بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه

بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه ...
parseed.ir ۱۳۶۶/۱۲/۲۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #اسفند، #ایران، #بعث، #بعثی، #بمباران، #تلفات، #جنایات_جنگی، #جنگ_علیه_ایران، #خبر، #دفاع_مقدس، #دولت، #روایت، #ساعت_مچی، #عراق، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #مقدس، #نظامی، #هندوانه، #وبگاه، #کرمانشاه

بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه یکی از جنایات جنگی عراق در جنگ علیه ایران است که در شب ۲۶ اسفند ۱۳۶۶ رویداد. در جریان این رویداد این پناهگاه مورد اصابت موشک قرار گرفت که حدود یکصد کشته و ۳۰۰ مجروح بجا گذاشت. موشک از داخل هواکش وارد پناهگاه شد و منجر به افزایش شدید تلفات گردید. اغلب قربانیان زن و کودک بودند. کرمانشاه در دوران جنگ عراق علیه ایران هزاران بار بمباران و موشک‌باران شد.
وبگاه هابیلیان نزدیک به دولت ایران سازمان مجاهدین خلق را متهم همکاری در این بمباران می‌کند و می‌نویسد: « بازماندگان حادثه از حضور افرادی ناشناس صحبت می‌کردند که به طرز مشکوکی لحظاتی قبل از بمباران به پناهگاه آمده و سپس خارج شده بودند. تعدادی از شاهدان عینی از حضور مردی با دست گچ گرفته شده به همراه زنی جوان با ساعت مچی بزرگ در پناهگاه خبر می‌دادند. با انجام تحقیقات و سپس اعلام رسمی سازمان مجاهدین مشخص شد که این سازمان مجاهدین بوده که گرای دقیق پناهگاه شیرین را به هواپیماهای رژیم بعث داده‌است و به قول خودشان « در بمباران کرمانشاه ده‌ها تن از نیروهای نظامی و دشمنان خلق کشته شدند » . مجاهدین گرای این پناهگاه را آنقدر دقیق به هواپیماهای بعثی داده بودند که موشک دقیقاً از هواکش یعنی تنها منفذه ورودی وارده پناهگاه شده بود. »
مستندی بنام آژیر قرمز که توسط تلویزیون کرمانشاه تهیه شده‌است به مصاحبه با بازماندگان این واقعه پرداخته‌است.نمایشنامه شب هندوانه به نویسندگی علی زیستی در سال ۱۳۸۹توسط انتشارات سوره مهر چاپ شد نیز نگاهی به این فاجعه دارد .نمایش شب هندوانه در چند نوبت در شهرهای کرمانشاه و سقز به روی صحنه رفت.. همچنین در سال ۱۳۹۰ کتابی با عنوان « پناهگاه بی‌پناه » پیرامون این فاجعه توسط مهناز فتاحی تهیه گردیده و به وسیلهٔ انتشارات سوره مهر منتشر گردید.آخرین روایت هنری از این فاجعه ، نمایش پارک شیرین بود که در سال ۱۳۹۹ به نویسندگی و کارگردانی علی زیستی در مکان پناهگاه پارک شیرین که هم اکنون به عنوان موزه دفاع مقدس استفاده می شود ،
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر: نگاهی به قراردادی که شاه با صدام بست ...
afkarnews.ir ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ تاریخ
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۰۰ مرجع : سایت پژوهشکده باقرالعلوم بعد از جنگ جهانی اول، كشورهای پیروز، تصرفات عثمانی را جدا كردند و تحت قیمومیت قرار داد...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»

اسناد همراهی آمریکا با حملات شیمیایی عراق علیه ایران...
bbc.com ۱۳۹۶/۰۴/۰۸ تاریخ
اطلاع آمریکا از قصد عراق برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای ایرانی به گفته وبسایت نشریه فارین پالیسی (سیاست خارجی) چاپ واشنگتن، آمریکا در ج...ادامه مطلب»


EOF