گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت در شهریور ۱۴۰۰ منتشر شد افزایش ۴۶ درصدی اجاره‌بها

گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت در شهریور ۱۴۰۰ منتشر شد افزایش ۴۶ درصدی اجاره‌بها ...
jahanesanat.ir ۱۴۰۰/۰۷/۰۸ اخبار

کلیدواژه ها:#بازار، #بانک_مرکزی، #تهران، #تومان، #دامنه، #شهریور، #مرداد، #پایتخت

« جهان‌صنعت » - بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن تهران در شهریورماه سال‌جاری را اعلام کرد. بر اساس گزارش منتشر شده ، ۷ هزار و ۷۸۹ فقره معامله واحد مسکونی به ثبت رسیده که نسبت به ماه قبل از آن (مرداد ۱۴۰۰) رشد ۶/۴۱ درصدی داشت و نسبت به ماه مشابه سال قبل (شهریور ۱۳۹۹) کاهش ۸/۰ درصدی را نشان می‌دهد.
بر اساس گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریور ۱۴۰۰ ، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی شهریور امسال ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان اعلام شده که نسبت به مرداد امسال رشد ۴/۲ درصدی و نسبت به شهریور سال گذشته افزایش ۵/۳۰ درصدی داشته است.
همچنین بررسی وضعیت اجاره‌بها در تهران نشان می‌دهد که در شهریور ۱۴۰۰ اجاره‌بها نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۸/۴۲ درصد رشد داشته است و اجاره‌بها در کل مناطق شهری کشور در شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷/۴۵ درصدی را نشان می‌دهد.
گران‌ترین و ارزان‌ترین خانه‌ها
در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۶۸ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۵ میلیون و ۳۱ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۷/۳۵ درصدی در منطقه یک و ۳/۴۴ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.
در شهریور ماه امسال گران‌ترین منطقه پایتخت به منطقه یک با متوسط متری ۶۸ میلیون و ۹۰۸ هزار تومان اختصاص و در رتبه دوم منطقه سه با متوسط قیمت هر مترمربع ۶۴ میلیون و ۹۷۱ هزار تومان قرار داشت.
ارزان‌ترین مناطق تهران هم منطقه ۱۸ با متوسط متری ۱۵ میلیون و ۳۱ هزار تومان و منطقه ۲۰ با متوسط متری ۱۵ میلیون و ۷۸۳ هزار تومان بودند.
کاهش میزان معاملات واحدهای نوساز
تعداد معاملات انجام‌شده در شهریورماه حدود ۸/۷ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۶/۴۱ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.البته سهم معامله واحدهای نوساز در شهریور ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش داشته و در مقابل به سهم معامله واحدهای مسکونی قدیمی‌تر اضافه شده است.نکته قابل توجه این است که در شهریورماه امسال متقاضی خانه‌های با عمر بنای ۶ تا ۱۰ سال ۵/۲۲ درصد بود که نسبت به شهریور ۹۹ ۲/۴ درصد کاهش یافته است.
پرتقاضاترین دامنه‌های قیمتی
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۳/۱۶ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان با ۱۶ و ۹/۱۲ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.
تقاضای بالا برای واحدهای زیر ۸۰ مترمربع
بررسی متراژ خانه‌های مسکونی معامله‌شده در شهریور ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که بیشترین معامله انجام‌شده مربوط به خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متری با سهم ۱۵ درصد معاملات بوده است و واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متری به ترتیب سهم ۷/۱۴ و ۸/۱۱ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.
در مجموع واحدهای مسکونی زیر ۸۰ مترمربع سهم ۳/۵۶ درصدی از معاملات مسکن شهریور ماه امسال داشته‌اند.
بیشترین سهم معاملات برای واحدهای یک تا یک‌و‌نیم میلیاردی
از سوی دیگر در شهریور امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۲/۱۸ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.
پس از آن خانه‌های نیم تا یک میلیارد تومانی سهم ۶/۱۷ درصد از معاملات و خانه‌های ۵/۱ تا ۲ میلیارد تومانی سهم ۶/۱۲ درصدی از معاملات داشته‌اند و در مجموع خانه‌های زیر دو میلیارد تومان حدود نیمی از معاملات یعنی سهم ۱/۵۰ درصد از خرید و فروش مسکن را داشته‌اند.
منطقه ۵ همچنان پرتقاضاترین است
توزیع معاملات انجام‌شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با ۲/۱۴ درصد از کل معاملات ، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.
همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۰ و ۷/۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۶/۷۲ درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده مربوط به مناطق ۵ ، ۱۰ ، ۲ ، ۴ ، ۱۴ ، ۷ ، ۸ ، ۱ ، ۱۵ و ۱۱ بوده است.
بیشترین تعداد معاملات به منطقه ۵ با یک هزار و ۱۰۹ فقره تعلق داشت و در رتبه بعدی منطقه ۱۰ با ۷۸۱ فقره ایستاد.
کمترین تعداد معاملات نیز در منطقه ۱۹ و پس از آن منطقه ۲۰ با به ترتیب ۵۲ و ۹۷ فقره معامله اتفاق افتاد.
افزایش نرخ اجاره‌بها
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری طی شهریور امسال حاکی از رشد به ‌ترتیب ۸/۴۲ و ۷/۴۵ درصدی نسبت به شهریور سال ۹۹ است.
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری نشان می‌دهد که این شاخص در آخرین ماه تابستان رشد قابل توجهی داشته است. براساس اعلام بانک مرکزی کرایه مسکن تهران در شهریور ماه امسال نسبت به ماه قبل ۸/۴۲ درصد و در مقایسه با سال گذشته ۷/۴۵ درصد رشد داشته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

قیمت یورو از مرز ۱۱ هزار تومان گذشت ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۰۲ اقتصاد
روند صعودی قیمت سکه، طلا و ارز در ایران همچنان ادامه دارد تا جائیکه قیمت سکه بهار آزادی روز دوشنبه در بازار به بالاتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسی...ادامه مطلب»

میانگین قیمت مسکن در پایتخت به ۳۱.۷ میلیون تومان رسید | جهش ۴۱.۶ درصدی...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ اقتصاد
بر اساس گزارش بانک مرکزی، در شهریورماه تعداد معاملات مسکن شهر تهران ۴۱,۶ درصد و میانگین قیمت ۲.۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است. به گزارش ...ادامه مطلب»

رفت‌و‌برگشت ارز در کانال 3300 تومان؛ بازار مقاومت می‌کند؟ نسخه مهار نو...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۲/۰۹ اقتصاد
دنیای اقتصاد - ارزش دلار به عنوان ارز شاخص بازار در سه هفته اخیر با 6/8 درصد رشد روبه‌رو شد. کارشناسان رشد نرخ تورم، تقویت نشدن مبادی ارزی و انتظارات ...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»


EOF