همه‌پرسی انقلاب سفید

همه‌پرسی انقلاب سفید ...
1host2u.com 26/01/1963 تاریخ

کلیدواژه ها:#انقلاب، #ایران، #بهمن، #تاریخ، #تحریم، #خمینی، #رادیو، #شاه، #مردم، #مردم_ایران، #ملت، #همه‌پرسی، #وزارت_کشور

همه‌پرسی انقلاب سفید شاه و ملت در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۴۱ در جهت نظرخواهی از مردم ایران درباره اصول شش‌گانه پیشنهادی شاه برای یک سلسله اصلاحات اقتصادی و اجتماعی برگزار شد.
برگزاری
در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۴۱ همه‌پرسی برگزار شد.
چون زنان حق رای نداشتند (یعنی یکی از ماده‌ها دادن حق رای به زنان بود پس خودشان حق رای نداشتند) وزارت کشور اعلام کرد رای زنان به حساب نمی‌آید.
در آن هنگام ایران حدود ۲۴ میلیون نفر جمعیت داشت با آهنگ رشد ۲٫۷٪ که بالا است.
اگر از این تعداد ۷۰٪ واجد شرایط بوده‌باشند می‌شود ۱۶٫۸ میلیون نفر. با توجه به این که زنان حق رای نداشتند می‌شود ۸٫۴ میلیون. اگر نتایج اعلامی یعنی ۵٫۶ میلیون نفر مشارکت درست باشد ، مشارکت می‌شود ۶۶٪ که اگر درست باشد برای آن هنگام عدد خیلی بزرگی است.
البته در آن هنگام سه‌چهارم ایرانیان روستایی بودند. در عین حال آیت‌الله خمینی و قشر مذهبی این همه‌پرسی را تحریم کرده‌بودند.
نتیجه
مردم از رادیو شنیدند که همه‌پرسی با ۵٬۶۰۰٬۰۰۰ رای موافق در برابر تنها ۴۱۵۰ رای به تصویب رسید.
نتیجهٔ دقیق این بود:
رای موافق: ۵٬۵۹۸٬۷۱۱
رای مخالف: ۴٬۱۱۵
رای موافق زنان : ۲۷۱٬۱۷۹
تخمین مشارکت: ۶۵٪
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اولین انتخابات بعد از انقلاب چگونه برگزار شد؟ ...
ww1.rajanews.com ۱۳۵۸/۰۱/۱۲ تاریخ
همه‌پرسی 12 فروردین 58، حکومت جمهوری اسلامی ایران را در زمره معدود حکومت‌های تاریخ بشریت قرار داد که در ابتدای تشکیل از ملت خود اجازه تشکیل می‌گیرد و ...ادامه مطلب»

انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی ...
parseed.ir ۱۳۵۸/۰۵/۱۲ تاریخ
انتخابات مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی (مجلس موسسان چهارم) در ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ در سراسر ایران برگزار شد.این نخستین انتخابات از زمان پیروزی انقلاب ۵...ادامه مطلب»

جهان نيوز - روحانی: ملت ایران را نمی‌توان به تسلیم واداشت/ هرکس پاسخ م...
jahannews.com ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ اخبار
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. ۶۰ هیئت خارجی در این مراسم تحلیف ...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»


EOF