ربیعی در پاسخ به همشهری: آرای باطله یک ترم دانشگاه حرف داشت

ربیعی در پاسخ به همشهری: آرای باطله یک ترم دانشگاه حرف داشت ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #انتخابات، #تئوری، #جمهوریت، #دانشگاه، #دولت، #سخنگوی_دولت، #علی_ربیعی، #مردم، #موفقیت، #نیل، #همشهری، #همشهری_آنلاین

علی ربیعی ، سخنگوی دولت ، در پاسخ به سؤال همشهری درباره چرایی افزایش آرای باطله در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم گفت: آرای باطله این دوره به اندازه ۲ واحد درسی یک ترم دانشگاهی حرف دارد و در یک فرصت کوتاه نمی‌توان پاسخ جامعی به آن داد.
به گزارش همشهری آنلاین ، ربیعی در پاسخ به خبرنگار همشهری افزود: رفتارشناسی رای‌دهندگان بدون تردید یک امر خیلی پیچیده است. به هیچ عنوان رای دادن و رای ندادن تک علی نیست ، بلکه تابعی از متغیرهای مختلف از جمله تغییرات جمعیتی تا تحولات ارزشی و احساس موفقیت یا عدم موفقیت در رای دادن است.
وی تاکید کرد: بنابر تئوری انتظار اگر افراد انتظار نداشته باشند که به هدف‌شان برسند ، مشارکت نمی‌کنند. این که نیل به هدف چقدر می‌تواند اتفاق بیفتد بر این که فرد پای صندوق رای باطله بدهد تاثیر دارد. اینکه افراد گرایش‌های نزدیک به خودشان را پیدا کنند نیز در آرای باطله اثر دارد. این مساله می‌تواند تابعی از مسائل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد. به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی معتقدم به آرای باطله باید با نگاه علمی نگریست و برایش چاره‌اندیشی کنیم. جمهوریت عنصر بی‌بدیل ثبات در کشور ماست. مشارکت مردم عنصر حیات‌بخش و تداوم‌دهنده پرنشاط باثبات ماست. مطالعات عمیق در این زمینه مورد نیاز است.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در یک برنامه سخنگویی نمی‌توان تبیین جامعه‌شناختی دقیقی را ارائه کرد ولی ۵۰درصد عدم مشارکت و آرای باطله را نباید نادیده گرفت و قطعا نیاز به بررسی بیشتر دارد. آقای رئیسی نیز در اولین نشست خبری خودشان گفتند که اعتماد عمومی اهمیت زیادی دارد. عوامل موثر بر کاهش یا افزایش اعتماد عمومی نیاز به یک تحلیل جامعه‌شناختی دارد. نظام سیاسی ما صندوق‌محور است و بنیادش براساس آرا است و قطعا به این موارد توجه دارد. همین اندازه حضور و اشکال حضوری نیز که پیدا شد جای امیدواری دارد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نبویان رسما عذرخواهی کند|تهمت ناروایی به جمهوری اسلامی زدند...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ سیاست
واكنش ظريف به صحبت نبويان در مورد تحويل سردار سليماني به آمريكا: نبویان رسما عذرخواهی کند|تهمت ناروایی به جمهوری اسلامی زدند وزیر خارجه در مورد اظهار...ادامه مطلب»

تشدید تلاش‌ها برای مسدودسازی اینستاگرام در آستانه مجلس یازدهم | استقبا...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ اینترنت-آی.تی
۴۰۰ طلبه در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستار برخورد با عاملان ولنگاری فضای مجازی از جمله محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری ا...ادامه مطلب»

قفسه‌های خالی در داروخانه‌ها | انسولین باز هم کمیاب شد ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ سلامت
بیماران مبتلا به دیابت دوباره به دردسر افتاده‌اند. پس از بحران کمبود انسولین قلمی که اواخر نیمه اول امسال مشقت‌هایی برای این بیماران ایجاد کرده بود، ح...ادامه مطلب»

نورافکن در اتاق تاریک بانکداری | جدول زیان انباشته ۵ بانک کشور ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ اقتصاد
وزارت اقتصاد گام نخست را برای درمان بیماری بانکداری دولتی، محکم برداشت، زیان انباشته ۵ بانک ملی، مسکن، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن به ۸۱ هزار ...ادامه مطلب»

بنیاد مستضعفان مانند شستا وارد بورس شود | یک پوسته از دین بیشتر نمانده...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۰۱ سیاست
یک نماینده مجلس گفت: بنیاد مستضعفان مانند شستا وارد بورس شود تا سرمایه‌ای برای رفع مشکلات برای دولت به دست بیاید. *** پروانه سلحشوري به گزارش همشهری آ...ادامه مطلب»


EOF