انتشار نامه ۴۵ صفحه‌ای گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی | ایران: محاکمه عوامل فاجعه به زودی شروع می‌شود

انتشار نامه ۴۵ صفحه‌ای گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره سقوط هواپیمای اوکراینی | ایران: محاکمه عوامل فاجعه به زودی شروع می‌شود ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ سیاست

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #اسفند، #اوکراین، #اگنس_کالامار، #ایران، #ایرانی، #تهران، #حقوق_بشر، #خبر، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #عدالت، #قالب، #مردم، #مسلح، #ملل_متحد، #نظامی، #هواپیما، #هواپیمای_اوکراینی، #هواپیمایی، #کانادا، #گاردین

اگنس کالامار ، گزارشگر ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ، پس از شش ماه تحقیق چکیده‌ای از گزارش خود را درباره فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی در قالب یک نامه ۴۵ صفحه‌ای به مقام‌های ایران تحویل داد.
به گزارش همشهری‌آنلاین ، خانم کالامار در حالی در گزارش و نامه خود از همکاری نکردن ایران و بی‌پاسخ ماندن برخی پرسش‌ها در تدوین گزارش فاجعه مرگ ۱۷۶ نفر مسافران و خدمه پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمای اوکراین به مقصد کیف گلایه کرده که مقام‌های سیاسی ، امنیتی ، نظامی و قضایی ایران پیش‌تر بارها از جدی بودن فرآیند رسیدگی به این پرونده و محاکمه عادلانه تمام عاملان حادثه سقوط بویینگ اوکراینی خبر داده بودند.
گزارشگر ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با گاردین ادعا کرده نامه ۴۵ صفحه‌ای را ۶۰ روز پیش به مقام‌های ایران تحویل داده و در آن چند پرسش مهم هم برای روشن شدن ابعاد فاجعه مطرح کرده است اما تهران هنوز به این سئوال‌ها و اصل نامه پاسخ نداده است.
کالامار گفته است: « آنها گفته‌اند فاجعه شلیک موشک به هواپیما به دلیل خطای انسانی و زنجیره‌ای از اشتباه‌ها رخ داده اما معلوم نیست چرا مسئولان پدافند هوایی ایران برای شلیک کردن موشک‌های روسی تور بر اساس استانداردها عمل نکرده‌اند تا جلوی فاجعه گرفته شود ، چرا در اوج تنش با آمریکا منطقه پروازممنوع اعلام نشده و چرا در فرآیند تحقیق قضایی مانع ایجاد شده است. »
گزارشگر ویژه سازمان ملل در حالی مدعی وجود تناقض در گفته‌ها و رفتار مقام‌های ایرانی درباره محاکمه عاملان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی شده که رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح چند روز پیش از پایان رسیدگی به پرونده سانحه سقوط هواپیما در دادسرای نظامی خبر داده و گفته بود « این پرونده اکنون در مرحله تدوین کیفرخواست است و مراحل محاکمه پس از طی شدن فرآیند مقدماتی با حضور متهمان و اولیای دم در دادگاه آغاز می‌شود. » رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم یکشنبه سوم اسفند از انتشار گزارش نهایی سانحه سقوط بویینگ اوکراینی تا پایان سال ۹۹ برای عموم مردم خبر داد.
کالامار در پایان گفت‌وگوی خود با گاردین ابراز امیدواری کرد تلاش‌های بین‌المللی به ویژه از سوی اوکراین و کانادا به جاری شدن عدالت در پرونده سقوط هواپیما بینجامد و این ماجرا در کشاکش تلاش‌های غرب برای به نتیجه رساندن توافق هسته‌ای با ایران گم نشود. او گفت: « جست‌وجو برای رسیدن به عدالت در فاجعه سقوط بویینگ پرواز شماره ۷۵۲ به اندازه تلاش برای رسیدن به توافق در پرونده هسته‌ای ایران مهم است. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

دولت آمریکا رسما به دادگاه ایران احضار شد...
khabareno.com ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ اخبار
خبرگزاری مهر: وکیل کاپیتان شهبازی از احضار رسمی دولت آمریکا به دادگاه ایران در شهریور ماه ۹۴ خبر داد. ۲۲ آذر ۱۳۹۳ بود که کاپیتان هوشنگ شهبازی با حضور ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF