نرخ تورم اردیبهشت ۴۱ درصد شد

نرخ تورم اردیبهشت ۴۱ درصد شد ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #ارتباطات، #اردیبهشت، #بستنی، #تخم_مرغ، #تلفن_همراه، #تورم، #دامنه، #لوبیا، #نوشابه، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #پزشک

نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۲.۱ درصد افزایش نشان می دهد.
به گزارش همشهری آنلاین ، گزارش مرکز آمار از تورم ، نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤١,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ، ٢.١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای ، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٦,٩ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٦.٩ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک « مجموعه کالاها و خدمات یکسان » هزینه کرده­اند.
نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٢,٦ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده « خوراکی‌ها ، آشامیدنی­ها و دخانیات » با کاهش ٢,٠ واحد درصدی به ٦١.١ درصد و گروه « کالاهای غیرخوراکی و خدمات » با کاهش ٢.٧ واحد درصدی به ٤٠.٣ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٦,١ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٢,٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥١,٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢,٠ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه ، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ١٤٠٠ به ٠,٧ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ، ٢.٠ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده « خوراکی‌ها ، آشامیدنی‌ها و دخانیات » و « کالاهای غیرخوراکی و خدمات » به ترتیب ٠.٨- درصد و ١.٦ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٠,٧ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٩ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه ، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری ، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤١,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ، ٢,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٠,٥ درصد و ٤٣.٢ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١,٩ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.٦ واحد درصد افزایش داشته است.
(آب معدنی ، ماء الشعیر و نوشابه) ، گروه « قند ، شکر و شیرینی » (بستنی پاستوریزه ، نبات و شکر) و گروه « دخانیات » می‌باشد. در گروه عمده « کالاهای غیرخوراکی و خدمات » ، گروه « پوشاک و کفش » (انواع کفش) ، گروه « هتل و رستوران » (غذاهای سرو شده در رستوران) گروه « بهداشت و درمان » (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
همچنین در این ماه گروه « میوه و خشکبار » (موز و سیب) ، گروه « سبزیجات » (خیار ، لوبیا سبز و بادمجان) ، گروه « شیر ، پنیر و تخم مرغ » (تخم‌مرغ) و گروه « ارتباطات » (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٠,١ درصد برای دهک پنجم تا ٤٧.٥ درصد برای دهک دهم است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

هر یک تومان ۱۰۰ قران می‌شود | اسکناس‌های جدید چطور جایگزین قبلی‌ها می‌...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ اقتصاد
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه براساس ماده واحده مصوب مجلس، ‌ هر یک تومان معادل ۱۰۰ قران می‌شود، گفت: تومان و قران همزمان با پول فعلی در کل کشور جاری ش...ادامه مطلب»

آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»

طرز تهیه باقلا قاتق | فوت و فن‌ خوشمزه شدن این غذای گیاهی و جذاب ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ تغذبه
باقلاقاتق یکی از غذاهای محلی استان گیلان است که گیاهی است و ترکیبی از انواع طعم‌های جذاب است و سریع هم درست می‌شود. به گزارش همشهری آنلاین، حتی گوشت‌خ...ادامه مطلب»

توافقات و تصمیمات اولیه شورای رقابت برای قیمت خودروها؛ افزایش ۲ تا ۵ د...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ خودرو
اقتصاد > قیمت‌ها - همشهری آنلاین: عضو ناظر شورای رقابت از توافقات اولیه برای افزایش کمتر از ۵ درصدی قیمت محصولات سایپا و کمتر از ۲ درصدی محصولات ایرا...ادامه مطلب»


EOF