مقام اول گیلان در ثبت ملی شهر و روستاهای صنایع دستی

مقام اول گیلان در ثبت ملی شهر و روستاهای صنایع دستی ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۵/۱۵ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آستارا، #آنلاین، #اردیبهشت، #ایران، #تصمیم_گیری، #جهانی، #حصیربافی، #رشت، #رودسر، #شفت، #صنایع_دستی، #ماسال، #مردم، #میراث_فرهنگی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هنر، #گلیم، #گیلان

معاون میراث فرهنگی‌گیلان گفت: گیلان با ۶ شهر و روستای ثبت شده در حوزه صنایع دستی مقام اول را در کشور دارد.
ولی جهانی به همشهری آنلاین گفت: ۶ روستا و شهر گیلان در حوزه صنایع دستی کشور و برای حفظ و پیشرفت هنرهای سنتی و تاریخی استان ثبت شده‌اند که انتخاب و تهیه پرونده و مستندات این شهر و روستاها در سالجاری با همکاری کارشناسان ، مردم داوطلب و هنرمندان این مناطق از اردیبهشت سال ۹۹ آغاز شد و در سال ۱۴۰۰ به ثبت رسید.
وی افزود: روستای فشتکه خمام نیز در سال ۱۳۹۶ به عنوان روستای ملی حصیربافی ثبت شده بود. بنابراین گیلان با ۶ شهر و روستای ثبت شده در حوزه صنایع دستی مقام اول را در کشور دارد.
جهانی ادامه داد: شهر رشت به عنوان شهر ملی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ایران با هنر رشتی‌دوزی ، روستای ارده رضوانشهر با شال‌بافی ، جیرده شفت با تولید سفال ، عنبران آستارا با گلیم بافی ، روستای شالمای ماسال با چوب‌تراشی و روستای قاسم آباد رودسر با چادرشب بافی به ثبت ملی رسیدند.
معاون میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: ثبت این مناطق از گیلان سبب حفاظت از این میراث ارزشمند ، هویت بخشی صنایع دستی برای جوامع محلی ، افزایش کارگاههای تولیدی و مشاغل مرتبط ، ایجاد برند ملی محصول _مکان صنایع دستی ، افزایش فروش تقویت نقش و اهمیت هنرمندان صنایع دستی در تصمیم گیری های منطقه و نیز تقویت توریسم خلاق که سبب افزایش کیفیت زندگی هنرمندان خواهد شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

خطر بازگشت بحران در گیلان؛ افزایش ۷۰۰ بیمار فقط در دو روز | آمار ابتلا...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۰۶ سلامت
نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان گفت: پس از عادی شدن ترددها بیشتر مبتلایان در حوزه خانوادگی است، یعنی مردم با عادی قلمداد کردن این موضوع در م...ادامه مطلب»

بیماری ناشناخته در گیلان و بستری ۱۴ کودک در آستارا | تاریخ ابتلا در یک...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ سلامت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: از روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت تعدادی کودک با علایم گوارشی اسهال و استفراغ به اورژانس و مراکز درمانی آست...ادامه مطلب»

اعدام دکتر «حشمت» از یاران میرزا کوچک خان جنگلی...
fa.wikipedia.org 12/05/1919 تاریخ
ابراهیم حشمت طالقانی (زاده ۱۲۶۴ روستای شهراسر (طالقان)-درگذشته ۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۸ رشت) ملقب به «حشمت الاطباء» و «سردار حشمت»، فرزند عباسقلی بود. وی اهل ...ادامه مطلب»

ورود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر به گیلان ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۱/۰۲ خودرو
به گزارش همشهری آنلاین، مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: تاکنون۱۷هزار و ۸۳۹ نفر از موزه‌ها، اماکن تاریخی و تأسیسات تفریحی استان با...ادامه مطلب»


EOF