آیا «بی‌بی‌سی» گرای ترور «فهیم دشتی» را داد؟/ وقتی توضیحات رسانه انگلیسی مخاطبانش را قانع نمی‌کند!

آیا «بی‌بی‌سی» گرای ترور «فهیم دشتی» را داد؟/ وقتی توضیحات رسانه انگلیسی مخاطبانش را قانع نمی‌کند! ...
fna.ir ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ارتش

کلیدواژه ها:#Fna.ir، #آزادی، #آزادی_بیان، #احمد_شاه، #احمد_شاه_مسعود، #احمد_مسعود، #ارتباط، #ارتباطات، #استودیو، #افغانستان، #انگلیسی، #بریتانیا، #بسیج، #بمباران، #بی_بی_سی، #ترور، #تلفن_همراه، #خبر، #خبرگزاری_فارس، #خواجه، #دایی، #روایت، #رژیم_صهیونیستی، #سلامت، #شاه، #شهریور، #طالبان، #عرب، #فارس، #فارسی، #فلسطین، #فهیم_دشتی، #لبنان، #ماهواره، #مجازی، #مقاومت، #نظامی، #همت، #پاکستان، #پاکستانی، #پنجشیر، #پهپاد، #پیشین، #کابل، #کاربر، #گردش_آزاد_اطلاعات

ترور فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت ملی دره پنجشیر در حین گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی با شائبه‌هایی همراه شده و بی بی سی در تلاش برای برداشتن انگشت اتهام از روی خود است
گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس: دو روز پیش (دوشنبه ۱۵ شهریور) منابع خبری از کشته شدن « فهیم دشتی » یکی از فرماندهان جبهه پنجشیر خبر دادند. منابع آگاه با اعلام این خبر به رسانه‌های افغانستان گفتند که خبر کشته شدن دشتی از سوی دو طرف نیز تایید شده است.
‌آیا بی‌بی‌سی گرای ترور فهیم دشتی را داد؟
روزنامه جوان درباره ترور دشتی نوشت: با ترور فهیم دشتی روزنامه‌نگار و سخنگوی جبهه مقاومت ملی دره پنجشیر ، گمانه‌زنی‌های زیادی در فضای مجازی درباره چگونگی ترور او توسط پهپاد صورت گرفته است.
فهیم دشتی ، خواهرزاده عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی صلح افغانستان و از پیشکسوتان رسانه در این کشور محسوب می‌شود که در تحولات کنونی افغانستان در کنار احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود قرار گرفته بود. این فعال رسانه‌ای در جریان درگیری‌های طالبان برای تصرف پنجشیر توسط پهپاد ترور شده است.
https://media.farsnews.ir/Uploaded/Files/Video/1400/06/17/14000617000170.mp4
با این‌حال گفته می‌شود دقایقی پیش از این اتفاق شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی در تماس تلفنی زنده با فهیم دشتی ، چند ثانیه تصویر را قطع کرده و شماره تماس او را بر روی صفحه نشان می‌دهد و چند دقیقه بعد پاکستان با شناسایی محل او از طریق شماره در پنجشیر ، با پهپاد آنجا را بمباران می‌کنند. مقامات پاکستانی البته هرگونه دخالت نظامی در پنجشیر را تکذیب کرده‌اند.
بی‌بی‌سی البته برای سرپوش گذاشتن بر این فضاحت در گزارشی از قول عبدالله عبدالله ، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه افغانستان ، نوشته است: چگونگی شهادت فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت ملی و ژنرال عبدالودود ذره روشن شده است. عبدالله دو روز پس از این حادثه در یک پیام تسلیت گفت به دلیل اینکه « ارتباطات مخابراتی با پنجشیر قطع بود ، محل وقوع حادثه و نوعیت آن تا امروز مشخص نشده بود. »
عبدالله جزئیات بیشتری ارائه نکرده ، اما منابع جبهه مقاومت ملی گفته‌اند که این دو در حمله با پهپاد کشته شده‌اند. عبدالله که دایی فهیم دشتی است در پیام تسلیت خود نوشت: « فهیم دشتی یک انسان مؤمن ، متعهد ، ارزشگرا ، مخلص و شیفته راه و آرمان قهرمان ملی بود. او طی سه دهه گذشته در راه روشنگری با تمام وجود همت گماشت و سنگر رسانه و نهاد‌های رسانه‌ای را برای رشد ارزش‌های مسلکی ژورنالیزم ، نهادینه شدن آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات در جامعه بر هر کار دیگری ترجیح داد. »
پایگاه تحلیلی خبری الف نیز نوشت: شماره تلفن همراه ماهواره‌ای فهیم دشتی با شماره 7060504014 که در حین مصاحبه با بی بی سی فارسی به صورت ناگهانی منتشر شده بود قابل پیگیری موقعیت دقیق دارنده آن بوده است و این مسئله در سایت با آدرس اینترنتی ذیل قابل مشاهده است:
https://trace.bharatiyamobile.com/index.php?numb=7060504014

بسیج نیوز نیز نوشته: پس از روایت متفاوت و متضادی که از چگونگی کشته شدن « فهیم دشتی » سخنگوی مخالفان طالبان در دره پنجشیر بیان شد هم اکنون اما گمانه زنی ها انگشت اتهام را به سمت شبکه بی بی سی فارسی در شناسایی محل مصاحبه و ترور وی نشانه رفته است. این شیوه ترور بارها اجرا شده است چرا که بسیاری از نیروهای مقاومت در لبنان و فلسطین با همین روش رژیم صهیونیستی ترور شده اند.
نیرو‌های احمد مسعود در پنجشیر گفته اند مرکز این استان هدف حملات سنگین با بالگرد‌ها و پهپاد‌ها قرار‌ گرفته است که در یکی از این حملات ، فهیم دشتی سخنگوی مخالفان طالبان در دره پنجشیر به همراه عبدالودود یکی از فرماندهان مخالفان طالبان کشته شدند.

وقتی توضیحات رسانه انگلیسی مخاطبانش را قانع نمی‌کند!
بنگاه خبری بریتانیا (بی بی سی) نیز برای اینکه انگشت اتهام را از خود بردارد در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: در دو روز اخیر ادعاهای نادرستی مطرح شده مبنی بر اینکه انتشار شماره‌ای در حین مصاحبه با فهیم دشتی ، روزنامه نگار و سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان در برنامه زنده صفحه ۲ باعث شناسایی محل اقامت او شده است. این ادعاها واقعیت ندارد. مصاحبه آقای دشتی با استفاده از نرم‌افزار زوم بود که از طریق ماهواره بی‌بی‌سی به استودیو برنامه وصل شد. بی‌بی‌سی امنیت و سلامت میهمانان برنامه‌هایش را بسیار جدی می‌گیرد.

لازم به توضیح است که شماره‌ای که برای لحظاتی بر صفحه تلویزیون ظاهر شد ، شماره تلفن آقای دشتی نبود بلکه نام کاربری او برای ارتباط از طریق زوم بود و هیچ ارتباطی به محل اقامت وی نداشت.
اما نظرات مخاطبان در زیر پست‌های به‌زعم بی بی سی شفاف‌سازی(!) این رویداد حاکی از آن است که ظاهرا این توجیهات بی بی سی مخاطبانش را قانع نکرده است.

کاربری به نام shayganpourbehrooz نوشته : البته کسانیکه با کامپیوتر اشنا هستند میدانند که چنانچه دسترسی برنامه ها به مکان را لغو نکرده باشید ، میشود از همین روش برای تعیین مکان تماس گیرنده استفاده کرد.و شاید بهتر بود پاسخ میدادید که اصولا چرا بینندگان بی بی سی اینچنین نسبت به شما شکاک و بدبین هستند؟!!!
کاربر دیگری به نام sima6992 نوشته که اگر ارتباط مخابراتی با پنجشیر قطع بوده شما چطور به صورت زنده داشتید مصاحبه میکردید ؟؟اون شماره ای که رو صفحه اوومد چی بود ؟؟
کاربری به نام lkhodaverdi می‌نویسد: دلیلش اینه که بی‌بی‌سی چند ثانیه مصاحبه رو قطع میکنه شماره تلفن فهیم دشتی روی صفحه میاد و از روی همون شماره ردیابیش میکنن جاش رو پیدا میکنن و میکشنش‌! واقعیت چهره‌ی تو اینه بی‌بی‌سی
یکی دیگر از کاربران به نام mehrdad_shakiba1351 نوشته: غلط کردی پس چرا همون موقع موشک به محل اقامت شلیک شد

nazerimahmood کار بر دیگری است که در پاسخ به توجیهات بی بی سی نوشته: گفته شده شماره موبایلی که فهیم دشتی از طریقش با بی بی سی مصاحبه کرده دراختیار پاکستان قرار گرفته و با تکنولوژی اهدایی بایدن به پاکستان رهگیری و با پهباد به ماشین شلیک شده.
amireiran8555 نیز نوشته: خیانت کارترین هستینbbc
کاربری به نام abed.jafari1373 نوشته: همه شماهارو شناختن با این چرندیات چه کسانی رو میخواهید بازی بدید

به گزارش خبرگزاری فارس ، فهیم دشتی از پیش‌سکوتان رسانه‌ در افغانستان محسوب می شد. او در مدت کوتاهی ، فعالیت گسترده در عرصه های رسانه‌ای انجام داده است.
از سال « ۱۳۷۱ » در نشریه که قهرمان ملی احمد شاه مسعود به نام "هفته نامه کابل" بنیان گذاری کرده بود ، به فعالیت رسانه‌ ی آغاز کرد.
او به مدت بیش از یک دهه پس از سقوط دور اول طالبان ، آن نشریه را به عنوان نشریه نمونه در کشور ، منتشر ‌کرد. دشتی کتاب های متعددی را در باره افغانستان نگاشته است.
دشتی همانند سخنگوی جبهه ی مقاومت به رهبری احمد مسعود پسر ارشد احمدشاه مسعود ، در زمان پدرش « قهرمان ملی » نیز سخنگو و مسول مطبوعاتی نیز بود. او ۲۱ سال پیش در انفجار دو عرب به جان قهرمان ملی در خواجه بهاوالدین ولایت تخار نیز زخم برداشته بود. وی خواهر زاده عبدالله عبدالله بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

ورود نظامی پاکستان به پنجشیر؛ موضع ایران تغییر کرد؟ ...
khabaronline.ir ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ سیاست
در حالی که جهان در حیرت سقوط کابل به دست نیروهای طالبان در آستانه خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان قرار داشت، جوانی از خطه‌ی پنجشیر پرچم مق...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

10 نکته درباره دیدار هیات طالبان از سفارت ایران...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ سیاست
ایران از قدرت گرفتن داعش و حضور آمریکا در همسایه شرقی خود یعنی افغانستان نگران است و چه کسی بهتر از طالبان که همزمان با هر دو در جنگ است. عصرایران؛ ر...ادامه مطلب»


EOF