14 درصدی که 20:30 از قلم انداخت!

14 درصدی که 20:30 از قلم انداخت!...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۴/۰۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #اسحاق، #اسحاق_جهانگیری، #اعتراض، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #ایران، #باشگاه_خبرنگاران، #باشگاه_خبرنگاران_جوان، #تاج، #ترامپ، #خاتمی، #خبر، #شورای_نگهبان، #صدا_و_سیما، #عبدالناصر، #عزت‌الله_ضرغامی، #علی_لاریجانی، #فارسی، #فارسی_زبان، #فارسی‌زبان، #محمد_خاتمی، #مردم، #نامزدی، #ویروس_کرونا، #پیشین

1. وقتی 48 درصد واجدان شرایط شرکت می‌کنند یعنی 52 درصد شرکت نکرده‌اند. با این وصف نمی‌توان کفۀ سنگین تر 52 درصد را با واژۀ « برخی‌ها » توصیف کرد و عنوان مناسب‌تر شاید این بود: « چرا نصف مردم رأی ندادند؟ »
2. عوامل 5 گانۀ مؤثر در کاهش مشارکت در نگاه 20:30 اینهاست:
اختلال در فرایند رأی‌گیری ، شیوع ویروس کرونا ، تبعات اقتصادی تحریم‌ها ، سوء مدیریت‌هایی که ایجاد نارضایتی کرد و جنگ روانی رسانه‌های فارسی‌زبان و هم‌سویی خواسته یا ناخواستۀ برخی عناصر داخلی (با نشان‌دادن تصویر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری پیشین به عنوان مصداق مشخص).
3. خانم آمنه سادات ذبیح‌پور برای گزارۀ اصلی خود که « قهر نبود ، نارضایتی از سوء مدیریت‌ها وشرایط اقتصادی بود » به مصاحبه‌های خود با مردم استناد کرد.
4. پس از مدت‌ها تصویر سید محمد خاتمی به صورت واضح و بدون شطرنجی شدن به نمایش گذاشته و آرای عبدالناصر همتی در حالی به حساب وزن سیاسی اصلاح‌طلبان گذاشته شد که همه می‌دانند جبهۀ اصلاحات ایران به خاطر رد تمام نامزدهای ممکن ، رسماً نامزدی نداشت و رییس جمهوری پیشین ایران تنها به منظور مرزبندی با تحریم‌کنندگان و احتمالا رو‌در بایستی‌های سیاسی پای صندوق حاضر شد.
5. در حالی که دو رییس پیشین همین سازمان صدا و سیما با 20 سال سابقۀ ریاست مستمر (از 72 تا 92) در زمرۀ احراز صلاحیت نشده‌ها بودند (علی لاریجانی و عزت‌الله ضرغامی) هیچ اشاره‌ای به نوع رفتار شورای نگهبان و احتمال تأثیر آن بر کاهش آرا نشد. (شورای نگهبان در این دوره نه تنها صلاحیت محمود احمدی‌نژاد و مصطفی تاج زاده – هر دو مشهور به صراحت لهجه – را تأیید نکرد که به علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری هم اجازه نداد).
نقش شورای نگهبان به معنی نادیده انگاشتن عوامل دیگر نیست ولی کافی است اشاره شود همین دیشب شبکه خبر در برنامۀ پربازدیدترین خبر باشگاه خبرنگاران جوان در 24 ساعت گذشته از شروع فعالیت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ برای انتخابات 2024 یاد کرد. یعنی در حالی که تنها 8 ماه از انتخابات آمریکا گذشته برای 4 سال آینده برنامه ریزی می‌کند و اینجا تا یک مانده به انتخابات مشخص نیست شورای نگهبان تأیید می‌کند یا نه!
6. به جز سال 80 که سرمقالۀ روزنامۀ رسالت سراغ کسانی رفت که در انتخابات ریاست جمهوری به رغم 22 میلیون رأی خاتمی شرکت نکردند و مشخص بود هر دیدگاهی داشته باشند هوادار آنان نیستند ، هیچ‌گاه به رأی نداده‌ها اشاره نمی‌شود و این نخستین بار است که صدا و سیما به این موضوع می‌پردازد هر چند به 5 عامل اختلال ، کرونا ، تحریم‌ها ، سوء مدیریت‌ها و جنگ روانی اشاره می‌کند و عامل مهمی چون « احساس تحقیر » و « انتخابات دومرحله‌ای » را نادیده می‌انگارد و هیچ اشاره‌ای به نقش شورای نگهبان نمی‌کند که احساس انتخاب و امکان انتخاب یا نقش آفرینی با انتخاب را در نصف جمعیت زایل کرده و درصد قابل توجهی از حاضران نیز اعتراض خود را به شیوۀ دیگری ابراز داشتند.
7. مهم‌ترین موردی که در گزارش به عمد از قلم انداخته شده اما 14 درصد آرای باطله (با احتساب آرایی که به خانه بردند و به صندوق نینداختند) است. بدین ترتیب جملۀ پایانی را ما می‌نویسیم:
با وجود اختلال در فرآیند رأی گیری ، شیوع ویروس کرونا ، تحریم‌ها ، سوء مدیریت ها و جنگ روانی رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین ، 14 درصد شرکت کنندگان پای صندوق حاضر شدند ولی رأی باطله انداختند! این همانی بود که 20:30 از قلم انداخت.
---در « تحلیل یک حضور » با عنوان « چرا برخی‌ها رأی ندادند؟ » نه به رد صلاحیت ها اشاره شد نه آرای باطله. در حالی که اولی دامان دو رییس پیشین صدا و سیما را هم گرفت و دومی هم بی سابقه بود ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
یازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار گردید ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۲/۰۳/۲۴ تاریخ
یازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار گردید که طی آن حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور ایران برگزیده شد. همزمان چهار...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

با اعلام رسمی کاندیداتوری حسین دهقان چراغ اول انتخابات 1400 را روشن ک...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ مردم
اعلام نامزدی سردار دهقان در شرایطی است که جریان اصولگرا می‌خواهد چهره‌ای نظامی برنده انتخابات ۱۴۰۰ باشد. هر چند دهقان چهره‌ای میانه‌رو و بیشتر نزدیک ...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»


EOF