سرقت در تهران به لباس‌های روی بند رسید | افزایش آمار سرقت‌های خرد در پایتخت

سرقت در تهران به لباس‌های روی بند رسید | افزایش آمار سرقت‌های خرد در پایتخت ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آبفا، #آیفون، #اماکن، #بیکاری، #تهران، #تهران_بزرگ، #تومان، #خودرو، #دربند، #روایت، #طراحی، #علیرضا، #فردوسی، #قرنی، #مجازی، #مجلس، #مردم، #ولیعصر، #پایتخت، #پلیس_آگاهی، #پیمان، #کابل، #کشف

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت می‌گوید: نوع سرقت با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی هر محله متفاوت است. در مناطق پایین شهر ، سرقت از دریچه‌های فلزی فاضلاب و در مناطق بالاتر سرقت از اماکن بیشتر است.
به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تجارت‌نیوز ، روایت مردم از سرقت‌های خرد زیاد است. از کابل روی پایه برق تا لباس‌های روی بند در بالکن!
مهسا می‌گوید: « آیفون ساختمان را دزدیدند ، دوباره نصب کردیم اما این بار با محافظ فلزی! » پیمان هم می‌گوید دستگیره در ساختمانمان را حداقل سه بار دزدیده‌اند. مریم می‌گوید کفشش را از پشت در خانه برده‌اند و آن یکی می‌گوید لباس‌های روی بند را برده‌اند.
این‌ها روایت‌های مردم از افزایش سرقت‌های خرد است. روایت‌هایی که زیاد شده و پلیس پیشگیری پایتخت هم تایید می‌کند که سرقت‌های خرد افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
فروش کالاهای دزدی در سایت‌های آنلاین!
علیرضا ناصری‌نژاد ، جانشین پلیس پیشگیری پایتخت با تایید افزایش سرقت‌های خرد در تهران می‌گوید: « عوامل مختلفی روی افزایش سرقت اثرگذار است. یکی از عوامل اثرگذار روی افزایش سرقت‌ها ، وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع است. طی یک سال گذشته با توجه به گرانی و افزایش قیمت کالا به ویژه کالاهای اساسی شاهد افزایش آمار سرقت‌های خرد بوده‌ایم. »
ناصری‌نژاد ادامه می‌دهد: « یکی دیگر از دلایل افزایش سرقت‌های خرد این است که این کالاها « سهل‌الفروش » هستند. قبلا سارق باید به فکر خریدار کالای سرقتی هم بود. محله‌های مشخص و معروفی برای خرید و فروش کالای دست دوم در تهران بود که پلیس این بازارها را جمع کرد. ولی اکنون با توجه به گسترش فضای مجازی ، سایت‌ها و برنامه‌های خرید و فروش کالای دست دوم ، سارقان به راحتی با ثبت آگهی کالای سرقتی را می‌فروشند. »
جانشین پلیس پیشگیری با بیان اینکه شهروندان باید برای خرید کالا در این سایت‌ها دقت زیادی داشته باشند ، می‌گوید: « گاهی سارق را دستگیر می‌کنیم و اعتراف می‌کند که کالا را به فلان شخص فروخته است. در حالی که آن شهروند نمی‌دانسته این کالا سرقتی است. »
البته ناصری‌نژاد می‌گوید پلیس با افزایش گشت‌های هدفمند خود تلاش کرده تا این آمار را کنترل کند. او ادامه می‌دهد: « تلاش پلیس برای این کنترل باعث شده آمار این سرقت‌ها چشمگیر نشود. عدد سرقت افزایشی است اما در کنار آن کشف و دستگیری سارقان توسط پلیس هم زیاد است. »
او می‌گوید: « طی این چند ماه ابتدایی سال ، آمار سرقت‌اولی‌ها محسوس نیست. آمار کسانی که بعد از دستگیری ، دوباره به چرخه سرقت برمی‌گردند نسبت به سرقت‌اولی‌ها بیشتر است. »
ناصری‌نژاد می‌گوید: « برخی از این سرقت‌های خرد مثل سرقت دریچه‌های فاضلاب هر چقدر هم پیش ‌پا افتاده است ولی برای شهروندان خطراتی به همراه دارد. »
راه‌حل مردم برای در امان ماندن اموالشان
اما سرقت‌ها آنقدر زیاد شده که حالا مردم برای حفظ اموال خود راه‌هایی پیدا می‌کنند. مثلا روی آیفون حفاظ نصب می‌کنند! محمد می‌گوید: « ضبط ماشین را با خودم به خانه می‌برم ، کیف و هیچ چیزی روی صندلی‌ها نمی‌گذرام. » مریم هم می‌گوید: « قبلا کفش‌ها را پشت در می‌گذاشتم اما حالا دمپایی هم جلوی در نمی‌گذارم! » سپیده هم می‌گوید: « در ساختمان ما قبلا در طبقه بالا می‌توانستیم لباس‌های خیس را برای خشک شدن در بالکن بگذاریم اما چند باری لباس‌های روی بند را دزدیدند و دیگر لباس‌ها را بیرون نمی‌بریم. »
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت هم با تایید این موضوع می‌گوید: « در سال‌های گذشته که سرقت از دستگیره‌های ساختمان و آیفون‌ها زیاد بود ، برخی از شهروندان سعی کردند که از کالاهایی استفاده کنند که کمتر برای سارقان ارزش دارد. مثلا دیگر از دستگیره‌های برنجی و برنز استفاده نمی‌کنند. »
ناصری‌نژاد ادامه می‌دهد: « قبلا نوع نصب دریچه‌های فاضلاب به‌ گونه‌ای بود که سارقان به راحتی می‌توانستند آن را باز کنند. اما حالا شرکت آبفا و مهندسان طراح ساختمان‌ طوری دریچه‌ها را طراحی می‌کنند که در حیاط ساختمان باشد. »
سرقت گلدان‌های ساختمان‌ها!
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت می‌گوید: « اگر کیس‌محور بخواهیم از سرقت خرد مثال بزنیم ، چند ماه قبل گزارشی از سرقت گلدان‌های لوکس جلوی ساختمان‌ها در دربند داشتیم. ارزش این گلدان‌ها شاید حدود یک تا 2 میلیون تومان می‌شد. »
ناصری‌نژاد گفت: تیم سرقت کلانتری ۱۲۲ دربند ، با توجه به اینکه این سرقت‌ها افزایش محسوس داشت این موضوع را بررسی کرد. مشخص شد که دو سارق سوار بر برلیانس این سرقت را انجام می‌دادند و آنها را در سایت خرید و فروش به عنوان کالای دست دوم می‌فروختند. »
در تهران چه سرقت‌هایی بیشتر است؟
جانشین پلیس پیشگیری پایتخت می‌گوید: « در مناطق پایین شهر ، سرقت از دریچه‌های فلزی فاضلاب و در مناطق بالاتر سرقت از اماکن بیشتر است. »
هر چقدر جمعیت ساکن‌ یک منطقه بیشتر باشد سرقت موبایل کمتر می‌شود. ناصری‌نژاد در این مورد توضیح می‌دهد: « نوع سرقت با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی هر محله متفاوت است. به طور مثال در یافت‌آباد و شهرک ولیعصر سرقت موبایل کم است زیرا جمعیت این محله‌ها عمدتا ساکن هستند. اما در محله‌هایی مثل فردوسی یا شهید قرنی چون جمعیت شناور بالاست ، سرقت موبایل زیاد است. »
او می‌گوید: « در محله‌هایی که جمعیت شناور بیشتر و مراکز تجاری و خرید زیادتر باشد ، سرقت از لوازم خودرو و موبایل بیشتر است. »
مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۹۷ در گزارشی فقیر شدن خانواده‌ها و بیکاری را دلیل افزایش سرقت دانسته بود.
همچنین تابستان سال گذشته بود که رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کرد: در سه ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد دستگیرشدگان در حوزه سرقت برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و درواقع سرقت اولی بودند و این نشان می‌دهد که این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

شناسنامه هویتی سرزمین سیستان ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ اخبار
دکتر حسن احمدی در سال 1389 کتاب‏«حیات هوشمند در کائنات» نوشته پیتر اولم اشنایدر را که به اصول و پیش ‏نیازهای لازم برای ظهور حیات می‏پردازد به فارسی بر...ادامه مطلب»

دکتر کوشکی: تضمین سلامت حجاج ایرانی چیست؟/ آیا می توان به قول حکومت بن...
jahannews.com ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ فرهنگ
جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰ پرسش اساسی مردم ایران و زائرانی که با اعتماد به مسئولان بعثه و سازمان حج، در سال جاری قصد تشرف به حج را دارند از مقامات بعث...ادامه مطلب»

جریمه «دور دور» و سگ‌گردانی چقدر است؟ ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ اخبار
سخنگوی ناجا می‌گوید: دور دور اگر مخل آرامش و امنیت عمومی، مزاحمت برای نوامیس مردم، اخلال در آمدوشد و نظم ترافیکی مردم باشد، فعل مجرمانه محسوب می‌شود. ...ادامه مطلب»


EOF