انقراض فامیل‌ها در ایران! | خداحافظی کودکان ایرانی با عمه‌ و دایی‌ و عمو!

انقراض فامیل‌ها در ایران! | خداحافظی کودکان ایرانی با عمه‌ و دایی‌ و عمو! ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #انقراض، #ایران، #ایرانی، #بلوچستان، #ثبت_احوال، #جام_جم، #خراسان، #خراسان_جنوبی، #خوزستان، #دایی، #سمنان، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #مازندران، #کودکان، #گیلان

نرخ باروری در ایران در ۱۰سال گذشته با آمارهای متناقض بسیاری همراه بوده‌است. آنقدر که حتی برخی از جمله صالح قاسمی ، پژوهشگر تحولات جمعیتی معتقد بود بخشی از مشکلات بر اساس همین آماردهی متناقض صورت گرفته و بعدتر حتی برخی‌ها شائبه تعمدی بودن این آمارها را مطرح کردند.
به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل روزنامه جام جم هر چه بود ، آنچه حالا پیش رویمان است حکایت از زنگ خطر در این حوزه دارد. بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کل کشور ، شاخص میزان باروری کل رکوردهای حداقلی خود را دوباره جابه‌جا و به نوعی رکوردشکنی کرده‌است.
به این معنا که بیش از ۸۰ درصد استان‌های کشور در حد و زیر حد جانشینی جمعیت هستند؛ با این حساب کشور در ورطه یک خطر جدی قرار خواهد گرفت. متوسط نرخ باروری کل در ایران ۱.۷فرزند است. به این معنا که با مرگ پدر و مادر ، به‌جای آنها در آینده فقط ۱.۷نفر جایگزین خواهد شد.
این عدد البته در آمارهای تازه‌تر به میانگین ۱.۵نفر هم رسیده‌است. اما آمارهای رسمی موجود که مربوط به سال گذشته‌است ، همچنان نشان می‌دهد روند کاهشی نرخ باروری که شاخص مهمی در این حوزه محسوب می‌شود ، ادامه دارد.
نگاهی به وضعیت استان‌های ایران هم نشان می‌دهد تنها مادران شش استان ایران به‌طور میانگین بیش از دو فرزند به دنیا آورده‌اند. نکته مهم این است که بدانیم این نرخ در سال۹۶ به مقدار یک‌دوم نفر بوده که بعد از چهار سال به عدد ۱.۷ رسیده‌است. فارغ از تمام تهدیدات اقتصادی و امنیتی ، با تداوم این رویه باید بدانیم تا چند سال دیگر نسل عمه و دایی برای کودکان ایرانی منقرض خواهد شد.
استان‌هایی با بیشترین نرخ باروری
سیستان و بلوچستان ۳.۳ نفر
خراسان جنوبی ۲.۴ نفر
خوزستان ۲.۳ نفر
استان‌هایی با کمترین نرخ باروری
مازندران ۱.۲ نفر
سمنان ۱.۲ نفر
گیلان ۱.۱ نفر
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

جمعیت ایران به مرز 80 میلیون نفر رسید ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۷ اخبار
رییس سازمان ثبت احوال کشور، جمعیت کشور تا پایان شهریور ماه سالجاری را 79 میلیون و 201 هزار تن اعلام کرد. سید علیرضا آوائی در دیدار با اعضای کمیسیون شو...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: خرید تضمینی گندم کشاورزان از مرز...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ اخبار
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از 2 میلیون تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی تا صبح روز سوم خرداد ماه خبر داد و گفت: میزان خرید امسا...ادامه مطلب»

نهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۸۴/۰۳/۲۷ تاریخ
انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۴ خورشیدی نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود، که طی دو مرحله در تاریخ ۲۷ خرداد و ۳ تیر همان سال بر‌گز...ادامه مطلب»


EOF