گام بعدی مقتدی صدر پس از استعفای جمعی نمایندگان این جریان چیست؟

گام بعدی مقتدی صدر پس از استعفای جمعی نمایندگان این جریان چیست؟ ...
tasnimnews.com ۱۴۰۱/۰۳/۲۶ سیاست

کلیدواژه ها:#Tasnimnews.com، #اربیل، #العربی، #انتخابات، #بغداد، #تسنیم، #حاکمیت، #حزب_دموکرات، #خبر، #خبرگزاری_تسنیم، #دولت، #شیعه، #عراق، #عراقی، #قانون_اساسی، #قانونی، #مجلس، #مردم، #مصطفی_الکاظمی، #مقتدی_صدر، #نجف، #نخست_وزیر، #نمایندگان، #وزیر، #پارلمان، #چهارشنبه، #چینی، #کردستان، #کرسی

اوضاع عراق با خروج جریان صدر از روند سیاسی بیش از پیش بغرنج شده است و در این میان همه منتظر هستند که گام بعدی صدر چیست به ویژه که مقتدی صدر نشستی طی ساعات آتی در حنانه با حضور نمایندگان مستعفی جریان صدر خواهد داشت.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از نمایندگان فراکسیون صدر خواست که امروز در « حنانه » نشستی داشته باشند.
یک منبع آگاه در فراکسیون صدر به بغداد الیوم به جزئیات علت دعوت رهبر جریان صدر از نمایندگان فراکسیون صدر پرداخت.
این منبع گفت: صدر از نمایندگان فراکسیون صدر خواسته است که در حنانه در استان نجف نشستی داشته باشند. این نشست شامگاه برگزار خواهد شد و ما نمی‌دانیم که چه موضع و تصمیمی در این جلسه اتخاذ خواهد شد؛ اما احتمالا مقتدی صدر از نمایندگان به خاطر استعفایشان تشکر خواهد کرد.
از سوی دیگر یک عضو برجسته جریان صدر به العربی الجدید گفت: صدرهای به دنبال برداشتن گام‌های بعدی هستند استعفا از پارلمان آخرین اقدام نخواهد بود. هیئت هماهنگی به سختی می‌تواند دولت جدید را تشکیل دهد زیرا با مخالفت گروههای سنی و کُردی روبرو خواهد شد.
او احتمال داد که متحدان صدر یعنی السیاده و حزب دموکرات دست از صدر نکشند.
ائتلاف سه گانه تمام شده است
این درحالی است که « شاخوان عبدالله » ، نائب رئیس دوم پارلمان عراق اعلام کرد که ائتلاف سه گانه میان مقتدی صدر ، محمد الحلبوسی و مسعود بارزانی تمام شده است و حزب دموکرات و ائتلاف السیاده در صورت تمایل به ادامه همکاری باید به چارچوب و نام مشترکی برسند.
وی افزود که ما اطلاعاتی از برنامه آتی چارچوب هماهنگی نداریم ولی جریان صدر در صورت عدم حضور در پارلمان هم همچنان نقش آفرین است و عقلانیت حکم می‌کند که دولت با مشورت جریان صدر تشکیل شود زیرا این جریان ، صاحب فراکسیونی است که بیشترین کرسی را در پارلمان از آن خود کرد.
شاخوان خاطرنشان کرد که مسعود بارزانی ، رهبر حزب دموکرات کردستان فردی است که در خصوص استعفای ما تصمیم‌گیری می‌کند و اگر چنین تصمیمی گرفته شود ما فورا استعفا خواهیم داد ولی چنین دستوری وجود ندارد.
حزب دموکرات کردستان روز گذشته دوشنبه بر ادامه همپیمانی خود با جریان صدر و ائتلاف السیاده تاکید کرد.
مسعود بارزانی ، رهبر حزب دموکرات نیز در خصوص استعفای نمایندگان جریان صدر از پارلمان عراق گفت که این حزب به تصمیم مقتدی صدر احترام می‌گذارد.
هیئت هماهنگی چه اقداماتی را شروع کرده است؟
از سوی دیگر « محمد الصیهود » از رهبران هیئت هماهنگی عراق اعلام کرد که عزم جدی برای تشکیل دولت جدید وجود دارد و با همه گروه‌های رایزنی خواهد شد.
وی افزود: هیئت هماهنگی کمیته گفتگو با همه گروههای سیاسی سنی و کُردی تشکیل خواهد داد تا ائتلافات جدیدی طی مرحله آتی ایجاد شود به ویژه که استعفای نمایندگان جریان صدر موجب افزایش شمار کرسی های هیئت هماهنگی خواهد شد و فراکسیون بزرگ خواهند بود و حق تشکیل دولت و نخست وزیر جدید را خواهند داشت.
الصیهود گفت: تاکنون نام نخست وزیر مطرح نشده است اما چارچوب اسامی زیادی دارد که واجد شرایط این سمت و رهبری دوره بعدی هستند و این پس از قطعی شدن ائتلاف جدید طی روزهای آتی خواهد بود و گفتگو میان احزاب سیاسی به زودی شروع خواهد شد.
شرکای صدر هنوز موضعی اتخاذ نکرده‌اند
« مهدی عبدالکریم » عضو حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد: شرکای صدر در ائتلاف نجات میهن تاکنون موضع رسمی اتخاذ نکرده‌اند.
وی افزود: احتمال می‌رود که امروز چهارشنبه یا فردا پنجشنبه نشستی میان حزب دموکرات و السیاده برای اتخاذ موضع در قبال خروج صدر از روند سیاسی و تحرکات هیئت هماهنگی برای تشکیل دولت بدون جریان صدر ، برگزار شود. طرفین تاکنون به ائتلاف با صدر پایبند هستند.
از سوی دیگر « حسن الجبوری » از رهبران ائتلاف حاکمیت از نشست قریب الوقوع در اربیل با بارزانی برای بررسی تبعات خروج جریان صدر از پارلمان و تعیین گامهای بعدی خبر داد.
جریان صدر راه خیابان را در پیش خواهد گرفت؟
همزمان « ایاد علاوی » رهبر ائتلاف الوطنیه عراق احتمال داد که جریان صدر راه خیابان را در پیش بگیرد و دست به تظاهراتی برای گرفتن حقوق خود بزند.
وی افزود: گزینه‌های آتی صدر روی آوردن به خیابان خواهد بود. صدر به خاطر اینکه با وجود داشتن 73 کرسی نتوانسته است که دولت تشکیل دهد به شدت در تنگنا قرار دارد.
علاوی اعلام کرد: اپوزیسیونی در داخل پارلمان وجود ندارد و اگر پیدا شود آنرا متهم به تروریسم می کنند.
وی با اشاره به اینکه پس از استعفای نمایندگان صدر با مقتدی صدر تماس نگرفته است افزود که او با « حاکم الزاملی » تماس گرفته و وی به شدت به هم ریخته و ناخرسند است.
علاوی گفت: عراق در حال حاضر در شرایط سختی است و نیاز به گفتگوی جدی و پایان اختلافات سیاسی وجود دارد.
طرح بارزانی
همزمان برخی منابع کُردی به الاتحاد اعلام کردند که مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق ، طرحی درباره ماندن مصطفی الکاظمی و مقدمه چینی برای برگزاری انتخابات جدید در سال آتی ، دارد.
مواضع در عراق همراه با نوسان شدید است
« محمد زنکنه » کارشناس امور سیاسی عراق گفت: مواضع در عراق با نوسان روبرو است و به طور قطع نمی توان اطمینان یافت که اوضاع به کدام سمت و سو پیش می‌رود. به فرض هم که دولت جدید با مشارک حزب دموکرات و السیاده تشکیل شود ، طرفداران جریان صدر ساکت نخواهند ماند. تشکیل دولت بدون جریان صدر اوضاع را به سمت درگیری خیابانی سوق خواهد داد.
پس گرفتن استعفاها طبق قانون میسر نیست اما طبق عرف سیاسی امکان‌پذیر است
« امیر الدعمی » کارشناس حقوقی عراقی گفت: استعفاهای انجام شده طبق قانون اساسی و قانونی است و پس از امضا از سوی رئیس پارلمان ، امکان بازگشت طبق قانون داخلی پارلمان و قانون اساسی عراق نیست. تنها راه بازگشت عرف سیاسی رایج در عراق است و این عرف امور را به قبل باز می گرداند اما این بار جریان صدر از تصمیم خود باز نخواهد گشت.
وی افزود: تنها راه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات در سال آینده و ماندن دولت پیشبرد امور است تا مقدمات انتخابات را فراهم کند.
الدعمی درباره روند تشکیل دولت بدون جریان صدر گفت: دولتی بدون جریان صدر در کار نخواهد بود زیرا طرفداران جریان صدر در همه شهرها و استانهای عراق هستند و جلسه نخست پس از پایان تعطیلات پارلمان بدون نمایندگان جریان صدر ، احتمال شراره ناآرامی را به همراه خواهد داشت.
این درحالی است که روز گذشته چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه در عراق نشستی با ائتلاف عزم و حزب اتحادیه میهنی کردستان و جنبش « بابلیون » برگزار کرد. چارچوب هماهنگی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست تحولات اوضاع سیاسی و راه‌های تسریع در تشکیل دولت با مشارکت همه نیروهای ملی بررسی شد. حاضران تاکید کردند که مرحله آتی مهم و نیازمند تسریع در آغاز اقدامات عملی برای انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت منسجم و قادر بر پاسخگویی به مطالبات مردم عراق و تامین زندگی کریمانه و حفظ امنیت و ثبات برای همه است.
چارچوب هماهنگی از همه نیروهای موثر در صحنه سیاسی کشور خواست در گفتگوها شرکت کنند و آمادگی خود برای استقبال از همه طرف‌ها را اعلام کرد چرا که معتقد است دولت آتی باید دولتی قوی و مقتدر باشد و ضمن ارائه خدمات ، یکپارچگی و حاکمیت کشور را حفظ و به حفظ جایگاه و نقش عراق در منطقه کمک کند.
روز یکشنبه مقتدی صدر به رئیس فراکسیون جریان صدر دستور داد که استعفاهای نمایندگان این جریان را به هیئت رئیسه تقدیم کند. پس از ساعاتی از اعلام این موضوع ، فیلمی از محمد الحلبوسی در حال تأیید استعفاهای این نمایندگان منتشر شد. با استعفای نمایندگان جریان صدر از مجلس عراق ، وضعیت ائتلاف سه جانبه صدر و بارزانی و الحلبوسی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF