زندگی سوفی شول دختر دانشجویی که در مقابل هیتلر ایستاد و الهام بخش آلمان‌ها شد

زندگی سوفی شول دختر دانشجویی که در مقابل هیتلر ایستاد و الهام بخش آلمان‌ها شد...
bbc.com ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ مردم

کلیدواژه ها:#Bbc.com، #آلمان، #آلمان_نازی، #آلمانی، #ارتباط، #اردیبهشت، #اشغال، #اعتراض، #اعلامیه، #ایمان، #بانک_مرکزی، #برلین، #بلومبرگ، #بیداری، #جزوه، #جستجو، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #حکومت، #خبر، #دانشگاه، #رایش، #روایت، #سرباز، #سیاست، #شعار، #فرهنگ، #قتل، #قیام، #لهستان، #مردم، #مسیحیت، #مقاومت، #مونیخ، #میدان، #میدان_جنگ، #نازی، #نظامی، #هنر، #هیتلر، #وین، #ژانویه، #یهودی

سوفی شول فعال سیاسی ، دانشجوی انقلابی آلمانی و عضو گروه مقاومت رز سفید در آلمان نازی بود که علیه رژیم هیتلر فعالیت می‌کرد. وی پس از پخش اعلامیه‌های ضد جنگ در دانشگاه مونیخ به همراه برادرش هانس شول توسط گشتاپو دستگیر شد. در نتیجه هردو آنها در دادگاه خائن به میهن شناخته شده و محکوم به اعدام با گیوتین شدند
سُوفی ماگدالنا شُل (به آلمانی: Sophia Magdalena Scholl) (زاده ۹ می ۱۹۲۱ – درگذشته ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) فعال سیاسی ، دانشجوی انقلابی آلمانی و عضو گروه مقاومت رز سفید در آلمان نازی بود که علیه رژیم هیتلر فعالیت می‌کرد. وی پس از پخش اعلامیه‌های ضد جنگ در دانشگاه مونیخ به همراه برادرش هانس شول توسط گشتاپو دستگیر شد. در نتیجه هردو آنها در دادگاه خائن به میهن شناخته شده و محکوم به اعدام با گیوتین شدند.
از دهه ۱۹۷۰ هر سال مراسم بزرگداشتی برای وی برگزار می‌شود. سُوفی شُل را یکی از بزرگترین قهرمانان آلمانی در طول جنگ جهانی دوم دانسته‌اند که فعالانه با رژیم هیتلر مخالفت کرد.
سُوفی شُل به همراه برادر و خواهرانش ، اینگه ، هانس ، الیزابت و ورنر از ۱۹۳۰ در فورشتنبورگ ، از ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۲ در لودویگزبورگ و از ۱۹۳۲ در اولم بزرگ شد.
سُوفی شُل ابتدا مثل برادر بزرگترش هانس شُل به جامعهٔ ایده‌آلی که ناسیونالیست‌ها تبلیغ می‌کردند باور داشت و به اتحادیهٔ دختران آلمان (BDM) پیوست. بعدها چرخشی در سازمان جوانان حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان به وجود آمد.
در ۱۹۳۶ او به همراه برادرش هانس در زندگی تیمی جوانان کلیسای آلمانی شرکت کرد. یکی از آن جوانان ، اِبِرهارد کُوبِل اتحادیهٔ جوانان را بنیان نهاد ، که در دورهٔ اولیهٔ رایش سوم تلاش کرد ، با وجود ممنوعیت‌ها اتحادیه همچنان دوام داشته باشد.
در ۱۹۳۷ سُوفی همراه خواهر و برادرانش برای چند ساعت بازداشت شد ، زیرا برادرش هانس برای تدوام این اتحادیه تحت تعقیب بود. برادران و برخی از دوستان او برای شرکت در جنبش جوانان آلمان دستگیر شدند. این حادثه تأثیری قوی در سوفی به جا نهاد و به تبلور مخالفت او با رژیم نازی کمک کرد.
در سال ۱۹۳۷ با فریتز هارت‌ناگِل در یک جشن رقص آشنا شد. در دوره‌ای که فریتز آموزش افسری می‌دید این دو از طریق نامه با هم در ارتباط بودند. در می ۱۹۴۰ سُوفی شُل دورهٔ آموزش مربی‌گری مهدکودک را در اولم آغاز کرد ، به امید آنکه پس از آن به دانشگاه وارد شود ، که تحقق نیافت. او به کار در خدمات نظامی کمکی در کرَوخن‌ویز و بلومبرگ مجبور شد. اما سُوفی که علاقه‌ای به ارائهٔ خدمات نظامی و جنگی نداشت ، از کار در این نهاد سر باز زد. در بهار ۱۹۴۱ با خواندن متون آگوستینی به ایمان مسیحی گرایش پیدا کرد. در سال ۱۹۴۲ در رشته زیست‌شناسی و فلسفه وارد دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ شد و در جو روشنفکری دانشگاه به‌سرعت جذب گروه‌های دانشجویی شد. برادر دیگرش هانس نیز که دو سال از او بزرگ‌تر بود و پیش از او وارد دانشگاه مونیخ شده بود ، پایه ثابت این تشکل‌ها و اقدامات اعتراضی بود.
در سال‌های ۱۹۴۱–۱۹۴۳ اوتل آیشر تأثیر مهمی بر رشد ایمان پروتستانی در سُوفی داشت. اگر چه برادرش تمایل داشت او را از مقاومت علیه رژیم نازی دور نگه دارد اما سُوفی در نهایت عضو این گروه شد.
گروه اصلی که این خواهر و برادر با همراهی تعدادی دیگر از دانشجویان دانشگاه مونیخ پایه‌ریزی کردند ، گروه « رز سفید » نام داشت و هدفش آگاهی بخشی به شهروندان و آزادسازی ایشان از یوغ آلمان نازی بود. اعضای رز سفید بیانیه‌های خود را در باجه‌های تلفن و اتوموبیل‌های پارک شده قرار داده و آن‌ها را برای توزیع به دانشجویان در دیگر شهرستان‌ها می‌فرستادند.
در ژانویه ۱۹۴۳ ، شُل شروع به تولید اعلامیه کرد. این اعلامیه که در کلن ، اشتوتگارت و وین توزیع شد ، منجر به تشدید جستجو برای شناسایی نویسندگان آن گشت. در ماه فوریه گشتاپو به نویسندگان این اعلامیه‌ها در میان محافل دانشجویی مونیخ مشکوک شد.
دستگیری و اعدام
در اواسط فوریه ۱۹۴۳ ، اعلامیهٔ ششم با پیام « سرنگونی رژیم نازی برای ایجاد یک اروپای معنوی » به پایان رسید. در ۱۹۴۳ سُوفی شُل به همراه برادرش در حین پخش ۱۷۰۰ اعلامیه در دانشگاه مونیخ توسط گشتاپو دستگیر شد. او همراه با برادرش هانس ، توسط نازی‌ها در زندان اشتادلهایم مونیخ اعدام شد.
یادبودها
فیلم سوفی شول ، روزهای آخر که بر اساس زندگی وی ساخته شده‌است و روایت آخرین روزهای زندگی سُوفی شُل است ، از این برهه آغاز می‌شود.
جنی هیل
بی‌بی‌سی ، برلین
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶ مه ۲۰۲۱
سوفی شول ، در خارج از آلمان چندان شناخته شده نیست ولی در کشور خودش آلمان ، از احترام فوق‌العاده ای برخوردار است و داستان زندگی جالبی دارد.
روز یکشنبه ۱۶ ماه مه ، بسیاری مراسم یکصدمین سالگرد تولد این دختر جوان را که در مقابل هیتلر ایستاد و جان خود را در این راه فدا کرد ، برگزار می کنند.
داستان ایستادگی او در برابر هیتلر به دفعات در کتاب ها ، فیلم ها و نمایشنامه ها شرح داده شده و هنوز هم الهام بخش مردم است.
سوفی شول ، در سال ۱۹۲۱ ، زمانی که آلمان دستخوش بحران و تلاطم بود متولد شد ولی کودکی را در امنیت و آسایش گذراند.
پدرش شهردار شهر فورشتنبرگ ، در جنوب غرب آلمان بود ولی خانواده بعدا به شهر اولم نقل مکان کردند. سوفی و پنج برادر و خواهرش با تعالیم مارتین لوتر( از پیشوایان نهضت اصلاحات پروتستان) که برای ارزش های مسیحیت احترام زیادی قائل است ، بزرگ شدند.
زمانی که سوفی به سنین نوجوانی پا می گذاشت ، دوره ای بود که هیتلر در آلمان حکومت می کرد.
"به من نگو که به خاطر سرزمین پدری است"
سوفی و هانس برادر بزرگش ابتدا از حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان حمایت می کردند. هانس مانند بسیاری از نوجوانان به جنبش جوانان هیتلر پیوست و سوفی هم به لیگ دختران آلمانی ، که بخش ویژه زنانِ همین جنبش بود ، ملحق شد.
اشتیاق اولیه این خواهر و برادر ، پدرشان را که یک منتقد دوآتشه هیتلر بود به شدت به وحشت انداخت. و نفوذ خانواده و دوستان نیز به تدریج تاثیر خودش را گذاشت.
سرانجام سوفی و هانس که نتوانسته بودند گرایش های لیبرال خودشان را با سیاست های رایش سوم وفق دهند و این که می دیدند با آشنایان یهودی آنان و هنرمندان چگونه رفتار می شود ، به تدریج یک نگاه انتقادی به حکومت پیدا کردند.
موقعی که هیتلر لهستان را اشغال کرد مخالفت ها تشدید شد.
در حالی که جوانان آلمانی به میدان جنگ فرستاده می شدند ، سوفی برای دوست پسرش فریتس هارتناگل ، که او هم یک سرباز بود نوشت: "نمی توانم بفهمم چطور برخی از مردم دائما جان دیگران را به خطر می‌اندازند. من هرگز نمی‌فهمم و فکر می کنم وحشتناک است. به من نگو که به خاطر سرزمین پدری است."
سوفی به دنبال برادرش که در رشته پزشکی تحصیل می کرد ، به دانشگاه مونیخ رفت و در آنجا آن دو با همان گروه از دوستانشان که نظرات مشترکی در باره هنر ، فرهنگ و فلسفه داشتند معاشرت می کردند. سوفی که در کنار رشته اصلی تحصیلی اش ، زیست شناسی را هم انتخاب کرده بود به رقص و نواختن پیانو علاقه داشت و نقاش با استعدادی هم بود.
ولی جوّ حاکم خشونت آمیز بود. برخی از دانشجویان در جنگ شرکت کرده بودند. آنها در یک حکومت دیکتاتوری زندگی می کردند و مصمم بودند مقاومت کنند.
"نخواهند توانست ما را ساکت کنند"
از اعضای گروه "رُز سفید" که هانس برادر سوفی و دوستش آلکساندر اشمورل ، تشکیل داده بودند ، تنها ۶ نفر باقی مانده بودند از جمله کورت هوبر ، یکی از استادهای آنها.
این ۶ نفر با حمایت شبکه ای از دوستان و طرفدارانشان اعلامیه چاپ و پخش می کردند ، شهروندان را به ایستادگی در برابر رژیم نازی تشویق می کردند ، قتل یهودیان را محکوم کرده و خواهان پایان جنگ می‌شدند.
در یکی از اعلامیه ها نوشته شده بود: "ما را نمی توانید ساکت کنید. ما وجدان معذب شما هستیم. رُز سفید نخواهد گذاشت شما در آرامش بمانید."
در آغاز سال ۱۹۴۳ این گروه ششمین جزوه خود را منتشر کرد.
"اگر جوانان آلمان نهایتا قیام نکنند ، انتقام نگیرند و هم زمان اشتباهاتشان را جبران نکنند ، شکنجه گرانشان را خُرد نکنند و یک اروپای معنوی جدید بنا نکنند ، اسم آلمان برای همیشه لطمه خواهد خورد."
ولی این آخرین جزوه آنان بود.
در ۱۸ فوریه ۱۹۴۳ هانس و سوفی جزوه ها را در دانشگاه پخش کردند.
روشن نیست به چه دلیل سوفی با پلکان خود را به آخرین طبقه ساختمان که مشرف به حیاط اصلی دانشگاه بود ، رساند و یک دسته از جزوه ها را از بالای نرده پلکان به پایین پرتاب کرد. تصورِ بسیاری این است که او می خواست در حد امکان جزوه ها به دست دانشجویان بیشتری برسد.
ولی در حالی که جزوه ها به زمین می افتاد ، یکی از مستخدمان دانشگاه که سوفی را تحت نظر داشت به گشتاپو (پلیس مخفی آلمان نازی) خبر داد.
از سوفی و برادرش بازجویی شد و آنان پس از یک محاکمه نمایشی به مجازات مرگ محکوم شدند. گر چه آنها از خیانت به بقیه اعضای گروه سر باز زدند ، مقامات به هر حال توانستند دوستانشان را پیدا کرده و ظرف یک ماه تمام آنها را اعدام کنند.
سوفی که ۲۱ سال داشت ، صبح روزی که با گیوتین اعدام شد ، گفت: "یک چنین روز خوب ، آفتابی ، و من باید بروم...اگر ما موجب بیداری و تشویق هزاران نفر برای اقدام شویم ، مرگ من چه اهمیتی دارد؟"
امروزه در آلمان از این سخنان و شجاعت سوفی با احترام یاد می شود ، جایی که نام او و برادرش روی بسیاری از مدارس و جاده ها گذاشته شده است. ولی عده ای تاسف می خورند که چرا از سایر اعضای گروه رُز سفید کمتر قدردانی می شود.
از اسم سوفی شول ، به راحتی سوء استفاده هم شده.
چند سال قبل ، وقتی حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان ، از شعار "سوفی شول ، به آلترناتیو برای آلمان ، رأی می داد" استفاده کرد ، خشم مردم برانگیخته شد. همچنین در ماه نوامبر گذشته ، در جریان یک راهپیمایی در هانور که در اعتراض به تدابیر اتخاذ شده علیه ویروس کووید بود ، یک زن جوان به داخل صحنه پرید و خودش را با سوفی شول ، مقایسه کرد.
ولی بانک مرکزی آلمان به مناسبت یکصدمین سال تولد سوفی شول ، یک سکه یادگاری ضرب می کند ، مراسمی به این مناسبت در کلیساها برگزار خواهد شد و یک حساب اینستاگرامی جدید که وقف زندگی او شده به راه می افتد.
در آلمان بسیاری در سکوت به زندگی زن جوانی خواهند اندیشید که شهامت و باورهای او هنوز موجب بروز هیجان در قلب و ذهن مردم می شود.

--- Crime Against Humanity ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

هاینریش هیملر، فرمانده اس‌اس آلمان نازی، پس از دستگیری توسط بریتانیایی...
fa.wikipedia.org 23/05/1945 تاریخ
هاینریش هیملر( Heinrich Himmler) (زاده ۷ اکتبر ۱۹۰۰ - درگذشته ۲۳ مه ۱۹۴۵) فرمانده اِس اِس و یکی از بانفوذترین افراد آلمان نازی. او اِس اِس و سازمان‌ه...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»


EOF