ربیعی در پاسخ به همشهری: آرای باطله یک ترم دانشگاه حرف داشت

ربیعی در پاسخ به همشهری: آرای باطله یک ترم دانشگاه حرف داشت ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #انتخابات، #تئوری، #جمهوریت، #دانشگاه، #دولت، #سخنگوی_دولت، #علی_ربیعی، #مردم، #موفقیت، #نیل، #همشهری، #همشهری_آنلاین

علی ربیعی ، سخنگوی دولت ، در پاسخ به سؤال همشهری درباره چرایی افزایش آرای باطله در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم گفت: آرای باطله این دوره به اندازه ۲ واحد درسی یک ترم دانشگاهی حرف دارد و در یک فرصت کوتاه نمی‌توان پاسخ جامعی به آن داد.
به گزارش همشهری آنلاین ، ربیعی در پاسخ به خبرنگار همشهری افزود: رفتارشناسی رای‌دهندگان بدون تردید یک امر خیلی پیچیده است. به هیچ عنوان رای دادن و رای ندادن تک علی نیست ، بلکه تابعی از متغیرهای مختلف از جمله تغییرات جمعیتی تا تحولات ارزشی و احساس موفقیت یا عدم موفقیت در رای دادن است.
وی تاکید کرد: بنابر تئوری انتظار اگر افراد انتظار نداشته باشند که به هدف‌شان برسند ، مشارکت نمی‌کنند. این که نیل به هدف چقدر می‌تواند اتفاق بیفتد بر این که فرد پای صندوق رای باطله بدهد تاثیر دارد. اینکه افراد گرایش‌های نزدیک به خودشان را پیدا کنند نیز در آرای باطله اثر دارد. این مساله می‌تواند تابعی از مسائل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد. به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی معتقدم به آرای باطله باید با نگاه علمی نگریست و برایش چاره‌اندیشی کنیم. جمهوریت عنصر بی‌بدیل ثبات در کشور ماست. مشارکت مردم عنصر حیات‌بخش و تداوم‌دهنده پرنشاط باثبات ماست. مطالعات عمیق در این زمینه مورد نیاز است.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در یک برنامه سخنگویی نمی‌توان تبیین جامعه‌شناختی دقیقی را ارائه کرد ولی ۵۰درصد عدم مشارکت و آرای باطله را نباید نادیده گرفت و قطعا نیاز به بررسی بیشتر دارد. آقای رئیسی نیز در اولین نشست خبری خودشان گفتند که اعتماد عمومی اهمیت زیادی دارد. عوامل موثر بر کاهش یا افزایش اعتماد عمومی نیاز به یک تحلیل جامعه‌شناختی دارد. نظام سیاسی ما صندوق‌محور است و بنیادش براساس آرا است و قطعا به این موارد توجه دارد. همین اندازه حضور و اشکال حضوری نیز که پیدا شد جای امیدواری دارد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

همشهری آنلاین: شبکه ملی اطلاعات معماری نشده است؛ چیزی به نام اینترنت م...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ دانش
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات معماری نشده بود، درباره آزادسازی حوزه واردات پهنای باند نیز گفت: موافق هستیم شرکت‌های دیگر هم در زم...ادامه مطلب»

حالا با فساد یک جمله درست کنیم: چرا شاخص فساد در ایران از میانگین جها...
rouydad24.ir ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ فرهنگ
اگر از مدیران مذنون به فساد بپرسیم که چرا شاخص فساد در ایران از میانگین جهانی بیشتر است؟ میگویند اصلا چنین چیزی نیست و این یک دروغ بزرگ است. ایشان بل...ادامه مطلب»

جزئیات قطعنامه ۳ کشور اروپایی علیه ایران در شورای حکام آژانس اتمی ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ اخبار
یک رسانه آمریکایی می‌گوید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه‌ای که پیش‌نویس آن توسط انگلیس، فرانسه و آلمان تهیه شده خواستار «همکاری کام...ادامه مطلب»

نبویان رسما عذرخواهی کند|تهمت ناروایی به جمهوری اسلامی زدند...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ سیاست
واكنش ظريف به صحبت نبويان در مورد تحويل سردار سليماني به آمريكا: نبویان رسما عذرخواهی کند|تهمت ناروایی به جمهوری اسلامی زدند وزیر خارجه در مورد اظهار...ادامه مطلب»


EOF