هشدار به مالکان املاک | ۱۲ روز تا پایان مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان -

هشدار به مالکان املاک | ۱۲ روز تا پایان مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان - ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ اخبار

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آذر، #آنلاین، #استان_تهران، #ایرانی، #باشگاه_خبرنگاران، #باشگاه_خبرنگاران_جوان، #تهران، #تیر، #تیرماه، #خودرو، #شهرسازی، #فروردین، #مالیات، #مجلس، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #وزارت_اطلاعات، #وزیر، #وزیر_راه، #وزیر_راه_و_شهرسازی، #پلاک، #پیامک، #کاربر، #کنون، #یارانه

به گفته مسئولان مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تا پایان مهرماه است و بنابراین تنها ۱۲ روز فرصت برای ثبت نام مالکان باقی مانده است.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، سامانه املاک و اسکان کشور از ابتدای سال به منظور جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بخش مسکن راه‌اندازی شده که باید تمامی مالکان و مستاجران نسبت به ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خود در این سامانه اقدام کنند.
براساس این گزارش با توجه به آنکه هشدارهای بسیار زیادی در رابطه با ثبت اطلاعات ملکی به متقاضیان داده شده است ، آخرین مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان پایان مهر ماه است ، بنابراین متقاضیان تنها ۱۲ روز برای ثبت اطلاعات ملکی خود فرصت دارند.
بخش های جدید به سامانه املاک و اسکان اضافه شده است
در دو سه ماه گذشته سامانه املاک و اسکان با اختلالاتی روبه رو بود که ظرف مدت یک تا یک ماه و نیم این مشکل برطرف شد ، اما بعد از گذشت مدتی دوباره سایت با مشکل رو به رو شد که این بار محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد ما در نسخه جدید سعی کرده ایم بخش هایی را اضافه کنیم تا ثبت نام برای مالکان راحت‌تر شود.
محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی بعد از ایجاد اختلال در این سامانه گفت: گزینه‌هایی را ایجاد کرده‌ایم که خانوارها می‌توانند موارد را تایید یا اصلاح کنند ، در نتیجه زمان کمتری را صرف ثبت نام خواهند کرد.
گفتنی است تا اوایل تیرماه فقط ۳ میلیون خانوار معادل ۱۳ درصد خانواده‌های ایرانی اطلاعات سکونتی خود را در سامانه ثبت کرده بودند که البته بخشی از اطلاعات به دلیل قطعی‌های سامانه پاک شد و افراد مجددا مجبور به ثبت نام شدند.
وزارت راه و شهرسازی از طریق تقاطع اطلاعاتی در سامانه املاک و اسکان بنا داشت واحدهای خالی از سکنه را شناسایی کند که ظاهرا به طور تمام و کمال به هدف خود نرسید. در نهایت از ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ به خانوارها اعم از مالک و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام کنند.
اما بسیاری افراد برای ثبت نام باید به کافی‌نت مراجعه می‌کردند که با توجه به محدودیت‌های کرونایی بخش قابل توجهی از جامعه اقدامی در این خصوص انجام ندادند. در نتیجه وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت ثبت نام را تا پایان مهرماه ۱۴۰۰ تمدید کند ، اما پس تمدید مهلت ثبت نام سامانه در مقاطعی دچار اختلال شد.
با توجه به آنکه وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی از سکنه را از طریق سامانه املاک و اسکان شناسایی کرده ، ظاهرا در حال حاضر خبری از مالیات واحدهای خالی از سکنه نیست؛ چراکه سازمان امور مالیاتی اعلام کرده اطلاعاتی که از طریق کارتابل سامانه املاک و اسکان ارسال شده یک بار هم باید از طریق سامانه‌ای که وزارت اطلاعات بین دستگاه‌ها به صورت رسمی برقرار می‌کند ، ارسال شود.
دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها ابلاغ شد
گفتنی است سازمان امور مالیاتی هم چندی پیش دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه را به ادارت کل امور مالیاتی شهر تهران و سایر استان‌ها ذیل ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه ۵ آذر ۱۳۹۹ ، ابلاغ کرد که در این دستور العمل اعلام شده ملاک احراز شرایط خالی بودن واحد مسکونی ، واقع شدن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر و همچنین اطلاعات دریافتی از سامانه املاک و اسکان است؛ و اگر واحد مسکونی در ۱۲۰ روز ابتدایی یا انتهایی سال خالی از سکنه ، ولی در سایر ایام سال دارای کاربر باشد ، مشمول این مالیات نخواهد شد ، همچنین مالیات خانه‌های خالی شراکتی به نسبت سهم هر شریک ، جداگانه محاسبه و ابلاغ می‌شود.
نرخ‌های ۱۲ و ۱۸ برابر برای سال‌های دوم و سوم خالی از سکنه بودن ، صرفاً در صورت توالی خالی بودن مسکن است و اگر در فاصله بین سال‌ها ، واحد مسکونی پُر شود ، در صورت خالی شدن در سال‌های بعد ، مجدداً به نرخ سال نخست محاسبه خواهد شد.
همچنین مالکان بیش از ۵ خانه خالی بدون احتساب متراژ (مالک بیش از ۳۰ دانگ مسکن خالی باشد) ، مشمول دو برابری نرخ‌های مذکور است. مهلت ارسال برگه‌های مالیاتی خانه‌های خالی در سال ۱۴۰۰ ، پایان تیر ماه سال بعد خواهد بود. اوراق مذکور هم در سامانه مؤدیان مالیاتی قابل دسترسی است و هم برای مالکان این واحدها ، به صورت پیامک ارسال خواهد شد.
جریمه مالیاتی خانه‌های خالی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر ، معادل ۲۰ درصد مالیات مذکور در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است؛
براساس این گزارش ، بر اساس بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مجلس ، دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک ، یارانه و کمک معیشتی ، تعویض پلاک خودرو ، فروش انشعاب آب ، برق ، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.
با توجه به آنکه محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده که مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تمدید نمی‌شود و با توجه به آنکه تا کنون چندین بار این مهلت ثبت نام تمدید شده ، بنابراین باید منتظر ماند و دید که وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان امور مالیاتی چه اقداماتی در این خصوص انجام خواهند داد تا شناسایی خانه‌های خالی به سرعت انجام شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز پرواز‌ رفت‌وبرگشت تهران-آستاراخان...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ خودرو
بنا بر اعلام روابط عمومی شرکت هواپیمایی تابان، این پروازها روز آینده با پرواز شماره ۶۳۶۹ ساعت ۱۱ صبح آغاز خواهد شد‌. پرواز تهران به آستاراخان و بالعکس...ادامه مطلب»

یاشار سلطانی: دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به پرونده مرا ندارد ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۷ سیاست
گزارش از فرشته قاضی یاشار سلطانی، روزنامه نگار و مدیر وب سایت خبری معمارنیوز در مصاحبه با یورونیوز می گوید که حکم صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۳/۰۴/۰۵ طبیعت
آلاینده‌های سرطان‌زای هوای تهران کاهش یافته است محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین: قطع دریافت ریفورمیت بنزین از پتروشیمی‌ها و افزایش توزیع بنزین پاک...ادامه مطلب»


EOF