هزینه معیشت خانوار متوسط، ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان

هزینه معیشت خانوار متوسط، ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #اسفند، #ایلنا، #تومان، #دولت، #نمایندگان، #همشهری، #همشهری_آنلاین

درنشست امروز کمیته دستمزد ، رقم سبد معیشت کارگران مشخص شد. در این جلسه ، سبد معاش خانوار متوسط ، ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان نرخ گذاری شد و هر سه گروه ، پای این رقم را امضا کردند.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا ، در جلسه امروز (چهارم اسفند) کمیته دستمزد ، با حضور نمایندگان دولت ، کارگران و کارفرمایان ، بالاخره بر سر رقم سبد معاش خانوار –موضوع بند دوم ماده ۴۱ قانون کار- اجماع و توافق سه جانبه حاصل شد.
در این جلسه ، سبد معاش خانوار متوسط ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان نرخ گذاری شد و هر سه گروه ، پای این رقم بسیار حداقلی را امضا کردند. این عدد به عنوان مبنای مذاکرات مزدی به شورایعالی کار ارجاع خواهد شد.
فرامرز توفیقی (نماینده کارگران در کمیته دستمزد) در این رابطه می‌گوید: عدد سبد معاش مورد قبولِ کارگران ، بسیار از این رقم بالاتر است و این سبد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی بسیار حداقلی است.
به گفته وی ، به این سبد ، بایستی سبد حداقلی حداقلی یا بسیار حداقلی گفت و هدف کارگران از توافق بر سر این عدد ، رسیدن به اجماع و توافق با شرکای اجتماعی بوده است.
توفیقی اضافه می‌کند: دو نکته در محاسبه این سبد دخیل بوده است؛ اول اینکه به دنبال سبد بسیار حداقلی که کمترین میزان هزینه‌های زندگی در سراسر کشور را مشخص کند ، بودیم و بنابراین این سبد ، کمینه هزینه‌های زندگی در سراسر کشور است؛ نکته دوم اینکه کارشناسان مرکز آمار امسال به کمیته دستمزد بسیار کمک کردند؛ این کارشناسان با ادله و برهان علمی و آماری ثابت کردند که در سال ۹۹ به دلیل افزایش چشمگیز هزینه خوراکی‌های خانوار ، سهم خوراکی‌ها در سبد افزایش یافته؛ سهم خوراکی‌ها در سبد معاش سال قبل ، ۳۰.۹۶ درصد بود که امسال این نسبت به ۳۵.۶ درصد رسیده است؛ با در نظر گرفتن این نسبتِ افزایش یافته ، سبد معاش ۱۸ درصد کوچکتر محاسبه می‌شود.
او در پایان تاکید می‌کند: برای اینکه به اجماع برسیم و سه‌جانبه‌گرایی برقرار باشد ، به این عدد رضایت دادیم وگرنه عدد ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان ، به هیچ وجه مطلوب جامعه کارگری نیست و بازهم تاکید می‌کنم ، این سبد ، سبد حداقلی حداقلی برای رسیدن به اجماع و توافق سه‌جانبه است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
عنایت ۵۰ میلیارد تومانی مجلس به یک پژوهشکده پرحاشیه | پای کدام نمایندگ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ سیاست
کمیسیون تلفیق مجلس در قالب اعتبارات ردیف‌های موردی موقت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای «پژوهشکده شهید رضایی» دانشگاه شریف در نظر گرفته است. پژوهشکده ای ...ادامه مطلب»

آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»

هزینه معیشت کارگری به ۱۱ میلیون تومان رسید | سفره کارگران در محاصره تو...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ اقتصاد
هزینه معیشت کارگری به مرز ۱۱میلیون تومان رسید. حداقل دستمزد کارگران فقط ۳۷ درصد هزینه معیشت واقعی یک خانوار کارگری را پوشش می‌دهد. به‌گزارش همشهری آنل...ادامه مطلب»

استیضاحِ به وقت سحر | «رفراندوم درون‌ پارلمانی» برای استیضاح یا سوال ا...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ سیاست
حسینعلی حاجی‌دلیگانی که حالا با آغاز به‌کار مجلس یکدست اصولگرای یازدهم، عضوی است از هیات رییسه پارلمان، پنجشنبه ۱۲ تیرماه در یک نشست خبری در اصفهان گف...ادامه مطلب»

۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد بوکان وارد دریاچه ارومیه می‌شود ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۱۱/۰۸ طبیعت
مجری کارگروه نجات دریاچه ارومیه: ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از سد بوکان وارد دریاچه ارومیه می‌شود محیط زیست > آب - همشهری آنلاین: مجری کارگروه نجات دریاچه...ادامه مطلب»


EOF