واکنش‌های گسترده به انتشار تصاویر هک شده از زندان اوین؛ انتقاد عفو بین‌الملل و پیگیری مجلس ایران

واکنش‌های گسترده به انتشار تصاویر هک شده از زندان اوین؛ انتقاد عفو بین‌الملل و پیگیری مجلس ایران ...
per.euronews.com ۱۴۰۰/۰۶/۰۵ ارتش

کلیدواژه ها:#اسلامی، #ایران، #بازرسی، #بهشتی، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خاورمیانه، #دادستان، #دادستان_کل، #دشتستان، #روایت، #زندان_اوین، #زهرا_کاظمی، #سازمان_ملل، #ستار_بهشتی، #شبکه‌های_اجتماعی، #شهریور، #ضرب_و_شتم، #عدالت، #غلامحسین_محسنی_اژه‌ای، #قالیباف، #قانونی، #مجلس، #محمدباقر_قالیباف، #هدی_صابر، #چهارشنبه، #کمیسیون_اصل_۹۰

انتشار تصاویر هک شده از دوربین‌های زندان اوین در تهران ، همچنان واکنش‌های گسترده‌ای را با خود به همراه دارد.
در تازه‌ترین اتفاق ، محمدباقر قالیباف ، رئيس مجلس ایران روز چهارشنبه ۳ شهریور از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خواست با هماهنگی با دادستانی کل ، این موضوع را بررسی کند.
این جملات آقای قالیباف بعد از آن مطرح شد که ابراهیم رضایی ، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در تذکری موضوع انتشار تصاویری از زندان اوین را مایه تاسف دانسته بود. نماینده دشتستان در مجلس ایران همچنین با دفاع از قوه قضائيه گفت: « انتشار این تصاویر در روزهای اخیر دست‌مایه‌ای برای حمله به دستگاه قضایی و کارکنان شریف آن شده است. این در حالی است که نباید خلاف چند مامور را به بدنه یک دستگاه خدوم که در این سالها با فساد برخورد قاطعی داشته تسری داد. »
آقای رضایی همچنین ضمن ابراز تاسف بابت اجحافی که در حق برخی زندانیان شده ادامه داد: « باید با عوامل احتمالی تخلف و یا جرم برخورد قانونی قاطع صورت گیرد. فیلم‌هایی که در روزهای اخیر از زندان اوین در رسانه‌های بیگانه منتشر شده ، به دست‌مایه‌ای برای حمله به دستگاه قضایی و کارکنان شریف آن تبدیل شده است. »
گروه هکری که خود را « عدالت علی » نامیده طی روزهای اخیر تصاویر متعددی از دوربین‌های مداربسته زندان اوین منتشر کرده که در آنها مسئولین زندان برخوردهای بسیار خشنی با زندانیان دارند و در مواردی صحنه‌های از ضرب و شتم شدید زندانیان دیده می‌شود.
برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی که سابقه حضور در بندهای سیاسی و امنیتی زندان اوین را دارند ، البته می‌گویند هیچ‌کدام از تصاویر منتشر شده مربوط به این بخش‌های زندان نیست.
پیشتر غلامحسین محسنی اژه‌ای در حساب توییتری گفته بود موضوع تصاویر منتشر شده از زندان اوین را بدون فوت وقت بررسی خواهد کرد. رئيس قوه قضائيه ایران همچنین گفته بود: « حقوق متقابل زندانی با زندانی و زندان‌بان و زندانی در دین و قانون اسلامی خط قرمز است. دادستان کل کشور مامور رسیدگی است. »
در همین زمینه ، روز چهارشنبه ، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای بار دیگر از مقام‌های ایران خواست به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دهد تا از زندان‌های کشور بازرسی کند.
هبه مریف ، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به انتشار تصاویری از برخوردهای خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران در زندان ضمن تاکید بر شکنجه گسترده و سیستماتیک در ایران اعلام کرد: « عذرخواهی مختصر و وعده‌های کلی مقام‌های جمهوری اسلامی برای رسیدگی به بد رفتاری‌های گسترده‌ای که در زندان‌های ایران با افراد می‌شود کافی نیست. »
گروه موسوم به « عدالت علی » با راه‌اندازی یک کانال تلگرامی و حساب توییتری ، اعلام کرده از این پس راسا تصاویر گسترده‌تری را از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌کند.
انتشار این تصاویر تکان‌دهنده از زندان اوین در حالی رخ می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی همواره بروز خشونت و شکنجه در زندان‌های تحت مدیریت خود را تکذیب کرده است. در سال‌های اخیر مواردی چون کشته شدن یا مرگ افرادی چون ستار بهشتی ، زهرا کاظمی ، هدی صابر ، محمد راجی و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان انتقادات گسترده‌ای را در فضای بین‌المللی علیه دستگاه‌های مسئول جمهوری اسلامی به همراه داشته است. همچنین افراد دیگری چون کاوس سیدامامی به روایت جمهوری اسلامی ایران در زندان خودکشی کرده‌اند.
منتقدان همواره جمهوری اسلامی را به اعمال شکنجه و کاربرد زور و خشونت در قبال زندانیان متهم می‌کنند. جمهوری اسلامی همواره درخواست‌های بین‌المللی برای دسترسی و بازدید از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های خود را بی‌پاسخ گذاشته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»


EOF