ترک تحصیل 970 هزار دانش‌آموز- اخبار فرهنگیان و مدارس

ترک تحصیل 970 هزار دانش‌آموز- اخبار فرهنگیان و مدارس ...
tn.ai ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ فرهنگ

کلیدواژه ها:#آموزشی، #باهنر، #ترک_تحصیل، #جلب، #دانشگاه، #رجایی، #سند، #شهید_رجایی، #علیرضا، #محور، #مدرسه، #وزارت_آموزش_و_پرورش، #کنکور

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد حدود ۲۱۰ هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی و حدود ۷۶۰ هزار دانش‌آموز دوره متوسطه ، تارک تحصیل داریم که این یک آسیب جدی است و باید برای آن برنامه داشته باشیم و بر آن تمرکز کنیم.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علیرضا کاظمی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد ، اظهار کرد: در دو ماه اخیر دو کار مهم « تدوین الگوی بازگشایی » و « تمهید اجرای این الگو » در عرصه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید انجام شد ، اگر چه « تمهید مقدمات اجرای این الگو » و جلب رضایت مسئولان دولتی و ستاد ملی مقابله با کرونا در این شرایط سخت بود.
760 هزار دانش‌‌آموز دبیرستانی ترک تحصیل کردند
وی با اشاره به این که در آموزش و پرورش با چالش‌های جدی روبرو هستیم ، گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها ترک تحصیل و بازماندن از تحصیل دانش‌آموزان در برخی مناطق است. در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد حدود 210 هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی و در حدود 760 هزار دانش‌آموز دوره متوسطه ، تارک تحصیل داریم که این یک آسیب جدی است و باید برای آن برنامه داشته باشیم و بر آن تمرکز کنیم.
وی گفت: در آموزش و پرورش ، کوچک‌ترین اختیارات را از مدیران کل اخذ کرده‌ایم ، اگر « مدرسه محوری » اصل است باید بتوانیم اختیارات را به مدیران استانی واگذار کنیم و تفویض اختیار داشته باشیم تا سیستم را چابک کنیم.
ناکارآمدی برنامه درسی
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: « ناکارآمدی برنامه درسی » در نظام تعلیم و تربیت یک چالش درسی است و ما هرگز نخواهیم توانست با این برنامه درسی به سمت انسان تراز سند تحول بنیادین برویم ، این بدین معنی نیست که محتواهای درسی اشکال دارد خوشبختانه با تلاش همکاران سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی می‌توان ادعا کرد که محتواهای درسی عالی است ولی فرآیند آموزش برنامه‌های درسی ، فرآیند « حافظه محور » است و نه تربیت محور و این چالش بسیار بزرگی است.
وی افزود: وقتی کنکور به عنوان یک آزمون دو ساعته برای دانش‌آموزان و آینده آنها ، بدون در نظر گرفتن گذشته دانش‌آموزان در دوران تحصیل ، تصمیم‌گیری می‌کند ، وقتی از دانش‌آموزان می‌خواهیم در کلاس درس ، مطالب درسی را بیاموزند و مهارت را از یاد می‌بریم ، چگونه انتظار داریم دانش‌آموزان تربیت شوند؟ با آموزش محور بودن برنامه درسی ، متاسفانه « نقش پذیری دانش‌آموزان » و « تمرین مهارت‌های اجتماعی ، اقتصادی و آموزشی » را در مدارس کم رنگ کرده‌ایم و باید آن را تقویت کنیم.
کاظمی چالش بعدی را افت کیفیت آموزشی دانست و گفت: در دوران کرونا همه دنیا با کاهش کیفیت آموزشی روبرو شدند ولی صحبت من در مورد کیفیت پایین آموزشی در دوران قبل از کرونا است که مهارت خواندن ، نوشتن و سواد مهارتی در آموزش و پرورش ، حتی در آن دوران هم از کیفیت بالایی برخوردار نبود و باید برای ارتقای آن برنامه‌ریزی کنیم. بخشی از این ارتقای کیفیت به ارتقای نیروی کیفی آموزشی بستگی دارد. نیروهای با مهارت بالا می‌توانند باعث ارتقای کیفیت آموزشی شوند و باید دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی را در این مورد تقویت کنیم و تنها این دو دانشگاه را مسیر ورودی به آموزش و پرورش قرار دهیم.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سلطانی فر : مدیر توسعه و تحول هستم، نه حفظ وضع موجود ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۸/۰۹ اخبار
سلطانی فر: با توجه به ظرفیت و توانمندی بانوان‌مان در عرصه‌های مختلف بخصوص ورزش هم در عرصه‌های مدیریت ورزش و هم در عرصه‌های دیگر، متأسفانه ما تا الان ...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

معاون رسانه‌‌ مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش خبرداد: اعلام زمان...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ اخبار
معاون رسانه‌‌ مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش از آغاز ثبت‌ نام آزمون استخدامی این وزارتخانه از ۱۷ مهر ماه خبر داد به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دو...ادامه مطلب»


EOF