نبرد کرتسانیسی: بازپس گیری گرجستان

نبرد کرتسانیسی: بازپس گیری گرجستان ...
parseed.ir 11/09/1795 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آغامحمدخان_قاجار، #ایران، #تزاری، #تهران، #حاکمیت، #حکومت، #خان، #دولت، #روسیه، #سلطنت، #شاه، #شاهنامه، #شورش، #فارسی، #قاجار، #قفقاز، #مردم، #نادرشاه، #نظامی، #چتر، #ژانویه، #گرجستان

نبرد کرتسانیسی نبردی بود که در ۱۷۹۵ میلادی (۱۱۷۴ خورشیدی) پس از مصالحه قره‌باغ و در تفلیس روی داد. این درگیری‌ها میان آقامحمدخان قاجار و ایراکلی دوم (حاکم گرجستان) در تفلیس اتفاق افتاد. دلیل این جنگ شورش قفقاز بود که از دوره زندیه به بعد خود را تحت‌الحمایه روسیه تزاری می‌دانستند و با آن دولت هم‌پیمان شده بودند. نتیجه جنگ ویرانی کامل تفلیس و شکست حکومت پادشاهی کارتلی-کاختی بود.
آغا محمدخان پس از این پیروزی در سال ۱۷۹۶ میلادی در تهران به نام پادشاه ایران تاجگذاری کرد و سلسله قاجار را تأسیس کرد.
گته میشود که آغامحمدخان قاجار قبل از نبرد کرتسانیسی برای لشکریانش شاهنامه خواند
ایراکلی دوم (گرجی: ერეკლე II‎؛ ۷ نوامبر ۱۷۲۰ – ۱۱ ژانویه ۱۷۹۸) شاه اهل پادشاهی کارتلی-کاختی بود. نام او را در منابع فارسی ارکلی‌خان هم نوشته‌اند.
ایراکلی دوم در سال ۱۷۴۴ م. پادشاهی خود بر کاختی را در ازای وفاداری‌اش ، از نادرشاه به عنوان پاداشی دریافت کرد و تا ۱۷۹۸ بر آن حکومت کرد. در ضمن او از ۱۷۶۲ م. پادشاه کارتلی هم بود. پادشاهی او یکی از آخرین پرده‌های پادشاهی در گرجستان است.
او که برای اولین بار در سه قرن اخیر گرجستان شرقی را زیر یک پرچم متحد کرده بود ، تلاش کرد اصلاحات اداری ، اقتصادی و نظامی در دولت خود انجام دهد. ایراکلی در ۱۷۸۳ عهدنامه گرجیوسک را با روس‌ها به امضا رساند و دولت خود را تحت‌الحمایه امپراتوری روسیه قرار داد. این عمل آغامحمدخان قاجار را خوش نیامد و در ۱۷۹۵ م. به تفلیس حمله و مردم آنجا را کشتار کرد اما روس‌ها به کمکش نیامدند. ایراکلی پس از این اتفاق ۳ سال زنده بود ، تا اینکه در ۱۷۹۸ درگذشت و گیورگی دوازدهم جانشینش شد.
عهدنامه گرجیوسک عهدنامه‌ای دوجانبه میان امپراتوری روسیه و پادشاهی شرق گرجستان در ۲۴ ژوئیه ۱۷۸۳ که به موجب آن گرجستان تحت قیومیت روسیه درمی‌آمد و در عوض تمامیت آن و سلطنت خاندان باگرتیون بر این مناطق تضمین می‌شد. با این حال که بر اساس این قرارداد گرجستان از چتر حاکمیت ایران خارج شد اما تحت فشار و با اقدامات آقا محمد خان قاجار این منطقه برای مدتی دوباره به ایران ضمیمه شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

تاجگذاری آغا محمدخان قاجار در چهل سالگی ...
fa.wikipedia.org 20/03/1161 تاریخ
آغامحمدخان قاجار (سال ۱۱۲۱ در استرآباد – ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۱۷۶ در شوشی) یا آقامحمدشاه قاجار اولین پادشاه قاجاری ایران و موسس سلسله قاجاریه بود. در ...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»


EOF