عمارت دانشسرای رشت خریداری می‌شود

عمارت دانشسرای رشت خریداری می‌شود ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ تاریخ

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آموزشی، #آموزش‌_و_پرورش، #آنلاین، #استان_گیلان، #اسلامی، #اعتبار، #تومان، #خبر، #رشت، #سازمان_برنامه_و_بودجه، #شهرداری، #شهرداری_رشت، #شورای_شهر، #علوی، #قاجار، #مجمع، #محمدباقر_نوبخت، #میراث_فرهنگی، #نمایندگان، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #گیلان

پس از چند سال چالش بین مدیران شهری و میراث فرهنگی گیلان بر سر تملک عمارت ۱۲۰ساله دانشسرای رشت ، سرانجام شورای شهر رشت این مجموعه تاریخی را خریداری می‌کند.
آذرماه سال گذشته بود که شورای اسلامی شهر رشت با تصویب طرحی دوفوریتی مقرر کرد شهرداری برای خرید ساختمان دانشسرا اقدام کند. این عمارت که از سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است هم‌اکنون در معرض تخریب قرار دارد.
در دی‌ماه سال گذشته سیدمحمد احمدی ، شهردار رشت ، در دیدار با معاون رئیس‌جمهور ، از قول مساعد نوبخت برای تأمین اعتبار تملک عمارت دانشسرای رشت خبر داده بود.
شهردار رشت در این زمینه گفت: در جلسه با محمدباقر نوبخت ، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، که با همراهی اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان صورت گرفت ، معاون رئیس‌جمهور قول داد از شهرداری رشت برای تملک و خرید عمارت دانشسرا حمایت مالی کند.
امیرحسین علوی ، عضو شورای شهر رشت نیز در گفت‌وگو با همشهری آنلاین بیان کرد: ۵ میلیارد تومان به‌منظور تملک ساختمان دانشسرا اختصاص داده شده است و امیدواریم با جذب سایر منابع از دستگاه‌های مرتبط و همچنین با مساعد شدن شرایط آب‌وهوا هرچه سریع‌تر برای بازسازی و مرمت این بنای تاریخی ارزشمند اقدام شود.
عمارتی که روزگاری سمبل آموزش نوین بود و تربیت آموزگاران را بر عهده داشت ، ابتدا در انحصار آموزش‌ و پرورش بود ، اما ورثه‌ اصلی آن موفق شدند در دوره‌ای ملک را از آموزش‌ و ‌پرورش پس بگیرند. این مرکز آموزشی دوطبقه با آجرچینی‌های دوره‌ قاجار در سال ۱۳۲۸ شاهد حضور قزاقان روس در محوطه‌ خود بود که خسارات زیادی به این بنا وارد کردند. در حال حاضر ، بسیاری از بخش‌های این مجموعه تاریخی تخریب شده و آسیب دیده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سیمای بی‌رنگ و روی رشت ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ طبیعت
شهروندان رشت از وضعیت نهال‌کاری و گل‌کاری در پارک‌ها، میدان‌های شهر و بلوارها گلایه دارند. همشهری آنلاین-فرشته رضایی: ایجاد فضای آرامش‌بخش و شاداب‌ساز...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

عنایت ۵۰ میلیارد تومانی مجلس به یک پژوهشکده پرحاشیه | پای کدام نمایندگ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ سیاست
کمیسیون تلفیق مجلس در قالب اعتبارات ردیف‌های موردی موقت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای «پژوهشکده شهید رضایی» دانشگاه شریف در نظر گرفته است. پژوهشکده ای ...ادامه مطلب»

آمارهای شوکه‌کننده رئیس دیوان محاسبات: ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ماب...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۱/۲۷ اقتصاد
رئیس دیوان محاسبات مجلس گفت: برای انجام نظارت‌های مستمر دیوان محاسبات بر برداشت‌های دولت برای مبارزه با کرونا، هیات ویژه رسیدگی به مصوبات ستاد مقابله ...ادامه مطلب»

عبدی: اظهارات جنتی پارادوکس دارد | جننتی به عنوان پیرترین مسئول آرزوی ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ سیاست
همشهری آنلاین: عباس عبدی نوشت: سخنان اخیر آقای جنتی دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس خبرگان و عضو مجمع تشخیص مصلحت درباره ناامیدی از مدیران فعلی و کوشش و...ادامه مطلب»


EOF