موج نگران‌کننده مهاجرت دانشجویان و نخبگان از کشور | افزایش جستجوی کلمه «مهاجرت» در گوگل بین ایرانی‌ها

موج نگران‌کننده مهاجرت دانشجویان و نخبگان از کشور | افزایش جستجوی کلمه «مهاجرت» در گوگل بین ایرانی‌ها ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ اخبار

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آلمان، #آنلاین، #ارمنستان، #اقتصاد_ایران، #ایتالیا، #ایران، #ایرانی، #برجام، #ترکیه، #دانشمندان، #رصدخانه، #سالنامه، #شبکه‌های_اجتماعی، #صندوق_بین_المللی_پول، #فروردین، #قانون_اساسی، #مجازی، #مجلس، #موافقت، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #پناهجویان، #کانادا، #کنکور، #گوگل

آمارها نشان می‌دهد طی یک بازه زمانی ۱۱ ساله ، ۲۵ درصد نخبگان ایرانی از کشور مهاجرت کرده‌اند.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تجارت‌ نیوز ، بر اساس جدیدترین آمارهای رصدخانه مهاجرت ایران ، ۳۷ درصد از دارندگان مدال در المپیادهای دانش‌آموزی در بازه زمانی سال‌های ۸۰ تا ۹۱ مهاجرت کرده‌اند. ۲۵ درصد از مشمولان بنیاد نخبگان و ۱۵ درصد از رتبه‌های زیر هزار کنکور سراسری هم مقیم کشورهای دیگر هستند. آنها از بهتر شدن وضعیت کشور ناامید بودند. چمدان‌هایشان را بستند و مهاجرت از کشور را انتخاب کردند.
خروج سرمایه‌های انسانی از کشور با همین چند آمار قابل توجه می‌شود. بر اساس جدیدترین آمارهای رصدخانه مهاجرت ایران ، از تعداد ۲ هزار و ۷۶۵ نفر دارندگان مدال المپیاد دانش‌آموزی در بازه زمانی ۸۰ تا ۹۱ بیش از هزار نفر مقیم خارج هستند. همچنین حدود هزار نفر از آنها نیز سابقه خروج دارند و تنها ۱۲۲ نفر از مهاجران بازگشتند.
همچنین بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ نفر تعداد مشمولان بنیاد نخبگان طی بازه زمانی ۸۰ تا ۹۴ هستند. از این تعداد نیز حدود ۱۵۰۰ نفر مقیم خارج هستند. حدود 1500 نفر نیز سابقه خروج دارند. اما تنها حدود ۲۰۰ نفر از آنها برگشتند. در همین بازه زمانی از تعداد حدود ۵۴ هزار نفر از رتبه‌های زیر هزار کنکور سراسری ، بیش از ۸ هزار نفر مهاجرت کردند. حدود 1500 نفر از آنها به کشور بازگشتند. به عبارتی بسیاری از نخبگان شرایط کشور را مناسب کار و زندگی ندانستند.
پیش از این هم صندوق بین المللی پول گزارشی داد که بر اساس آن ایران با صدور سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نخبه به لحاظ مهاجرت نخبگان ، در میان ۹۱ کشورِ در حال توسعه رتبه اول را داشت.
تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸
سال گذشته محمد وحیدی ، نایب رییس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: « در بین ۹۸ کشوری که نخبگان خود را با مهاجرت از دست می‌دهند ، ایران جزو کشورهای با بالاترین آمارها قرار دارد. »
تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ افزایشی ۲/۳ برابری داشته است. اما از تعداد حدود ۵۶ هزار دانشجو ، تعداد ایرانیان بازگشتی در طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم تا فروردین ۱۴۰۰ تنها حدود 2 هزار نفر بوده است.
ناامیدی از اصلاح امور کشور؛ انگیزه مهاجرت دانشجویان
آنچه مشخص است ، در کشور مسئله‌ای آنها را ترغیب به رفتن کرده است. ناامیدی از اصلاح امور کشور ، علاقه به کسب سابقه تحصیلی و میل به تجربه زندگی در خارج از مهم‌ترین انگیزه‌های مهاجرت دانشجویی است.
آمارهای مهاجرتی ایرانیان به اینجا ختم نمی‌شود. پس از تحولات اقتصادی سال ۹۷ (بازگشت مجدد تحریم‌ها) تصمیم به مهاجرت دانشجویان و فعالان استارتاپی افزایش چشمگیری داشته است.
۵ مقصد اصلی دانشجویان ایرانی
آمریکا ، ترکیه ، آلمان ، ایتالیا و کانادا ۵ مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در دنیا هستند. البته طی سال‌های اخیر با افزایش هزینه‌های مهاجرت دانشجویی ، مهاجرت آنها به کشورهایی همسایه مثل ترکیه و ارمنستان بیشتر شده است.
البته مسئله تنها مهاجرت دانشجویان و فعالان استارتاپی نیست. آنطور که در سالنامه مهاجرتی ایران در سال ۱۴۰۰ نوشته ، میل به مهاجرت سایر ایرانیان نیز با توجه وضعیت اقتصادی کشور به شکل نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است.
برجام ، سرعت مهاجرت ایرانیان را کم کرد
طی ۳۰ سال گذشته ، جمعیت مهاجران ایرانی ۲٫۲ برابر شده است. اما روند مهاجرت در این ۳۰ سال گاهی کند و گاهی با سرعت بیشتری بوده است. براساس آمارها تعداد پناهجویان ایرانی در سال ۲۰۱۷ حدود ۷۵ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل آن کاهشی بوده است.
به نظر می‌رسد این کاهش پناهجو بعد از توافق برجام بوده است. بعد از برجام امیدها برای بهبود اقتصاد ایران بیشتر شد. پیش‌تر بهرام صلواتی ، مدیر این رصدخانه نیز به تجارت‌نیوز گفته بود موتور اصلی مهاجرت در کشور فشار اقتصادی است.
رتبه پناهنده‌فرستی ایران در جهان
حالا به نظر می‌رسد بار دیگر ناامیدی از اقتصاد کشور در کنار دلایل دیگر ، انگیزه مهاجرت از ایران را بیشتر کرده است. در سال ۲۰۲۰ رتبه مهاجرفرستی ایران ۵۴ از ۲۳۲ کشور و برای دانشجوفرستی در رتبه ۱۹ از ۲۴۱ قرار دارد. همچنین در سال ۲۰۲۰ رتبه پناهنده فرستی ایران ۲۲ از ۱۹۴ بوده است.
بعد از موافقت مجلس برای بررسی طرح صیانت از فضای مجازی با اصل ۸۵ قانون اساسی ، موجی از انتقادات و البته ناامیدی توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت.
برخی می‌گویند شبکه‌های اجتماعی آخرین کورسوی آنها برای کسب وکار بوده و حالا با این طرح در چنین شرایط اقتصادی دیگر انگیزه‌ای برای ماندن ندارند. برخی از کاربران حالا دیگر از مهاجرت به عنوان یک اجبار سخن می‌گویند و نه یک انتخاب. بررسی‌ها نشان داده که جستجوی واژه مهاجرت در گوگل بعد از مطرح شدن طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس افزایش بیشتری یافت.
بر اساس پیمایش‌های رصدخانه مهاجرت ایران ، مهاجرت‌های اقتصادی مهم‌ترین نوع و کانال مهاجرت ایرانیان است. همچنین بسیاری از مهاجرت‌هایی که از سایر کانال‌های تحصیلی یا پناهجویی نیز انجام می‌شود ، انگیزه‌های اقتصادی دارد.
با همه این تفاسیر به نظر می‌رسد با توجه وضعیت اقتصادی کشور ، همچنین بی‌نتیجه ماندن مذاکرات برجامی و دست آخر زمزمه محدود شدن فضای اینرنتی کشور احتمالا شاهد موج مهاجرتی جدید باشیم.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

روزگار بحرانی آنکارا سقوط آزاد لیر ادامه دارد ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ اخبار
همزمان با وخیم‌ شدن شرایط ارزی و تورمی ترکیه، تنش‌های این کشور با قدرت‌های غربی نیز رو به افزایش است. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری،...ادامه مطلب»

اقدام غیرمنتظره ورزشکار ایرانی برای پناهندگی در اروپا | خروج از اردوی ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
ورزشکار ایرانی به جای حضور در فینال رقابت های جهانی کیک بوکسینگ اردوی تیم را ترک کرد. به گزارش همشهری آنلاین امید احمدی صفا ظرف چند ساعت گذشته حسابی د...ادامه مطلب»

قشقاوی: سال گذشته چهار میلیون و500هزار نفر ویزای ایران را دریافت کردن...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ اخبار
معاون کنسولی و امور مجلس وزیرامور خارجه از مذاکرات با 30کشور برای تسهیل صدور روادید خبر داد و گفت سال گذشته چهار میلیون و500هزار نفر ویزای ایران را د...ادامه مطلب»


EOF