شعر پارسی درباره تکبر و خودبزرگ بینی پروین اعتصامی - بازی زندگی

شعر پارسی درباره تکبر و خودبزرگ بینی پروین اعتصامی - بازی زندگی...
ganjoor.net ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ هنر

کلیدواژه ها:#Ganjoor.net، #ازدواج، #اسفند، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #تهران، #حرم، #دهخدا، #دیوان، #سوزن، #شاعر_ایرانی، #شعر_پارسی، #فارسی، #فاطمه، #فروردین، #قصیده، #ماش، #معانی، #معصومه، #موفقیت، #نخ، #پارسی، #پروین، #پروین_اعتصامی، #کشف

عدسی وقت پختن ، از ماشی
روی پیچید و گفت این چه کسی است
ماش خندید و گفت غره مشو
زانکه چون من فزون و چون تو بسی است
هر چه را میپزند ، خواهد پخت
چه تفاوت که ماش یا عدسی است
جز تو در دیگ ، هر چه ریخته‌اند
تو گمان میکنی که خار و خسی است
زحمت من برای مقصودی است
جست و خیز تو بهر ملتمسی است
کارگر هر که هست محترمست
هر کسی در دیار خویش کسی است
فرصت از دست میرود ، هشدار
عمر چون کاروان بی جرسی است
هر پری را هوای پروازی است
گر پر باز و گر پر مگسی است
جز حقیقت ، هر آنچه میگوئیم
هایهوئی و بازی و هوسی است
چه توان کرد! اندرین دریا
دست و پا میزنیم تا نفسی است
نه تو را بر فرار ، نیروئی است
نه مرا بر خلاص ، دسترسی است
همه را بار بر نهند به پشت
کس نپرسد که فاره یا فرسی است
گر که طاوس یا که گنجشکی
عاقبت رمز دامی و قفسی است
پروین اعتصامی - بازی زندگی
https://ganjgah.ir/api/audio/file/1750.mp3
دانلود فایل صوتی بازی زندگی به خوانش طوبی برزگر

* * *
رخشندهٔ اعتصامی (۲۵ اسفند ۱۲۸۵ – ۱۵ فروردین ۱۳۲۰) معروف به پروین اعتصامی ، شاعر ایرانی است که به عنوان « پرآوازه‌ترین شاعر زن ایران » از او یاد شده‌است. پروین از کودکی فارسی ، انگلیسی و عربی را نزد پدرش آموخت و از همان کودکی زیر نظر پدرش و استادانی چون دهخدا و ملک‌الشعراء بهار سرودن شعر را آغاز کرد. پدر وی یوسف اعتصامی آشتیانی ، از شاعران و مترجمان دوران خود بود که در شکل‌گیری زندگی هنری پروین و کشف توانایی‌ها ، و ذوق و گرایش وی به سرودن شعر نقش مهمی داشت. او در بیست و هشت سالگی ازدواج کرد ، اما به دلیل اختلاف فکری با همسرش ، پس از چندی از او جدا شد. پروین پس از جدایی ، برای مدتی در کتاب‌خانهٔ دانشسرای عالی تهران به شغل کتابداری به کار پرداخت. پروین پیش از چاپ دومین نوبت از دیوان اشعارش ، بر اثر بیماری حصبه در سی و پنج سالگی در تهران درگذشت و در حرم فاطمه معصومه ، در آرامگاه خانوادگی‌اش ، به خاک سپرده شد. زادروز پروین (بیست و پنجم اسفندماه) ، « روز بزرگ‌داشت پروین اعتصامی » نام‌گذاری شده‌است.
تنها اثر چاپ و منتشر شده از پروین ، دیوان اشعار اوست ، که دارای ۶۰۶ شعر شامل اشعاری در قالب‌های مثنوی ، قطعه و قصیده است. پروین بیشتر به دلیل به کار بردن سبک شعریِ مناظره در شعرهایش معروف است. شعرهای پروین پیش از چاپ به صورت مجموعه و کتاب ، در مجلهٔ بهار و منتخبات آثار از ضیاء هشترودی و امثال و حکم از دهخدا ، چاپ می‌شدند. موفقیت اولین چاپ دیوان اشعار او سبب پیدایش زمینه برای چاپ‌های بعدی شعرهای او شد.
پروین اعتصامی از پیروان « جریان تلفیقی » است. مضامین و معانی اشعار پروین ، توصیف‌کنندهٔ دلبستگی عمیق وی به پدر ، استعداد و شوق فراوان او به آموختن دانش ، روحیهٔ ظلم‌ستیزی و مخالفت با ستم و ستمگران و حمایت و ابراز همدلی و همدردی با محرومان و ستم‌دیدگان است. اشعار پروین اغلب از حوادث و اتفاقات شخصی و اجتماعی خالی‌اند. در میان اشعار او ، شعری وجود ندارد که با کمک آن بتوان صراحتاً شخص شاعر را شناخت. شعر پروین از دیدگاه طرز بیان مفاهیم و معانی ، بیشتر به صورت « مناظره » و « سؤال و جواب » است. در دیوان او بیش از هفتاد نمونه مناظره آمده که وی را از این لحاظ در میان شاعران فارسی برجسته ساخته‌است. این مناظره‌ها نه تنها میان انسان‌ها و جانوران و گیاهان ، بلکه میان انواع اشیاء – از قبیل سوزن و نخ – نیز اتفاق می‌افتد. پروین در بیان مقاصد خود از هنرهای « شخصیت‌بخشی » و « تخیل » و « تمثیل » ، با شیوایی کم‌نظیری استفادهٔ بسیار کرده‌است.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
باد آمد و گل بر سر میخواران ریخت: مهستی گنجوی ...
ganjoor.net ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ هنر
باد آمد و گل بر سر میخواران ریخت یار آمد و می در قدح یاران ریخت آن عنبر تر رونق عطاران بُرد و آن نرگس مست خون هشیاران ریخت شعر پارسی از مهستی گنجوی ht...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

نوروز متعلق به هیچ سلطانی نیست - فرهنگ امروز...
farhangemrooz.com ۱۳۹۴/۰۲/۱۵ فرهنگ
احمد تمیم‎داری/ «نوروز»، آیین باستانی ایرانیان؛ نوروز متعلق به هیچ سلطانی نیست عکس نوروز «نوروز» به عنوان جشنی بین‌المللی توسط سازمان علمی و فرهنگی سا...ادامه مطلب»

بوی جوی مولیان آید همی: درباره رودکی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ هنر
شعر پارسی و رودکی ملقب به استاد شاعران رودکی در بسیاری از موارد از اولین‌ها در ادبیات پارسی است. او آثار بسیاری را خلق نمود که متأسفانه جز پاره‌ای از ...ادامه مطلب»

خودکُشی‌ صادق هدایت در پاریس ...
iroon.com 09/04/1951 تاریخ
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. هدایت با ویزای پزشکی دو ماهه و با عنوان بیمار روحی!!! برای معالجه عازم پاریس می شود و از این م...ادامه مطلب»


EOF