تصاویر انتقال غیراستاندارد نفت ربوده‌ شده ایران به یک نفتکش در آب‌های یونان

تصاویر انتقال غیراستاندارد نفت ربوده‌ شده ایران به یک نفتکش در آب‌های یونان...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۱/۰۳/۰۹ اخبار

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آلودگی، #آنلاین، #اسلامی، #اعتراض، #امور_خارجه، #ایران، #بار_کشتی، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حفاظت_محیط_زیست، #خبر، #دریانوردی، #دریایی، #دزدی_دریایی، #دولت، #سازمان_بنادر_و_دریانوردی، #محیط_زیست، #نظامی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #وزارت_امور_خارجه، #کاریستوس، #یونان

در حالی چند هفته از راهزنی دریایی یونان در توقیف نفتکش حامل نفت ایران می‌گذرد که خبر می‌رسد محموله این نفتکش به‌صورت غیراستاندارد در حال انتقال به یک نفتکش دیگر است.
دزدی دریایی

* * * به گزارش همشهری آنلاین ، منابع محلی تصاویری از آلودگی ایجادشده در بندر کاریستوس یونان را منتشر کرده‌اند که به‌دلیل انتقال غیراستاندارد و بدون رعایت اصول زیست‌محیطی محموله نفت ایران به یک نفتکش در این منطقه ایجاد شده است.
پیش از این انجمن محلی و مدافعان محیط زیست به این موضوع اعتراض کرده بودند.
انجمن حفاظت محیط زیست کاریستوس با صدور بیانیه‌ای تأکید کرده بود حتی اگر یک‌هزارم محموله در فرآیند انتقال به دریا نشت کند خسارت زیست‌محیطی غیرقابل محاسبه‌ای وارد خواهد شد ، ازاین‌رو نفتکش مذکور باید به‌فوریت بندر کاریستوس را ترک کند.
سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای از دولت یونان خواسته است به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه عمل کند.
---
به‌ گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، در این بیانیه آمده است: یک فروند کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت یونان در سواحل این کشور نگه داشته و بار آن با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا ، توقیف شد درحالی که این کشتی به‌منظور حفظ ایمنی پرسنل و کشتی به سواحل یونان پناه برده است اما متأسفانه هیچ گونه همکاری و کمک‌رسانی با کشتی مدنظر قرار نگرفته و توسط نیروهای نظامی ، تخلیه بار صورت گرفته که این اقدام ، مصداق بارز دزدی دریایی است.

در حالی که این کشتی با شرایط آب‌وهوایی نامناسب مواجه شده و دارای مشکلات فنی بوده ، مطابق قوانین بین‌المللی درخواست کمک کرده است و بر اساس مقررات و استانداردهای فنی و بین‌المللی ، کشتی‌هایی که در وضعیت خطر ایمنی قرار می‌گیرند و درخواست کمک‌رسانی دارند باید از سوی کشوری که در نزدیکی سواحل آن قرار گرفته‌اند به نقطه امن سواحل منتقل شوند و پس از آن ، اقدامات لازم برای تعمیرات صورت پذیرد و بعد از رفع خطر به مسیر بین‌المللی خود ادامه دهند.

متأسفانه دولت یونان با وجود اینکه تعهدات بین‌المللی را پذیرفته است و به‌عنوان عضو سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) به دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تعهد دارد ، دست به این اقدام زده است و درحالی که کشتی نیازمند انتقال به محل امن بوده ، نقص فنی داشته و با شرایط نامساعد جوی روبه‌رو شده است در سواحل یونان حضور پیدا می‌کند اما کشتی مربوطه نگه داشته و بار آن که نفت بوده است ، توقیف می‌شود.

در این راستا از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی و وزارت امور خارجه از دولت یونان مکرراً و مؤکدا درخواست شد که پس از رفع خطر ، کشتی مذکور به مسیر بین‌المللی خود ادامه دهد اما علی‌رغم پیگیری‌های صورت‌گرفته ، این امر مدنظر قرار نگرفته است.

باید خاطرنشان کرد: از شب گذشته که بار کشتی با ادعای وجود حکم دادگاه توقیف می‌شود ، آمریکایی‌ها اقدام به تخلیه بار کشتی می‌کنند و با توجه به اینکه کشتی دارای نقص فنی بوده است این تخلیه کاملاً ناایمن و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود و به همین دلیل از دولت یونان درخواست کردیم فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و به این اقدام ناایمن و با ریسک بالا که تهدیدی برای حفظ محیط زیست دریایی به‌شمار می‌رود ، خاتمه دهد.

طبق مقرارت بین‌المللی مصوب آیمو در رابطه با ایمنی جان اشخاص و ایمنی دریانوردی ، تمامی کشورها موظف هستند به کشتی‌های مضطر در نزدیکی آب‌های خود تا زمان رفع خطر و در راستای حفظ جان افراد و ایمنی کشتی اجازه دهند در سواحل مربوطه حضور یابند و اگر نیازمند تعمیرات هستند ، امکانات مورد نیاز برای آن‌ها ، فراهم شود.

همچنین طبق کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از محیط زیست دریایی (مارپل) ، محدودیت‌هایی برای انجام هرگونه عملیات جابه‌جایی سوخت و عملیاتی که موجب آلودگی محیط زیست ناشی از کشتی‌ها می‌شود ، وجود دارد که متأسفانه دولت یونان هیچ‌یک از این موارد را رعایت نکرده است.

در پایان باید خاطرنشان کرد ، دولت یونان علی‌رغم جلوگیری از سفر تجاری کشتی مربوطه که طبق موازین بین‌المللی از مسئولیت‌های این کشور ساحلی به‌شمار می‌رود ، اقدام به نقض قوانین محیط زیستی کرده و ناقض تعهدات خود نسبت به کشورهایی است که کشتی‌های آن‌ها نیاز به کمک‌رسانی ایمنی دارند و این مسئله نشان می‌دهد سواحل یونان ، برای کشتی‌های مضطر امن نیست.

---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

پشت پرده اخراج عجیب ۱۷ دانشجوی ایرانی از مجارستان | اخراج با غل‌ و زنج...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۱/۲۵ اخبار
خانواده دانشجویان روایت می‌کنند که «بعد از گذراندن دوره قرنطینه پلیس، همه دانشجویان را به اداره مهاجرت فرامی‌خوانند، مانند مجرمان شماره‌هایی به گردنشا...ادامه مطلب»

اقدام جدید آمریکا علیه ایران | کشتی ۱۱۵ هزار تنی با پرچم ایران و خدمه ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۱/۰۳/۰۵ اخبار
۳ منبع آگاه اعلام کرد که آمریکا رسما یک محموله نفت توقیف شده ایران در یک نفتکش با خدمه روس را ضبط کرده و درحال ارسال آن به خاک خود است. به گزارش همشهر...ادامه مطلب»


EOF