دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی را به اتهام طرح عملیات تروریستی به بیست سال زندان محکوم کرد

دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی را به اتهام طرح عملیات تروریستی به بیست سال زندان محکوم کرد...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ اخبار

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آذر، #آلبانی، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اتریش، #اتریشی، #ارتباط، #اروپا، #اروپایی، #اسلامی، #امور_خارجه، #انگلستان، #ایتالیا، #ایران، #ایرانی، #ایسلند، #برلین، #بریتانیا، #بلژیک، #بهمن، #تحریم، #ترور، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حسن_روحانی، #حکومت، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دادستان، #دادگستری، #دولت، #رجوی، #روحانی، #رومانی، #سفارت_ایران، #سوء_قصد، #سوریه، #سپتامبر، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #شورای_عالی_امنیت_ملی، #شورای_ملی_مقاومت_ایران، #طراحی، #عدالت، #عراق، #غربی، #فرانسه، #فرانسوی، #فنلاند، #لبنان، #لهستان، #لوکزامبورگ، #لیتوانی، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #مرداد، #مرسدس، #مریم_رجوی، #مسلح، #مقاومت، #مهرداد، #موافقت، #نام_ایرانی، #نظامی، #وزارت_اطلاعات، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_خارجه، #وکیل، #وین، #پاریس، #پیشین، #چاشنی، #چهارشنبه، #چینی، #ژانویه، #کشف، #گروه_تروریستی، #یورو

اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین ، اتریش است. وی در ژوئیه ۲۰۱۸ در حالیکه در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان در حال بازگشت به محل سکونتش در اتریش بود ، به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شد.
اسدی در ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ به اتهام طرح عملیات تروریستی در اروپا ، در دادگاه تروریستی انتورپ بلژیک به همراه سه متهم دیگر محاکمه شد. روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ دادگاه کیفری آنتورپ ، با رد مصونیت دیپلماتیک اسدالله اسدی ، وی را به بیست سال زندان محکوم کرد.
کشف طرح عملیات و دستگیری اسدی
روز شنبه ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ در چارچوب تحقیقات مشترک اروپایی ، پلیس آلمان اسدالله اسدی ، را به اتهام تحویل دادن مواد منفجره به یک زوج ایرانی تبعه بلژیک و صدور دستور انجام عملیات تروریستی و انفجار بمب در گردهمایی بزرگی که توسط شورای ملی مقاومت ایران و مجاهدین خلق ترتیب داده شده بود ، بازداشت کرد. همزمان یک زوج ایرانی تبعه بلژیک درحالی‌که با خودروی مرسدس خود ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و یک چاشنی انفجاری جاسازی شده در یک کیف را با خود حمل می‌کردند توسط پلیس کشف و دستگیر شدند. طبق طرح این زوج قرار بود بمب را به فرد دیگری ، شهروند فرانسه تحویل داده تا او در گردهمایی « ایران آزاد » منفجر کند که وی نیز دستگیر شد.
استرداد به بلژیک
دادگاهی در شهر برلین آلمان روز دوشنبه ۹ اکتبر ۲۰۱۸ بعد از گذشت سه ماه از دستگیری اسدالله اسدی ، طی حکمی اجازه استرداد وی به بلژیک را صادر کرد.
اتهام و تحقیقات
اسدالله اسدی بر اساس تحقیقات سازمان امنیت بلژیک ، به‌طور خاص برای وزارت اطلاعات ایران « اداره ۳۱۲ » که از سوی اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی است کار می‌کرده‌است. وی متهم اصلی و ردیف اول پرونده طرح انفجار گردهمایی شورای ملی مقاومت در پاریس می‌باشد. اسدی تا قبل از اعزام به وین در سال ۲۰۱۴ و منصوب شدن به‌عنوان دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ، تحت عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در سفارت ایران در عراق و سپس بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در سفارت ایران در انگلستان مستقر بود. بر اساس تحقیقات سازمان امنیت بلژیک ، اسدالله اسدی ، در محل برگزاری گردهمایی « ویلپنت » در سال ۲۰۱۷ و همین‌طور در مقر سازمان مجاهدین در شهر « ۰ » ، در شمال پاریس و در نزدیکی هتل‌هائی که محل اقامت شخصیت‌های دعوت شده به این مراسم بوده ، دیده شده‌است. به‌نوشته لوموند ، اسدالله اسدی در دوره آموزش نظامی خود چگونگی دستکاری مواد منفجره را آموخته و مأموریت وی با همکاری وزارت امور خارجه جمع‌آوری اطلاعات دربارهٔ مخالفان نظام بوده‌است.
دادگستری بلژیک در تحقیقات تکمیلی خود می‌گوید حکومت ایران طراح توطئه حمله علیه تجمع اپوزیسیون ایرانی در پاریس بوده و این توطئه توسط وزارت اطلاعات ایران و با اطلاع رهبری ایران طراحی شده و ابتکار شخصی اسدالله اسدی نبوده‌است.
روز پنج‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ رسانه‌های آلمان از قول مقام‌ها و پلیس آلمان گزارش کردند که دو دفترچه سیاه و سبز در خودروی اسدالله اسدی پیدا کرده‌اند که در یک دفترچه دستورالعمل رمزگذاری شده ساخت بمب دستی نوشته شده و دفترچه دیگر شامل رسیدهایی است که ظاهراً نشان می‌دهد اسدی پول نقد به مبالغ ۲۵۰۰ تا ۵ هزار یورو میان افراد مختلف و ناشناس که نام ایرانی دارند در ۱۱ کشور اروپائی توزیع می‌کرده‌است. آنها بر این باور هستند که این افراد در ارتباط با نهادهای اطلاعاتی ایران می‌باشند.
دادگاه و محاکمه
در مرداد ۱۳۹۹ نخستین جلسه دادگاه اسدی و سایر متهمان ، برگزار شد. اسدی در این جلسه دادگاه حاضر نشد.
روز پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ دومین جلسه دادگاه در بلژیک بدون حضور اسدالله اسدی تشکیل شد و تنها وکلای وی و سه متهم دیگر ایرانی مرتبط با این پرونده حضور داشتند. بعد از دو سال تحقیقات توسط دستگاه قضایی بلژیک به این تحقیقات پایان داده شد و این پرونده به دادگاه تروریستی انتورپ بلژیک تحویل داده شد.
روز جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ بنا بر اسنادی که پلیس بلژیک منتشر کرد در صورتجلسه‌ای از ملاقات ۱۲ مارس ۲۰۲۰ بین پلیس بلژیک و اسدی ، وی در هنگام بازجویی به پلیس بلژیک گفته‌است محکومیت او در دادگاه ممکن است به « انتقام‌گیری » برخی گروه‌ها از مقام‌های بلژیکی منجر شود. وی گفت که گروه‌های مسلح در عراق ، لبنان ، یمن و سوریه و همچنین ایران علاقه‌مند به نتیجه پرونده وی هستند و « از حاشیه تماشا می‌کنند ببینند بلژیک از آنها حمایت می‌کند یا نه » .
تحقیقات بلژیک به پایان رسیده ، و موضوع از ۲۷ نوامبر در دادگاه آنتورپ ، تنها ظرف دو روز ، قضاوت خواهد شد. اسدی و سه نفر مرتبط با وی در نوامبر۲۰۲۰ در بلژیک به اتهام « تلاش برای سوءقصد با ماهیت تروریستی » و « شرکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی » محاکمه خواهند شد.
روز جمعه ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ اسدالله اسدی ، از حضور در دادگاه خودداری کرد. جلسه دادگاه بدون حضور اسدی و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. در این دادگاه علاوه بر اسدی ۴۸ ساله ، نسیمه نعامی ، ۳۶ ساله ، امیر سعدونی ، ۴۰ ساله و مهرداد عارفانی ۵۷ ساله نیز به عنوان همدستان اسدی در تلاش برای انجام حمله تروریستی محاکمه خواهند شد. برای اولین بار است که یک دیپلمات جمهوری اسلامی در اروپا محاکمه می‌شود. جورجس هنری بوتیه وکیل دادگستری گفت: « دولت ایران توطئه چینی می‌کند ، تهدید می‌کند و به حملات و اعدام‌ها ادامه می‌دهد. ما اسناد غیرقابل انکاری داریم که نشان می‌دهد دولت ایران از تهران دستور داده و مجوز مرگ هزاران نفر را داده‌است. » دادستان‌های عمومی خواستار حداکثر مجازات ۲۰ سال زندان برای اسدی شدند.
روز پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ دومین دادگاه اسدالله اسدی و سه همدست او در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد که وی در این جلسه از دادگاه نیز شرکت نکرد.
روز جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه ، حکم اسدالله اسدی در ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ صادر خواهد شد.
در ۲۸ دی ۱۳۹۹ دادگاهی در بلژیک که رسیدگی به پرونده اسدالله اسدی را بر عهده دارد ، صدور حکم برای وی را تا ماه فوریه (آینده میلادی) به تعویق انداخته‌است.
حکم دادگاه کیفری آنتورپ
روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ دادگاه کیفری آنتورپ ، با رد مصونیت دیپلماتیک اسدالله اسدی ، وی را به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق ایران در شهر ویلپنت فرانسه در ژوئن سال ۲۰۱۸ به بیست سال زندان محکوم کرد. دیگر متهمان این پرونده یعنی نسیمه نعامی به ۱۸ سال ، امیر سعدونی به ۱۵ سال و مهرداد عارفانی به ۱۷ سال زندان محکوم شدند. قاضی با درخواست دادستان مبنی بر سلب تابعیت بلژیکی افراد موافقت کرد.
شاکیان پرونده
نزدیک به ۲۰ شخصیت که در ۲۰۱۸ جزء مهمانان گردهمایی ویلپنت بودند ، به عنوان شاکی خصوصی در این پرونده حضور دارند و وکالت آنان در جریان دادگاه را وکلای بلژیکی ژرژ-هانری بوتیه Georges-Henri Beauthier و ریک وانرویسل Rik Vanreusel و همچنین وکیل فرانسوی ویلیام بوردون بر عهده دارند.
سیاستمدار فرانسوی- کلمبیایی اینگرید بتانکور نیز جزو شاکیان خصوصی است.
شورای ملی مقاومت ایران که هدف حمله بود موضعگیری کرد. محمد محدثین ، مسئول کمیسیون خارجه شورا و نماینده منافع آنها در پروسه دادگاه گفت « برای اولین بار یک دیپلمات در حال خدمت در اروپا به جرم تروریسم مورد محاکمه قرار می‌گیرد. تمام سفارتهای ایران در کشورهای اصلی اروپایی در چهار دهه گذشته بنحوی درگیر تروریسم بوده‌اند. » او به اتحادیه اروپا فراخوان داد که تمام سفارتهای ایران را تعطیل کرده و عوامل آنها را از اتحادیه اروپا اخراج کنند.
مریم رجوی رئیس NCRI می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد شورای امنیت ملی ایران که ریاست آن را حسن روحانی رئیس‌جمهوری بر عهده دارد ، این حمله را پیشاپیش تصویب کرده‌است.
شورای ملی مقاومت ایران در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: « رژیم به شدت تلاش می‌کند تا از طریق تهدید و باج‌گیری مانع اجرای عدالت شود. »
پیامدها
دولت فرانسه در سپتامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد وزارت اطلاعات ایران در پشت این توطئه قرار داشته و یکی از مأموران دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در پوشش یک مقام دیپلماتیک بوده را در ارتباط با پرونده تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس اخراج کرد.
به دنبال تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس ، اتحادیه اروپا در ۱۸ دی ۱۳۹۷ نام اسدالله اسدی ، سعید هاشمی‌مقدم و معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران را به فهرستی که در سال ۲۰۰۱ تهیه شده اضافه کرد.
وزیر خارجه فرانسه اقدامات اتخاذ شده اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۱۹ علیه سرویسهای ایرانی اطلاعات و دو مسئول آن تبریک گفت و گفت که سرویسهای اطلاعاتی ایران « مسئول » سازماندهی پروژه سوء قصد خنثی شده در روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ در ویلپنت ، شمال پاریس ، علیه گردهمایی مجاهدین خلق ، اپوزیسیون ایران می‌باشند.
واکنش‌ها
بین‌المللی
مقام‌های قضایی و اطلاعاتی بلژیک اعلام کردند که یک دیپلمات ایرانی در کشور آلمان در ارتباط با پرونده‌ای دستگیرشده که دو نفر دیگر هم به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق در پاریس در آن پرونده متهم شده‌اند.
سخنگوی دادستانی بلژیک نام دیپلمات دستگیرشده در آلمان را « اسدالله الف » معرفی کرده و گفته او ۴۷ سال دارد.
۹ بهمن ۱۳۹۹ شماری از وزرای سابق اروپایی در نامه‌ای ضمن اینکه خواستار پاسخ‌گویی محمدجواد ظریف ، دربارهٔ « نقش اثبات‌شده » اسدالله اسدی ، در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق در فرانسه شده‌اند ، از اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای اروپایی خواسته‌اند تا بررسی دقیق‌تری بر فعالیت‌های سفارتخانه‌ها ، مراکز مذهبی و فرهنگی ایران داشته باشند. امضا کنندگان این نامه را دیپلمات‌ها و مقام‌های عالی‌رتبه وزارت خارجه پیشین از آلمان ، ایتالیا ، فرانسه ، بریتانیا ، ایسلند ، فنلاند ، آلبانی ، لهستان ، اسلوواکی ، بلژیک ، لیتوانی ، استونی و رومانی تشکیل می‌دهند. آنها بر ضرورت اتخاذ تصمیم‌های سخت‌گیرانه‌تر از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی که آن را رژیم « حامی تروریسم » نامیده‌اند کردند.
اپوزیسیون
سازمان مجاهدین خلق در اطلاعیه‌های خود گفت طرح ترور ریشه در تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست حسن روحانی دارد و او و علی خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی ، را مسئول می‌داند.
به دنبال تحریم اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۱۹ شورای ملی مقاومت ایران ، این اقدام را به عنوان « یک گام مثبت و ضروری » تبریک گفت و در عین حال هشدار داد « وقت آن است که اتحادیه اروپا یک موضع قاطع و شدید علیه این اقدامات جنایتکارانه اتخاذ نماید و منجمله مأموران ایرانی را از خاک اروپا اخراج کند. »
ایران
ایران این اتهامات را قویا رد کرده‌است.
محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در توییتی به بازداشت دیپلمات ایرانی واکنش نشان داد:
چقدر تعجب‌برانگیز است که هم‌زمان با سفر ما (هیئت ایرانی) به همراه رئیس‌جمهوری ایران به اروپا ، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده‌است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد.
رسانه‌ها
پرتال اینترنتی روزنامه اتریشی Die Presse این دیپلمات ایرانی را که یکشنبه (اول ژوئیه/ ۱۰ تیر) در آلمان بازداشت شد ، اسدالله اسدی معرفی کرده‌است.
این فرد که خبرگزاری آلمان پیشتر او را اسدالله الف. ۴۷ ساله معرفی کرده بود ، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بوده‌است. او با حکم جلبی که توسط دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر شده بود ، در جنوب آلمان بازداشت شده‌است. این دیپلمات ایرانی در خاک آلمان مصونیت سیاسی نداشته‌است.
سایت روزنامه کرون (Krone) در اتریش که روز چهارشنبه (۴ ژوئیه/ ۱۳ تیر) ، در حاشیه گزارش سفر حسن روحانی به وین نوشت که دولت اتریش ظرف مدت ۴۸ ساعت مصونیت دیپلماتیک اسدالله الف. را لغو می‌کند.
سایت روزنامه اتریشی Kleine Zeitung نوشته که دیپلمات بازداشت شده که از سال ۲۰۱۴ در وین مستقر است ، از قرار « طراح » این بمب‌گذاری بوده و در سفر به لوکزامبورگ ، مواد منفجره را در اختیار این زوج ایرانی قرار داده و از آنها خواسته‌است که آن را در گردهم‌آیی پاریس منفجر کنند.
بنابر گزارش ایندیپندنت یک مقام رسمی غربی (که نامش ناشناخته است) ، اسناد حاکی از آن است که آقای اسدی درگیر این طرح لو رفته برای بمب‌گذاری در پاریس بوده‌است ، ولی غربی‌ها نمی‌دانند که آیا مقامات ارشد ایرانی هم در جریان این موضوع بوده‌اند یا خیر.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»


EOF