طالبان در حال کوچ اجباری هزاره‌های افغانستان است

طالبان در حال کوچ اجباری هزاره‌های افغانستان است ...
mehrnews.com ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ ارتش

کلیدواژه ها:#Mehrnews.com، #ارتباط، #افغانستان، #بلخ، #جهانی، #حقوق_بشر، #خبر، #خبرگزاری_مهر، #دولت، #طالبان، #عفو_بین_الملل، #عفو_بین‌الملل، #قانونی، #قندهار، #میانه، #هزاره_افغانستان، #هزاره‌ها، #هزاره‌های_افغانستان، #هلمند، #گاردین

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین ، طالبان هزاران نفر از شهروندان هزاره افغانستان را مجبور به کوچ از خانه و زمین خود در شمال و جنوب افغانستان کرده‌اند.
دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی در این ارتباط گفته است که کوچ اجباری از سوی طالبان به معنای مجازات جمعی و بر خلاف قوانین بین‌المللی است.
گفته شده بسیاری از افرادی که مجبور به کوچ اجباری شدند ، از شیعیان هزاره و دیگران نیز افراد مرتبط با دولت سابق افغانستان هستند که زمین و خانه‌های آنها نیز اغلب توسط حامیان طالبان تصرف شده است.
این کوچ اجباری به طور عمده در پنج ولایت افغانستان شامل قندهار ، هلمند ، اوروزگان در جنوب ، دایکندی در مرکز و ولایت بلخ در شمال افغانستان صورت گرفته و دیده‌بان حقوق با اتکا به مداراک و گفت‌وگو با ساکنان محلی گزارش داده است: « طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت شمار بسیاری از هزاره‌ها و دیگر ساکنان این پنج ولایت را وادار کرده تا خانه و کاشانه و مزارع خود را ترک کنند. این دستور ، معمولاً با یک ضرب‌الاجل چند روزه همراه است و قربانیان ، هیچ راهی برای شکایت از این تصمیم و دفاع از حق مالکیت خود ندارند. »
« پاتریشیا گاسمن » ، مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر در ارتباط با کوچ اجباری شهروندان افغانستان از سوی طالبان می‌گوید: طالبان هزاره‌ها و دیگران را که عقاید قومی و سیاسی دارند و مخالف طالبان هستند به اجبار کوچ می‌دهد. این کوچ‌های اجباری با تهدید و بدون روندهای قانونی ، نقض گسترده حقوق بشر و مجازات جمعی محسوب می‌شود و این کوچ اجباری هزاره‌ها و دیگر قومیت‌ها از مناطق مختلف افغانستان درست پیش از زمستان و در میانه فصل برداشت محصولات رخ داده است.
کمتر از یک ماه پیش ، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت دشوار بیش از ۵ میلیون آواره داخلی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که بیش از ۵ میلیون آواره داخلی در افغانستان با وضعیت دشواری روبرو هستند و به کمک‌های فوری نیاز دارند.
بیانیه عفو بین الملل تاکید کرد: جامعه جهانی باید اطمینان حاصل کند که کمک‌های بشردوستانه بدون تأخیر به افغانستان ادامه می‌یابد.
پیش از این نیز ، سازمان جهانی بهداشت درباره شرایط نامساعد بهداشتی و درمانی در افغانستان هشدار داده بود و تاکید کرده بود که حدود ۹۰ درصد از ۲۳۰۰ مرکز درمانی و بهداشتی در سراسر افغانستان ممکن است به زودی تعطیل شوند.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت ، حمایت کنندگان مالی می‌توانند قوانینی را تعریف کنند که بدون انجام هرگونه معامله با طالبان همچون گذشته از مراکز بهداشتی و درمانی افغانستان پشتیبانی کنند.
کد خبر 5334660
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جنگ افیون و مبارزه ساختگی آمریکا با مواد مخدر در افغانستان ...
mehrnews.com ۱۳۹۷/۰۱/۰۸ ارتش
شناسهٔ خبر: 4245857 - چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹ بین الملل > آسیای غربی واشنگتن به هیچ وجه حاضر به نابودی سود کلان حاصل از تولید مواد مخدر در اف...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»


EOF