وعده‌های بی‌سرانجام و تداوم نابسامانی در بازار روغن

وعده‌های بی‌سرانجام و تداوم نابسامانی در بازار روغن ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ تغذبه

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آذر، #ارز_دولتی، #ایسنا، #بازار، #تهران، #حلب، #صنعتی، #مردم

در حالی که شهروندان همچنان برای خرید روغن جامد با مشکل مواجه هستند و حتی گزارش‌هایی از فروش روغن با ارائه کارت ملی منتشر شده ، مسئولان وزارت صمت این موضوع را تکذیب و به وعده دادن اکتفا می‌کنند.
به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا ، اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه‌ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد. مشکلات ایجادشده در حدی بود که بر اساس گزارش‌های رسیده از تهران و برخی شهرستان‌ها یا به طور کل روغن در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نبود ، یا با قیمت‌های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می‌شد ، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا این که پس از ایستادن در صف به هر نفر فقط یک روغن فروخته می‌شد.
اگرچه چندی بعد وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بعد از آن در خرده‌فروشی‌ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید ، گزارش‌ها نشان می‌دهد هنوز برخی استان‌ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مشکلاتی مواجه هستند و کمبود عرضه روغن جامد نیز همچنان خودنمایی می‌کند و شهروندان را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است. اخیرا هم مشاهدات میدانی ایسنا نشان داد در برخی محله‌های شهر تهران و در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی فقط یک روغن جامد فروخته می‌شود.
مسئولان وزارت صمت علت اصلی نابسامانی در بازار روغن را گمانه‌زنی درباره حذف ارز دولتی این محصول عنوان می‌کنند. اما آن‌ها به مردم اطمینان داده‌اند ارز دولتی روغن قطع نمی‌شود و قیمت روغن در سال آینده افزایش نخواهد یافت. وعده‌ای که شاید نتوان از تحقق آن مطمئن بود ، چراکه طی ماه‌های اخیر مسئولان این وزارتخانه بارها وعده دادند مشکل بازار روغن حل می‌شود که هنوز حداقل در بازار روغن جامد این وعده محقق نشده است. در چنین شرایطی همین مسئولان مشکلات این بازار از جمله فروش روغن با کد ملی را رد می‌کنند.
به گفته عباس قبادی ، دبیر ستاد تنظیم بازار ، مصرف اکثر خانوارها روغن مایع است و روغن جامد بیشتر مصرف صنعتی و صنفی دارد؛ اما افزایش تقاضای روغن مایع موجب شد بخشی از ظرفیت تولید روغن جامد نیز به این بخش تخصیص یابد که موجب کسری در تولید روغن جامد هم شد.
از طرف دیگر قبادی میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور را حدود ۱۵۰ هزار تن و تولید روغن در بهمن‌ماه را ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن عنوان کرده و نابسامانی در بازار این محصول را به فضای روانی ناشی از اخباری مربوط به احتمال تغییر نرخ ارز و در پی آن هجوم مردم به فروشگاه‌ها ، افزایش تقاضا و شکل‌گیری احتکار خانگی نسبت داده است. این در حالی است که بر اساس آمار رسمی منتشرشده در ماه‌های اخیر روغن ساخته‌شده نباتی همواره بیشترین کاهش تولید را در بین کالاهای منتخب صنعتی داشته و در ۱۰ ماهه نخست امسال حدود یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن بوده ، یعنی به طور میانگین ماهانه بیش از ۱۲۰ هزار تن روغن نباتی در کشور تولید شده است.
همچنین بر اساس همین آمار ، در آذرماه امسال قیمت هر حلب روغن نباتی معمولی ۱۶ کیلویی ۱۲۵.۵ درصد ، حلب نیمه‌جامد معمولی ۵.۴ کیلویی ۶۹.۶ درصد ، هر بطری روغن سرخ‌کردنی معمولی ۸۱۰ گرمی ۲۴.۲ و هر بطری روغن مایع آفتابگردان معمولی ۸۱۰ گرمی ۱۵.۴ درصد نسبت به آذر سال قبل افزایش یافته است.
به طور کلی آنچه در ماه‌های اخیر شاهد بودیم ، چرخه‌ای از وعده و تکذیب مشکلات در بازار روغن بود ، حال آنکه واقعیت این است که مردم برای تامین روغن جامد همچنان مشکل دارند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران ...
eghtesadeiranonline.com ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ خودرو
حضور بنز، فولوکس واگن، ولوو و فیات نیز در ایران قطعی شد ویراژ خودروسازان امریکایی برای حضور در بازار ایران دبیر دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایرا...ادامه مطلب»

سیمرغ، افسانه‌ای که به واقعیت تبدیل شد+ تصاویر ...
yjc.ir ۱۳۹۵/۰۸/۰۶ ارتش
دوربین‌ فوق‌حساس و پیشرفته و سیستم‌ راداری منحصر به فرد، از امکانات به کار رفته در آرکیو 170 ایرانی است. به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگ...ادامه مطلب»


EOF