چرا زن‌ها بیشتر از مردها سردشان می‌شود؟

چرا زن‌ها بیشتر از مردها سردشان می‌شود؟ ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ سلامت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #تبیان، #توده، #دانشمندان، #مصرف_انرژی، #هلندی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #ورزش

مطالعه‌ای هلندی توانست به این نتیجه برسد که چرا زن‌ها تحمل کمتری در برابر سرما دارند. این مطالعه می‌گوید دمایی که زن‌ها معمولاً در آن احساس راحتی می‌کنند ، سه درجه بیشتر از دمایی است که مردها در آن احساس راحتی دارند.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تبیان ، همیشه این باور وجود داشته که زن‌ها نسبت به مردها بیشتر سردشان می‌شود. اما آیا واقعاً درست است؟
دانشمندان تصمیم گرفتند روی این موضوع تحقیق کنند. شواهد جدیدی پیدا شده است اما همه‌ی موارد مانند هم نیستند. اما معلوم شده که بیشتر خانم‌ها بیشتر از آقایان سردشان است. مطالعه‌ای هلندی توانست به این نتیجه برسد که چرا زن‌ها تحمل کمتری در برابر سرما دارند. این مطالعه می‌گوید دمایی که زن‌ها معمولاً در آن احساس راحتی می‌کنند ، سه درجه بیشتر از دمایی است که مردها در آن احساس راحتی دارند.
عوامل تاثیرگذار
سوخت و ساز بدن
وقتی استراحت می‌کنید ، سرعت متابولیسم بدنتان در کمترین اندازه‌ی خود است. یعنی مصرف انرژی در زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهید به حداقل می‌رسد. به طور متوسط ، سرعت متابولیسم در بدن زنان کمتر از مردان است.
هم سرعت متابولیسم و هم تولید انرژی بین زنان و مردان متفاوت است. زنان در دمای متفاوتی نسبت به مردان احساس راحتی می‌کنند ، زیرا زن‌ها توده عضلانی کمتری دارند.
سایز بدن
در بیشتر موارد ، زن‌ها بدن کوچک‌تری نسبت به مردها دارند و توده عضلانی‌شان نیز کمتر است. همین باعث می‌شود زن‌ها نسبت به سرما حساس‌تر باشند. دمای بدن می‌تواند در هر دو جنس یکسان باشد اما سایز بدن ، روی واکنش نسبت به تغییرات دما اثر می‌گذارد. مردها عموماً بدن بزرگ‌تری دارند و قد و وزنشان نسبت به زن‌ها بیشتر است. بنابراین ، گرما در بدن مردها به خاطر سایز بدنشان سریع‌تر می‌تواند پخش شود. به همین خاطر مردها دمای بدن خود را سریع‌تر تنظیم می‌کنند ، در حالی که در بدن خانم‌ها تنظیم دما بیشتر زمان می‌برد.
کمبودهایی که شما را سرمایی می‌کند
هر چه توده عضلانی بیشتر باشد ، گرمای بیشتری تولید می‌شود. به همین دلیل زن‌ها نسبت به مردها بیشتر احساس سرما می‌کنند و در تابستان ، مردها نسبت به گرما حساس‌ترند.
جالب است بدانید یک دلیل دیگر که زن‌ها نسبت به مردها بیشتر احساس سرما می‌کنند این است که وقتی دما پایین است بدن زنان گرما را بیشتر در اندام‌های مرکزی جمع می‌کند ، بنابراین خون کمتری به سمت دست‌ها و پاها می‌رود و بیشتر احساس سرما در این نواحی احساس می‌شود.
سیکل قاعدگی
دمای بدن زنان طی سیکل قاعدگی تغییر می‌کند. دلیل این اتفاق هم افت و خیز سطح هورمون‌هاست. روزهای قبل از پریود ، سطح آهن افت می‌کند و متعاقباً تعداد گلبول‌های قرمز خون نیز کم می‌شود. به همین دلیل دمای بدن نیز پایین می‌آید. سطح آهن از جهت دیگری نیز فاکتوری تأثیرگذار است: این ماده معدنی به بدن اجازه می‌دهد آن‌گونه که باید کار کند.
چگونه کمتر احساس سرما کنید؟
. انجام فعالیت بدنی (حرکت عضله). ما می‌دانیم که وقتی سرعت سوخت و ساز بدن در اثر فعالیت افزایش می‌یابد ، گرما در بدن تولید می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم ورزش کنید یا فعالیت بدنی دیگری انجام دهید.
. دریافت مواد غذایی گرم و پرکالری. یک توصیه دیگر هم این‌که بخورید تا احساس سرما نکنید. زیرا بدن از انرژی استفاده کرده و برای هضم غذا گرما تولید می‌کند. غذاهای پُرکالری‌تر ، سریع‌تر از دیگر غذاها در بدن گرما ایجاد می‌کنند.
برای پیشگیری از احساس سرما وقتی که با دیگران و در میان جمع هستید ، بهتر است اقداماتی انجام دهید تا سرما اذیتتان نکند:
. لباس گرم‌تری بپوشید یا چند لایه لباس بپوشید تا گرمای بدنتان را حفظ کنید.
. مایعات زیاد بنوشید. شما می‌توانید چای بنوشید اما نوشیدن آب با دمای اتاق نیز لازم است.
. غذا بخورید. توصیه می‌کنیم چند وعده در روز غذا بخورید تا بدنتان در حالت پیوسته‌ای از تولید انرژی باشد. کربوهیدرات باید در تمام وعده‌های غذایی‌تان وجود داشته باشد.
. به طور منظم ورزش کنید. یک بازی ورزشی انجام دهید یا دست‌کم سه بار در هفته پیاده‌روی کنید تا توده عضلانی بدنتان را افزایش دهید.
. برای مدت طولانی در یک وضعیت باقی نمانید و هر چند دقیقه تغییر وضعیت دهید.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»

۹ یار سلامتی به شرط اعتدال...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۸/۲۹ سلامت
تغذیه > توصیه‌ها و آداب - همشهری آنلاین: اگر چه گاهی محققان به نتایج جدیدی می‌رسند و ساز دیگری کوک می‌کنند اما همگی بر یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن ...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

همشهری آنلاین: ۱۶۵ هزار نفر داوطلب سفر بی‌بازگشت به مریخ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۲/۰۶/۰۵ اخبار
بر اساس اعلام شرکت هلندی Mars One، بیش از ۱۶۵ هزار درخواست برای سفر بی بازگشت به مریخ تاکنون به ثبت رسیده است. به گزارش ایسنا، پروژه سفر بی بازگشت به...ادامه مطلب»

حذف ایران در زیباترین بازی جام ملت‌های آسیا ؛ امارات هم ژاپن را برد ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۱۱/۰۳
ورزش > فوتبال - همشهری آنلاین: تیم ملی فوتبال ایران در یک بازی نفس‌گیر و در شرایطی که ۸۰ دقیقه ده نفره بازی کرد در ضربات پنالتی از عراق شکست خورد و ح...ادامه مطلب»


EOF