یک اقدام آشکار ضد محیط‌ زیستی/ ۱۷ معدن فقط در ۱۴ کیلومتر؛ زیست‌گاه پلنگ مازندران به معدن‌داران داده شده‌است (فیلم)

یک اقدام آشکار ضد محیط‌ زیستی/ ۱۷ معدن فقط در ۱۴ کیلومتر؛ زیست‌گاه پلنگ مازندران به معدن‌داران داده شده‌است (فیلم)...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ طبیعت

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #اراضی_ملی، #ایرانی، #حیات_وحش، #سلامت، #سوادکوه، #شکار، #مازندران، #محور، #محیط_زیست، #پلنگ، #پلنگ_ایرانی، #پلنگ_مازندران، #گیاهی

محور « خطیرکوه » در « سوادکوه » مازندران در خطر جدی است. به خاطر معدن‌کاوی‌های متعدد و واحدهای سنگ‌شکن حتی در منطقه شکارممنوع
https://cdn.asriran.com/files/fa/news/1400/6/14/1259711_415.mp4
عصر ایران؛ زینب رحیمی ــ محور « خطیرکوه » در « سوادکوه » مازندران در خطر جدی است. معدن‌کاوی‌های متعدد و استقرار واحدهای سنگ‌شکن در بخش‌هایی از منطقه « شکار ممنوع » سوادکوه به تهدیدی جدی برای منابع طبیعی و البته حیات وحش منطقه تبدیل شده است.
در مسیر ۱۴ کیلومتری محور خطیرکوه ، بیش از ۱۷ معدن فعال اند و حداقل ۱۴ واحد سنگ‌شکن وجود دارد. تعداد بالای استقرار این صنایع و معادن در این منطقه کوچک که بخش‌هایی از آن هم در منطقه شکار‌ ممنوع سوادکوه واقع است شرایط زیستی را برای گونه‌های مختلف حیات وحش از جمله پلنگ ، خرس ، روباه ، گله‌های کل و بز و قوچ و میش دشوار کرده است.
از سوی دیگر معدن‌کاوی‌های متعدد و همچنین جاده‌کشی‌ها در محور خطیرکوه موجب از بین رفتن پوشش گیاهی در مراتع و اراضی ملی شده است.
افزون بر اینها تردد کامیون‌های حمل خاک و مواد معدنی باعث انتشار گرد و غبار در این محدوده شده و نارضایتی اهالی روستاهای اطراف را هم به دنبال داشته است.
اداره محیط زیست سوادکوه ضمن انتقاد از قوانین و مصوبات مروبط به معدن ، تاکید می‌کند برای صدور مجوز بهره‌برداری معادن حتی در منطقه شکار ممنوع هم از آنها استعلام نمی‌شود.
در حالی که بر اساس مصوبه شورای تامین سوادکوه صدور مجور معدن در محور خطیرکوه ممنوع است استعلام‌ها برای معدن‌کاوی و استقرار واحد سنگ‌شکن در این محدوده همچنان ادامه دارد.
در گزارش ویدیویی پیش رو ، ضمن تشریح مسایل محیط زیستی و سلامت ناشی از فعالیت‌های معدنی در محور خطیرکوه ، به ماجرای کاغذفروشی در میان معدن‌داران نیز پرداخته شده است.
پلنگ ایرانی
---محور « خطیرکوه » در « سوادکوه » مازندران در خطر جدی است. به خاطر معدن‌کاوی‌های متعدد و واحدهای سنگ‌شکن حتی در منطقه شکارممنوع ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

"شکار" جنایت علیه محیط زیست است ؛ ممنوع کنید...
asriran.com ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ طبیعت
معنی ندارد که فردی که مثلاً پزشک ، تاجر ، مغازه دار ، روزنامه نگار ، مهندس و ... است ، تفنگ شکاری داشته باشد و بعد هم پروانه ای بگیرد و در کوه و دشت و...ادامه مطلب»

محیط بان ها تنها مانده اند ؛ ارتش کمک کند...
asriran.com ۱۳۹۲/۱۲/۰۵ طبیعت
تدبیر دولت، قدرت ارتش و حمایت مردم عصرایران ؛ جعفر محمدی - "وسعت زیاد ایران و محیط زیست گسترده ، حیات وحش و گونه های گیاهی متعدد و بعضاً در معرض انقرا...ادامه مطلب»

محیط زیست در سالی که گذشت؛ حذف 15 پلنگ از طبیعت ایران/ چوپان لرستانی ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ طبیعت
سال که گذشت به تعبیر بسیاری از کارشناسان سالی سیاه برای پلنگ های ایرانی بود چرا که تنها بر اساس آماری که در رسانه ها منتشر شد در این سال 15 پلنگ تلف ش...ادامه مطلب»

سنجاب ایرانی رو به انقراض است ...
makidam.ir ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ طبیعت
به نقل از مهر؛ استان ایلام دارای ۶۴۰هزار هکتار جنگل است که ۹۰درصد از آن را درختان بلوط تشکیل می‌دهد و همین عامل باعث شده این استان یکی از مناطق مهم ج...ادامه مطلب»


EOF