زهرا امیرابراهیمی برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد

زهرا امیرابراهیمی برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد...
fararu.com ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ هنر

کلیدواژه ها:#Fararu.com، #آبادان، #آذر، #اردن، #اسفند، #افشین، #افکار، #ام‌بی‌سی_پرشیا، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #اینترنت، #تاریخ، #تهران، #جشنواره_فیلم، #جشنواره_فیلم_کن، #جشنواره_کن، #حجاب، #دانشگاه، #رمضان، #زناشویی، #زهرا_امیرابراهیمی، #سینما، #سینمای_ایران، #شبکه‌های_اجتماعی، #عباسی، #عنکبوت_مقدس، #فدراسیون، #فرانسه، #فروزان، #مردان_ایران، #مردم، #مردم_ایران، #مشهد، #مقدس، #موفقیت، #میانه، #نامزدی، #گاردین، #یک_قهرمان

زهرا امیر ابراهیمی برای بازی در « عنکبوت مقدس » برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد تا به اولین زن ایرانی برنده این جایزه تبدیل شود.
زهرا امیر ابراهیمی بازیگر زن ایرانی برای بازی در « عنکبوت مقدس » برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد.
این نخستین بار است که یکی از زنان بازیگر سینمای ایران به این جایزه معتبر بین‌المللی دست پیدا می‌کند.
امیرابراهیمی در هنگام گرفتن این جایزه گفت: « خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم ، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است. »
ساعاتی پیش نیز فیلم « برادران لیلا » سومین ساخته سعید روستایی توانست جایزه باارزش بهترین فیلم از نگاه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (Fipresci) را دریافت کند.
زهرا امیرابراهیمی (زادهٔ ۱۳۶۰) بازیگر ایرانی است. او در ایران و در ابتدای دهه ۸۰ خورشیدی با بازی در چندین مجموعه تلویزیونی از جمله نرگس به شهرت رسید. امیرابراهیمی در میانه دهه ۸۰ به فرانسه مهاجرت کرد و سال ۲۰۲۲ برای بازی در فیلم عنکبوت مقدس برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن شد.
زندگی و فعالیت در ایران
او در رشته بازیگری تئاتر از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و کار در سینما را با ساخت فیلم کوتاهی با عنوان خت در سال ۱۳۷۸ آغاز کرد. امیرابراهیمی در عکاسی نیز فعالیت می‌کند. او از سال ۱۳۸۴ عکاسی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد و دو نمایشگاه با عنوان دید اول و دید دوم برگزار کرده‌است.
وی با ایفای نقش در مجموعهٔ تلویزیونی کمکم کن (رمضان ۱۳۸۳) ، غریبانه (۱۳۸۳) و نرگس (تابستان ۱۳۸۵) در ایران به شهرت رسید. امیرابراهیمی پس از انتشار فیلمی از روابط خصوصی‌اش از ایران مهاجرت کرد و سپس کار حرفه‌ای خود را در فرانسه دنبال کرد. او در سال ۲۰۱۸ برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم خارجی‌زبان از جشنواره بین‌المللی فیلم نیس شد.
پس از خروج از ایران
امیرابراهیمی پیش از ترک ایران در دو فیلم سینمایی سفر به هیدالو و انتظار بازی کرده‌است. او پس از خروج از ایران ، در فرانسه سکنی گزید و در تئاتر رؤیای طاهرگان خاموش به همراه شبنم طلوعی به ایفای نقش پرداخت.
جنجال انتشار فیلم خصوصی
زهرا امیرابراهیمی در سال ۱۳۸۵ درگیر انتشار فیلم رابطهٔ جنسی‌اش شد که در آن هم‌آغوشی دختر و پسری جوان را به تصویر می‌کشید. با پخش وسیع این فیلم بر روی اینترنت و سی‌دی‌های خانگی و شبکه‌های اجتماعی ، زهرا امیرابراهیمی در سال ۱۳۸۵ با اشاره به نامزدی پیشینِ خود با مردی که در فیلم حضور داشته ، به خبرنگار روزنامه گاردین گفته‌بود: « نامزدم را بعد از آن که در رابطه زناشویی مان خیانت کرد ترک کردم ، زیرا آدمی هرزه بود. » امیرابراهیمی گفته‌بود: « منکر شباهت‌هایی که هنرپیشه فیلم غیراخلاقی مذکور با من دارد نیستم زیرا با استفاده از امکانات گریم می‌توان فردی را شبیه دیگری ساخت. » و انتساب آنها به خودش را انکار کرد و آن را یک تهمت ناروا و برچسب غیرانسانی نامید.
در گزارش مصاحبه ، گاردین اشاره کرد که « مظنون » اصلی دستگیرشده‌است ، و بنا به ادعایِ متهمِ دستگیر شده ، زهرا امیرابراهیمی خودش پیشنهاد تهیه و توزیع فیلم را داده بوده‌است ، به گفتهٔ مصاحبه گر روزنامه گاردین ، در طول این مصاحبه ۴۵ دقیقه ای‌اش این هنرپیشه ایرانی ، حجاب کامل داشته و تمام مدت مواظب حفظ آن بوده‌است.
افشاگری پس از ۱۲ سال
امیرابراهیمی در آذر ۱۳۹۸ پس از ۱۲ سال در گفتگویی تلویزیونی با سینا ولی‌الله در شبکهٔ ام‌بی‌سی پرشیا در رابطه با انتشار فیلم خصوصی خود گفت: ابتدا به دوست‌پسرش که در این فیلم بوده شک کرده بود ، اما یکسال بعد از انتشار فیلم ، مشخص شده که فیلم را مجید بهرامی پخش کرده‌بوده‌است. او مدعی شد که بهرامی به این اتهام به ۶ ماه و به اتهام کارهای مشابه به ۶ سال حبس محکوم شده‌است اما پس از دوره‌ای چندماهه ، از زندان آزاد شده‌است. براساس حکم دادگاه عمومی جزایی تهران به تاریخ اسفند ۱۳۸۶ ، بهرامی اقرار کرده زمانی که امیرابراهیمی مدتی در منزل خواهر مرد حاضر در فیلم زندگی می‌کرده ، در یک مهمانی در آن خانه ، بهرامی فایل ویدئو را روی کامپیوتر شخصی امیرابراهیمی پیدا می‌کند ، آن را روی یک سی‌دی ذخیره می‌کند و مخفیانه با خود می‌برد.
عنکبوت مقدس (به انگلیسی: Holy Spider) فیلمی در ژانر درام دلهره‌آور و جنایت واقعی به نویسندگی علی عباسی و افشین کامران بهرامی و کارگردانی علی عباسی محصول سال ۲۰۲۲ است. زهرا امیرابراهیمی ، مهدی بجستانی ، فروزان جمشیدنژاد ، آرش آشتیانی ، سینا پروانه ، نیما اکبرپور و سارا فضیلت از جمله بازیگران این فیلم هستند. این فیلم در اردن فیلم‌برداری شده‌است و بر پایهٔ داستان واقعی سعید حنایی ، قاتل زنجیره‌ای معروف به قاتل عنکبوتی که کارگران جنسی را هدف قرار داد و ۱۶ زن را از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ در مشهد به قتل رساند ، یک روزنامه‌نگار زن خیالی را در حال تحقیق دربارهٔ یک قاتل زنجیره‌ای به تصویر می‌کشد.
عنکبوت مقدس برای رقابت برای نخل طلای جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ انتخاب شد ، و در ۲۲ مه ۲۰۲۲ نمایش داده شد. امیر ابراهیمی در این جشنوارهٔ برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن شد. این فیلم برای اکران سینماها در فرانسه در ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.
خلاصه داستان
سعید ، یک مرد خانواده ، برای « پاکسازی » فاحشه‌های بداخلاق و فاسد خیابانی ، عازم یک مأموریت معنوی به شهر مشهد می‌شود. پس از قتل چندین زن ، او به دلیل عدم توجه عمومی به رسالت الهی خود به شدت مضطرب می‌شود.
یک روزنامه‌نگار وارد دنیایی می‌شود که در آن مردی که رسانه‌ها قاتل عنکبوتی را به آن لقب داده‌اند ، اقدام مذموم خود را انجام می‌دهد. وقتی سعید دستگیر و به اعدام محکوم می‌شود ، افکار عمومی او را به یک قهرمان تبدیل می‌کند.
---
او برای بازی در فیلم تریلر عنکبوت مقدس (۲۰۲۲) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ شد تا به اولین زن ایرانی برنده این جایزه تبدیل شود.

خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم ، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است.
---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چهار شنبه سوری مبارك ...
roozenoo.blogspot.com ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ فرهنگ
چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. در شاهنامهٔ فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»


EOF