هنوز از حمایت قابل توجهی برخوردار است. اما این روند می‌تواند دو دهه درخشش قدرتمندانه او را کاهش دهد.
رویترز نوشت: پلیس اعلام کرد که معترضان می توانند به دلیل شرکت در یک تظاهرات غیرقانونی تحت پیگرد قرار گیرند. آنها هشدار دادند که این تظاهرات می‌تواند کرونا را گسترش دهد.
جمعیت در سن پترزبورگ خطاب به نیروهای پلیس فریاد زد: "شوکر را زمین بگذار"/ عکس: رویترز

* * *
طرفداران و متحدان ناوالنی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی بارها مکان تجمعات خود را تغییر دادند و معترضان را در مناطق مختلف مسکو پراکنده کردند. این موضوع متفرق کردن معترضان را سخت‌تر کرد.
پلیس تعداد معترضان در تظاهرات یکشنبه را حدود 2 هزار نفر تخمین زد. خبرنگاران رویترز جمعیت تظاهرات را حدود چند ده هزار نفر اعلام کردند و گفتند که تعداد معترضان در مقایسه با هفته گذشته کمتر بوده است.
در سن‌ پترزبورگ و مسکو پلیس برای بازداشت معترضان از زور و فشار و در مواردی از شوکرهای غیرکشنده استفاده کرد. یکی از معترضان با سر خونی و باندپیچی شده دیده شد.
دهها نفر از مردم شهر "Yakutsk" در سیبری در هوای بسیار سرد این منطقه در اعتراض به بازداشت ناوالنی اعتراض کردند/ عکس: GETTY IMAGES

* * *
به گزارش گروه "او وی دی اینفو" ( OVD-Info) ، حدود 5 هزار نفر در تظاهرات سراسری روسیه بازداشت شدند. حدود 1450 نفر آنها در مسکو شناسایی شدند. "او وی دی اینفو" یک سازمان غیردولتی است که راهپیمایی‌ها در روسیه را بررسی می کند.
"یولیا ناوالنی" همسر منتقد برجسته کرملین در میان بازداشت‌شدگان قرار داشت و کمی بعد آزاد شد.
او قبل از پیوستن به اعتراضات در حساب اینستاگرامی‌اش نوشت: "اگر ساکت بمانیم ، آنها فردا به سراغ هر کدام از ما می‌آیند".
این تظاهرات پس از بازداشت خانگی یا دستگیری برخی از متحدان ناوالنی در هفته گذشته برگزار شد.
محکومیت آمریکا ، واکنش روسیه
"آنتنی بلینکن" وزیر امور خارجه آمریکا آنچه را که به گفته وی استفاده مداوم از تاکتیک‌های خشن علیه روزنامه‌نگاران و معترضان صلح طلب است را محکوم کرد و خواستار آزادی ناوالنی شد.
وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش ، آمریکا را به نفاق ، مداخله و تلاش به تشویق معترضان در راستای سیاست‌های مهار روسیه متهم کرد.
غرب نیز از مسکو خواسته تا ناوالنی و متحدانش را آزاد کند. آنها از "جو بایدن" رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌اند تا 35 نفر از متحدان نزدیک پوتین را تحریم کند.
تصاویر به دست آمده از اعتراضات شهر "ولادی‌وستوک" در خاور دور روسیه ، معترضان را دست در دست یکدیگر در دمای منفی 13 درجه سانتی‌گراد نشان می‌دهد که شعار "پوتین دزد است" را فریاد می‌زنند. "او وی دی اینفو" می گوید پلیس صدها نفر در این شهر را بازداشت کرده است.
ده‌ها نفر نیز در شهر " Yakutsk" سیبری در دمای منفی 42 درجه تجمع کردند. او وی دی اینفو اعلام کرد که 11 نفر در شهر "تومسک" سیبری بازداشت شدند. ناوالنی در آخرین سفرش که منجر به مسمومیت و فرود اضطراری هواپیمایش شد ، از این شهر بازدید کرد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF