دانش و محیط زیست صید کف‌روب؛ ردپای شناورهای چینی در غارت دریاها

دانش و محیط زیست صید کف‌روب؛ ردپای شناورهای چینی در غارت دریاها ...
p.dw.com ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ طبیعت

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آلودگی، #آمریکای_جنوبی، #اعتراضات، #انگلیسی، #ایران، #ترال، #جهانی، #دانشمندان، #دریایی، #دلفین، #سرد، #شکار، #صنعتی، #غیرمستقیم، #فارسی، #محیط_زیست، #مرجان، #پنهان، #چینی، #کالیفرنیای_جنوبی، #کف_روب، #کف‌روب، #کیفیت_بالا، #گوگل

کنشگران محیط زیست سال‌هاست درباره صید بی‌رویه آبزیان در آب‌های بین‌المللی هشدار می‌دهند. شناورهای کف‌روب چینی که گفته می‌شد در سواحل جنوبی ایران هم فعال هستند ، کار خود را تا نزدیکی پرو در آمریکای جنوبی هم گسترش داده‌اند
گوفه یا کف روب یا ترال (به انگلیسی: Trawl) تور ماهی‌گیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل است و معمولاً به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود. گوفه یک واژه ی فارسی می باشد.
البته گوفه کشی قبلا به این شکل نبود . در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی گوفه کشی را مانند دیگر ابزار های صید و شکار به یک امر مخرب تبدیل کرده اند .
کف‌روبی یا گوفه‌کشی نوعی روش ماهی‌گیری است که در آن به وسیله‌ی کشیدن تور در آب توسط یک یا چند شناور ، ماهی‎گیری می‌نمایند. توری که برای این کار استفاده می‌گردد ، نیز ترال نامیده می‌شود.
شناوری که برای کف‌روبی استفاده می‌شود گوفه‌کش نامیده می‌شود. این شناورها در اندازه‌های متفاوت وجود دارند ، از قایق‌های کوچک با قدرت تنها ۳۰ اسب بخار موتور یا شناورهایی با کارخانه‌های بزرگ با بیش از ۱۰٬۰۰۰ اسب بخار را شامل می‌شود. ترال را می‌توان با یک قایق صیادی کوچک (ترال تکی) یا دو شناور مخصوص ترال انجام داد (ترال جفتی) ترال را می‌توان با ترولینگ (trolling) مقایسه نمود ، با این تفاوت که به جای قلاب ماهیگیری ، تور گوفه توسط شناور ، کشیده می‌شود. ضمن اینکه صید بروش ترولینگ برای ماهیگیری تفریحی و تجاری استفاده می‌گردد ، در حالی که ترال عمدتاً برای صید تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه برداری‌های علمی یا مطالعاتی ، یکی دیگر از موارد استفاده از ترال می‌باشد.
اثرات زیست‌محیطی
این تورها برای کشیده شدن در آب‌های میان‌سطحی ، عمیق و بر کف دریا استفاده می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که این عمل باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می‌گردد. اگر چه امروزصید بروش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می‌شود ، ولی این روش صید ، هدف بسیاری از اعتراضات زیست‌محیطی می‌باشد. نگرانی‌های زیست‌محیطی مرتبط با ترال به دو حوزه مربوط می‌گردد: استفاده بیش از حد از ترال و آسیب‌های فیزیکی که ترال به بستر وارد می‌کند.
آسیب‌های زیست‌محیطی
استفاده از ترال بواسطه اثرات زیست‌محیطی بحث‌برانگیز است. از آنجا که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست ، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در کف اقیانوس‌ها ایجاد نماید ، ازآن جمله شکستن مرجانها ، خسارت به زیستگاه و حذف جلبک‌های دریایی می‌باشد. مهم‌ترین اجزای تأثیرگذار ترال تخته‌های صید هستند ، که می‌تواند چندین تن وزن داشته باشند و شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد کنند ، و ساختار زنجیر پایینی نیز که معمولابه لبه پایین تور متصل بوده و همیشه با کف دریا در تماس باقی می‌ماند. بسته به نوع ساختارزنجیر پایینی ، ممکن است سبب جابجایی سنگ‌های بزرگ یا تخته سنگ‌ها شده ، آن‌ها را همراه با کشیدن تور ، برهم بزند یا به موجوداتی که حرکتی ازخود ندارند صدمه بزندو همچنین رسوبات بستررا برهم بزند. این اثرات باعث کاهش تنوع گونه‌ها و تغییرات زیست‌محیطی به سمت رشد موجودات زنده فرصت طلب ، می‌شود. این تخریب بسیار شبیه به برش یکسره درختان در جنگل است.
اختلاف اصلی بر سر کف‌روبی نگرانی در مورد شدت و طول مدت آثار بجا مانده‌است. مخالفان بر این باورند که این تأثیرات گسترده ، شدید و طولانی مدت هستند. مدافعان معتقدند که تأثیر عمدتاً محدود و از شدت کم در مقایسه با حوادث طبیعی برخوردار است. با این حال ، بسیاری از حوادث طبیعی دریا ، که باعث اختلال در بستر می‌شوند ، در آب‌های کم عمق اتفاق می‌افتند. در آب‌های عمیق و نیمه عمیق ، ترال کف می‌تواند به‌عنوان تنها عامل مهم تأثیرگذاردر بستر باشند. ترال کف در بسترهای نرم نیز باعث برهم زدن رسوبات بستر و جایجایی مواد جامد معلق در آب می‌گردد. یک تور ترال کف می‌تواند در هر ساعت بیش از ۱۰ برابر میزان آلودگی جامدات معلق در آب نسبت به مواد معلقی که منتج از همه فاضلاب‌های شهری ، صنعتی ، ماشین‌های لاروبی رودخانه و عملیات دفع در کالیفرنیای جنوبی می‌شود را ایجاد کند. این‌ها را می‌توان به صورت لکه‌هایی تیره در عکس‌های دریایی با کیفیت بالا که توسط گوگل ارتس از آن‌ها عکس‌های دریایی با کیفیت بالا تهیه ، بوضوح مشاهده کرد. وقتی لکه‌های تیره توسط تور کف‌روب در زیرمحدوده ترموکلاین تولید می‌شود ، بر روی سطح پیدا نیستند ، اما کمترین اثرات غیرقابل مشاهده آن‌ها هنوز هم رخ می‌دهد ، از این تأثیرات پنهان می‌توان به انتقال مداوم مواد آلی آلاینده به زنجیره غذایی دریایی ، اشاره کرد.
در نتیجه این فرایند ، گستره وسیعی از گونه‌ها در سراسر جهان تهدید می‌شوند. به‌طور خاص ، ترال می‌تواند مستقیماً با شکستن جزایر مرجانی ، و دفن آن‌ها در رسوبات ، این جزایر را بکشند. ترال علاوه بر این ، می‌تواند به‌طور غیرمستقیم باعث مرگ مرجان‌ها به وسیله‌ی زخمی‌کردن بافت مرجانی ، جدا کردن آن‌ها از صخره‌ها وآسیب پذیرنمودن آن‌ها دربرابر عفونت شود. اثر تورهای شیوه‌های مختلف ماهیگیری در جمعیت جهانی مرجان‌ها توسط بسیاری از دانشمندان ، بسیار نگران‌کننده اعلام شده‌است. پژوهش‌های منتشر شده نشان داده‌است که ترال میان سطحی آب سرد موردنیاز مرجان pertusa Lophelia از بین می‌برد ، این مرجان زیستگاه مهمی برای استفاده بسیاری از موجودات زنده در آب‌های عمیق می‌باشد. ترال میان سطحی یکی از پاکترین روش‌های صید است ، که معمولاً تنها یک گونه را صید می‌کند و آسیبی به بستر دریا نیز وارد نمی‌کند. با این حال ، گروه‌های زیست‌محیطی ابراز نگرانی کرده‌اند که این روش صید ممکن است مسئول حجم قابل توجهی از صیدهای ضمنی ، به خصوص پستانداران دریایی (دلفین ، گرازماهی و نهنگ) باشد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

برگزاري اولين دوره كنكور سراسري در كشور توسط وزارت علوم(1348 ش)...
rasekhoon.net 02/08/1969 تاریخ
برگزاری اولین دوره كنكور سراسری در كشور توسط وزارت علوم(1348 ش) کنکور یا کانکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش آموزش‌های داوطلبان...ادامه مطلب»

محیط زیست : نروژ علیرغم اعتراضات در ۹ ماه بیش از ۵۷۰ نهنگ صید کرد...
p.dw.com ۱۴۰۰/۰۷/۱۳ طبیعت
علیرغم اعتراضات جهانی و صدور حکمی برای توقف صید تجاری نهنگ، نروژ همچنان پیشتاز کشتن این پستاندار دریایی است. در ۹ ماهه اول سال جاری میلادی ۵۷۰ نهنگ در...ادامه مطلب»


EOF