روز جهانی زنان چگونه شکل گرفت؟/ جشن یا تظاهرات

روز جهانی زنان چگونه شکل گرفت؟/ جشن یا تظاهرات...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آلمان، #اتریش، #اعتراضات، #ایتالیا، #بازار، #بومی، #بی_بی_سی، #تاریخ، #ترکیه، #تزار، #تظاهرات، #تقویم، #جنگ_جهانی_اول، #جهانی، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دانمارک، #دولت، #دیاربکر، #روسیه، #سازمان_ملل، #سلامت، #سوئیس، #سیاست، #عدالت، #فرانسه، #لاتین، #مردم، #موافقت، #نیویورک، #چین، #کپنهاگ

روز جهانی زنان در روسیه تعطیل رسمی است و 3 تا 4 روز حول و حوش آن بازار خرید گل رونق می‌گیرد.
بیش از یک قرن است که بسیاری از مردم در سراسر جهان 8 مارس را به عنوان یک روز ویژه برای زنان جهان می‌شناسند.
به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی ، روز جهانی زنان که با مخفف 3 حرف لاتین "IWD" نیز در جهان شناخته می‌شود ، از یک جنبش کارگری آغاز شد و اینک به عنوان یک رویداد سالانه از سوی سازمان ملل شناخته می‌شود.
بذر اولیه این جنبش و شکل‌گیری این روز در سال 1908 کاشته شد. در آن سال 15 هزار زن در خیابان‌های نیویورک سیتی راهپیمایی کردند و خواستار کاهش ساعات کاری ، دستمزد بیشتر و حق رای شدند.
کلارا "زتکین" روز جهانی زنان" را در سال 1910 پایه‌گذاری کرد/ عکس: TOPICAL PRESS AGENCY

* * * حزب سوسیال دموکرات‌های آمریکا یک سال بعد اولین روز ملی زنان را در آمریکا اعلام کرد.
"کلارا زتکین" در سال 1910 ایده نام گذاری روز "بین‌المللی زنان" را در کنفرانس بین‌المللی "زنان کارگر" در کپهانگ مطرح کرد. بیش از 100 زن از 17 کشور جهان به اتفاق آرا با پیشنهاد زتکین در کنفرانس کپنهاگ موافقت کردند.
این روز در سال 1911 برای اولین بار در اتریش ، آلمان ، دانمارک و سوئیس جشن گرفته شد. صدمین سال این روز در سال 2011 مورد تجلیل قرار گرفت و امسال روز جهانی زنان 110 ساله است.
در سال 1975 و همزمان با تجلیل سازمان ملل ، روز جهانی زنان به رسمیت شناخته شد. سازمان ملل در سال 1996 اولین برنامه و طرح خود را برای این روز با نام " بزرگداشت گذشته ، برنامه‌ریزی برای آینده" به تصویب رساند.

زنان بومی برازیلیا در اعتراضات 8 مارس 2020 یا روز جهانی زنان در سال گذشته خواستار برابری جنسیتی شدند/

* * * روز بین‌المللی زنان به نقطه عطف رشد زنان در جامعه ، سیاست و اقتصاد تبدیل شده است. با این حال از منظر سیاسی این روز به معنای اعتصاب و تظاهرات برای آگاهی از ادامه نابرابری است.
روز جهانی زنان چه روزی است؟
وقتی کلارا زتکین ایده نام‌گذاری روز جهانی زنان را مطرح کرد هیچ تاریخی را برایش مشخص نکرد.
این روز تا سال 1917 و پس از اعتصابات روسیه در طول جنگ جهانی اول بدون تاریخ مشخص باقی ماند. در آن سال زنان روسی خواستار "نان و صلح" شدند. پس از این اتفاق تزار وقت مجبور به کناره‌گیری شد و دولت موقت به زنان حق رای داد.
تاریخ اعتصاب زنان روسی در سال 1917 براساس تقویم "جولین" 23 فوریه و و براساس گاه شمار "گریگوری" که مطابق با تقویم میلادی است 8 مارس بود و به همین دلیل روز جهانی زنان در 8 مارس مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

تظاهرات روز جهانی زنان سال 2016 در "دیاربکر" ترکیه/ عکس: خبرگزاری فرانسه

* * * بنفش ، سبز و سفید ، نشانه "روز جهانی زنان"
وبسایت روز جهانی زنان سه رنگ بنفش ، سبز و سفید را نشانه این روز می‌داند.
بنفش نشانه عدالت و وقار است. رنگ سبز نماد امید است و سفید نشانه پاکی.
آیا روز جهانی مردان نیز وجود دارد؟
از دهه 1990 28 مهر یا 19 نوامبر به عنوان روز جهانی مردان مشخص شد. . این روز هنوز از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است اما در بیش از 80 کشور جهان مورد تجلیل قرار می‌گیرد.
در این روز " نقش مثبت مردان در خانواده و جوامع" ارزشمند شناخته می‌شود و مطالبی در باره افزایش آگاهی از سلامت آنها ارائه می شود.
جشن روز جهانی زنان چگونه است؟
روز جهانی زنان در برخی کشورها تعطیل رسمی است. این روز در روسیه تعطیل است و 3 تا 4 روز حول و حوش آن خرید گل افزایش می‌یابد.

یک زن با دسته‌ای گل میموسا معروف به گل قهر و آشتی در رم - ایتالیا/ عکس: GETTY IMAGES

* * * در چین و همزمان با روز جهانی زنان ، کارفرمایان با پیشنهاد شوراهای محلی نصف روز را به زنان مرخصی می‌دهند هرچند بسیاری از کارفریان نیز این مرخصی را برای کارمندان زن خود صادر نمی‌کنند.
در ایتالیا نیز بسیاری از زنان ، با شکوفه‌های میموسا (گل معروف به قهر و آشتی) استقبال می‌کنند. دلیل استفاده از این گل مشخص نیست اما بسیاری بر این باورند این اتفاق از شهر رم آغاز شده است.
در آمریکا نیز مارس ماه تاریخی زنان است. معمولا رئیس‌جمهور در 8 مارس از افتخارات زنان آمریکا حرف زده و در این باره بیانیه می‌دهد.
---روز جهانی زنان در روسیه تعطیل رسمی است و 3 تا 4 روز حول و حوش آن بازار خرید گل رونق می‌گیرد. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

روز جهانی زن مبارک...
en.wikipedia.org ۱۳۹۸/۱۲/۱۸ فرهنگ
روز جهانی زنان بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برابر با ۱۸ اسفند برگزار می‌شود و نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکزِ...ادامه مطلب»


EOF