نرگس محمدی نامزد دریافت جایزه نوبل صلح شد‎

نرگس محمدی نامزد دریافت جایزه نوبل صلح شد‎ ...
p.dw.com ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ مردم

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آبان، #آبان_۹۸، #آذر، #آزادی، #آموزشی، #ارتباط، #اسفند، #اعتراضات، #اعتراضات_آبان، #ایران، #ایرانی، #ترور، #جایزه_نوبل، #حقوق_بشر، #حقوق_بشر_در_ایران، #حقوق_زنان، #خاورمیانه، #خبر، #دویچه_وله، #زنجان، #زندان_اوین، #سعودی، #شیرین_عبادی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فارسی، #فرمان، #نامزدی، #نروژ، #نرگس_محمدی، #نمایندگان، #نوبل، #همزیستی، #وکیل، #پارلمان

سازمان عفو بین‌الملل نروژ و دو نماینده پارلمان این کشور ، نرگس محمدی فعال حقوق بشر ایرانی و الهذلول ، فعال حقوق مدنی عربستانی را برای دریافت جایزه نوبل صلح نامزد کردند. خانم محمدی در تماس با دویچه‌وله این خبر را تأیید کرد.
کاری اندرسن و کاری الیزابت کاسکی ، دو نماینده پارلمان نروژ ، نرگس محمدی فعال حقوق بشر و لُجین الهذلول فعال حقوق مدنی عربستانی را برای دریافت جایزه نوبل صلح نامزد کردند. آنها گفتند احترام به حقوق زنان فراتر از مرزهای دینی و سیاسی است که خاورمیانه را از هم جدا کرده است.
خانم نرگس محمدی در ارتباط با خبر معرفی خود روز جمعه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) به دویچه وله فارسی گفت: « من امروز با سازمان عفو بین‌الملل یک مصاحبه طولانی داشتم و در این مصاحبه مسئول عفو بین‌الملل نروژ این خبر (نامزدی برای جایزه نوبل صلح) را عمومی اعلام کردند و من هم با خبر شدم و خبرهای دیگری نیز برای من فرستادند که دو تن از نمایندگان پارلمان نروژ هم این کار را کرده‌اند و من را به اتفاق خانم لُجین الهذلول ، فعال مدنی در عربستان ، امسال برای جایزه نوبل نامزد کرده‌اند. »
نمانیدگان پارلمان نروژ گفتند در منطقه‌ خاورمیانه درگیری و تنش حاکم است و اهدای جایزه نوبل صلح به زنانی از عربستان و ایران می‌تواند به همزیستی مسالمت‌آمیز میان ایرانی‌ها و عربستانی‌ها کمک و یاری و به کاهش تنش‌ها کمک کند.
هردو نامزد معرفی شده برای جایزه نوبل صلح امسال اخیرا از زندان آزاد شده‌اند و هر دو اهدافی شبیه به هم دارند.
نرگس محمدی مهر ماه گذشته از زندان آزاد شد. او سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است که با اتهاماتی چون فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل کارزار لغو اعدام به حبس طولانی مدت محکوم شده بود.
خانم محمدی در آبان ۹۸ همراه با چند زندانی زن دیگر ، در همبستگی با اعتراضات آبان و آسیب‌دیدگان سیل و زلزله در دفتر زندان اوین تحصن کرده بود. رئیس زندان اوین ، دی ماه ۹۸ او را با زور و ضرب و شتم به زندان زنجان فرستاد. سپس دادستانی زنجان "انتشار بیانیه‌های سیاسی ، تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحصن اعتراضی در بند زنان" را به عنوان مستندات یک پرونده تازه معرفی کرد.
نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ۱۷ مهر ۹۹ بعد از پنج سال و نیم حبس آزاد شد. اما کمتر از دو ماه بعد از آزادی احضاریه‌ای به دست او رسید تا برای محاکمه در روز ۱۵ آذر به دادگاه برود.
لجین الهذلول ، کنشگر حقوق زنان در عربستان سعودی است که اخیرا پس از دو سال و دو ماه حبس ، نزد خانواده بازگشت. او در ماه مه ۲۰۱۸ همراه چند فعال مدنی دیگر به اتهام تبلیغ و تلاش برای حق رانندگی زنان دستگیر شد. چند ماه بعد از این دستگیری ، زنان سعودی اجازه یافتند پس از دهه‌ها مبارزه ، پشت فرمان بنشینند و رانندگی کنند.
لجین الهذلول که اینک ۳۱ سال سن دارد ، در دسامبر ۲۰۱۸ در دادگاه جرایم تروریستی و با استناد به قانون "ضد ترور" به پنج سال و هشت ماه حبس محکوم شد. از آنجا که دو سال و ۱۰ ماه این حکم تعلیقی بود و لجین دو سال و دو ماه نیز در زندان به سر برده بود ، آزادی او در اوایل ۲۰۲۱ دور از انتظار نبود.
پیش از این نیز خانم شیرین عبادی وکیل و فعال حقوق بشر ایرانی جایزه نوبل صلح را دریافت کرده است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF