مرگ خاموش رشت؛ اینجا همه‌چیز بر زباله استوار است | دره قرقاول‌ها چگونه بزرگترین مخزن زباله گیلان شد؟

مرگ خاموش رشت؛ اینجا همه‌چیز بر زباله استوار است | دره قرقاول‌ها چگونه بزرگترین مخزن زباله گیلان شد؟ ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ طبیعت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آزادی، #آلودگی، #آیت_الله، #اردیبهشت، #استان_گیلان، #اسلامی، #اعتراض، #اعتراضات، #الله، #انزلی، #ایران، #برج_آزادی، #تالاب_انزلی، #تیر، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خزر، #دریای_خزر، #رشت، #روایت، #رودخانه‌های_گیلان، #زیبایی، #سراوان، #شهرداری، #شهرداری_رشت، #شهرستان، #شهرستان_رشت، #فرماندار، #ماهواره، #محیط_زیست، #مردم، #پنهان، #چسب، #گیلان

تجمع مردم سراوان گیلان در ورودی محل دپوی زباله‌های رشت که از ۳۷-۳۸ سال پیش روی هم تلنبار شده ، در یک دهه گذشته بارها تکرار شده است. تجمعی که معمولا با وعده وعیدهایی که مسئولان می‌دهند ، به پایان رسیده است. این‌بار هم پس از ۱۸ روز تجمع و ممانعت از ورود کامیون‌های زباله ، با وعده ساماندهی مرکز دفن زباله به پایان رسید. اما فاجعه بیخ گوش رشت ، بزرگ است.
https://media.hamshahrionline.ir/d/2022/05/01/0/4670921.mp4
امید کریمی: اندکی مانده به شهر رشت ، در فاصله کمتر از ۱۰-۱۵ کیلومتری از ورودی شهر ، جنگل زیبایی خودنمایی می‌کند که سراوان نام دارد. در شکافی میان درختان ، راهی به سوی فاجعه‌ای دردناک در قلب جنگل باز می‌شود؛ محل دفن زباله‌های چند شهر گیلان. کوهی از انبوه زباله؛ یک میلیون تن! با بیش از ۱۲۰ متر ارتفاع. کوهی که با هر باران در جنگل پیشروی می‌کند و درختان را می‌بلعد: « نمی‌دانی رانش این کوه آشغال چه سر و صدای هولناکی داره. »
پیج اول ، بعد پیچ دوم ، نرسیده به پیچ سوم ، نمای اولیه کوه زباله‌ها خودنمایی می‌کند ، انبوهی از لاستیک‌های استفاده شده و بعد قله کوه آشغال ، مملو از زباله‌های خانگی و بیمارستانی! مملو از مگس. کنار دست ، جنگل است و زیرپا ، زباله. سمت مقابل تپه‌ای است سر سبز ، علف‌زاری شده که چند گاو را پذیرایی می‌کند و درختان تنکی دارد: « زیر همین تپه سبز ، کوه آشغاله ، یه بار قرار بود اینجا سر و سامون بگیره ، خاک ریزی کردند و دوباره روی همون زباله ریختند ، روزی هزار تا هزار و ۵۰۰ تن! زیر این جاده هم ، آشغاله. اومدن ۷۵۰ درخت بریدن که اینجا بزرگتر بشه ، بعد روی همین تپه که میبینی ، درخت کاشتن ، مگه درخت با شیرابه زباله می‌تونه پا بگیره؟! همه‌شون سوختند. »
داستان نابودی جنگل و زنده‌به‌گور شدن درختان زیر حجم هولناکی از زباله ، ‌ اسف‌بار و تلخ است: « اینجا دره قرقاول‌ها بود ، سال ۶۳ قرار بود فقط سه ماه محل دفن زباله‌های رشت باشد ، اما حالا شده ۳۷ سال ، ۳۰ هکتار. چندتا مصوبه داشتند برای تعطیل شدن لندفیل ، اما هیچ‌کدام اجرا نشد ، همه از دست مگس عاصی شده‌اند ، از بو عاصی شده‌اند... »
بو بو بو ، مگس مگس مگس, این نشانه مشترک همه سایت‌هایی دفن زباله است ، سایت‌هایی که به دلیل شرایط آب و هوایی مرطوب ، اوضاع وخیمی در همه شهرهای استان‌های شمالی وجود آورده است و حالا کار به جایی رسیده که حتی اطلاق واژه‌های « مرگ خاموش » و « کرونای پنهان » هم نمی‌تواند عمق فاجعه‌ای که رخ داده است و عواقبش را مردم سراوان و رشت و انزلی به قیمت جانشان ، سلامتشان تجربه می‌کنند: « اگر کسی آمار سرطان‌های گوارش در گیلان را بررسی کند ، خیلی از داستان‌ها مشخص می‌شود. » عامل ، شیرابه‌ای است که تا ۳۰ لیتر بر ثانیه از زیر این کوه زباله به سمت رودخانه‌های گیلان ، شهرستان رشت و تالاب انزلی می‌رود و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.
سجاد حسینی ، کنش‌گر محیط‌زیست و کارشناس پسماند به همشهری‌آنلاین می‌گوید که « سراوان اصلا شاخصه‌های یک لندفیل را ندارد. »
رضا زمانی ، مدیر کل محیط زیست استان گیلان در گفتگو با همشهری‌آنلاین درباره اعتراضات مردم معتقد است « مردم به دلیل بدعهدی امثال بنده ، بی‌اعتماد شده‌اند. »
روایت او از بحران زباله و پسماند در گیلان ، هرچند رسمی ، اما قابل تامل است. اما روایت عابد احمدی ، کارگر قدیمی مرکز دفن زباله سراوان ، سید محمد معزی ، فرزاد سراوانی و مرتضی بشارتی از اهالی سراوان آنقدر تلخ و تکان‌دهنده است که نیازی به هیچ توضیح اضافه‌ای نیست.
گزارشی که می‌بینید یک روز پیش از پایان تجمع اخیر مردم سراوان گیلان در اعتراض به دپوی ادامه‌دار زباله در جنگل ، تهیه شده است. در روز ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ، با دخالت نیروی انتظامی ، تجمع سه هفته‌ای مردم سراوان به پایان رسید و ورودی مسدود شده باز شد تا برنامه‌های ساماندهی مرکز دپوی زباله سراوان اجرا شود. مردم سراوان از مدیران اجرایی ، انتظامی و امنیتی رشت و استان گیلان وعده گرفته‌اند دیگر هیچ زباله‌ای به سراوان وارد نشود.
گزارش: امید کریمی
تصویر و تدوین: مسعود ساکی
از ویکیپدیا:

تصویر ماهواره ای دفن‌گاه زباله سراوان - سال ۱۴۰۰

* * * مردم دهستان سراوان بیش از ۳۵ سال است که دچار معضل دفن‌گاه زباله سراوان هستند. در تیر ماه ۱۳۶۳ در جلسه ای با حضور فرماندار رشت و شهردار رشت و مدیرکل اداره منابع طبیعی گیلان و نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در استان گیلان(آیت الله احسانبخش) مقرر شد که اداره منابع طبیعی گیلان ، بیش از ۵ هکتار از جنگل‌های دهستان سراوان را به شهرداری رشت برای دفن زباله تحویل دهد که البته با دو شرط ۱- عرصه موقتاً تحویل شهرداری شود و ۲- شهرداری خود راساً اقدام به احداث و تعرض جاده نکند این تصمیم گرفته شد. در سال ۱۳۷۰ منابع طبیعی طی نامه ای به شهرداری رشت ، فرمانداری رشت و نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در استان گیلان هشدار داد که شهرداری به تعهداتش عمل ننموده و آب‌های سطحی و زیرزمینی و هوای جنگل سراوان آلوده شده‌است و خواستار توقف دفن زباله در دفن‌گاه زباله سراوان و تجدید نظر در محل دفن‌گاه شد اما کسی اقدامی نکرد و در کمال تعجب شهرداری وقت ، ۳ هزار متر مربع دیگر از جنگل را نیز تصرف نمود!
این اقدامات خلاف قانون تا جایی ادامه یافت که هم‌اکنون دفن گاه زباله سراوان به ارتفاعی بالاتر از برج آزادی رسیده‌است! و در رسانه‌ها به کوه زباله سراوان شهرت دارد.[۲][۳]
شیرابه‌های سمی ناشی از کوه زباله سراوان باعث آلودگی شدید خاک و آب منطقه و حتی شهر رشت و تالاب انزلی شده‌است.
با گرم شدن هوا ، بوی نامطبوع غیرقابل تحمل و هجوم شدید مگس‌ها به مردم منطقه هر چندسال موجب خشم گسترده مردم و اعتراضات خیابانی می‌شود که سرانجام با دخالت نیروی انتظامی و وعده‌های مسئولین (که آخرین وعده پایان یافتن تخلیه زباله در سایت زباله سراوان در سال ۱۴۰۲ است) و توزیع حشره کش و چسب مگس و سم پاشی خانه‌ها و … پایان می‌یابد!
در ۸ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ اعتراضات خیابانی مردم سراوان بخاطر بوی نامطبوع زباله اوج گرفت و نیرو های امنیتی با مردم معترض درگیر شدند و تیر اندازی کردند . [۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰]
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رییس جمهور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۷ پروژه در استان گیلا...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۱/۱۲ اخبار
رییس جمهور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۷ پروژه در استان گیلان: طرح روستای بدون بیکار باید در همه مناطق کشور اجرا شود/ خادمان ملت در دولت یاز...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سه میلیارد و 418 میلیون دلار مجوز سر...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۲/۱۷ اخبار
سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: با گذشت سه ماه از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ، سه میلیارد و 418 میلیون دلار مجوز سرمایه...ادامه مطلب»


EOF