چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Irinn.ir، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اتریش، #اردیبهشت، #اروپا، #اسلامی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ای_ایران، #ایران، #برنامه_هسته_ای_ایران، #تهران، #جین، #خبر، #رئیس_سیاست_خارجی، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سیاست، #شورای_امنیت، #غربی، #ملل_متحد، #میز، #نمایندگان_ایران، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وین، #چهارشنبه، #چین، #چینی، #کاترین_اشتون

وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد ، گفت که مذاکرات هسته ای با ایران برای رسیدن به توافق نهایی بسیار امیدوارکننده بود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین با اشاره به مذاکرات بسیار گسترده 1+5 با ایران در وین گفت: در این دور از مذاکرات بر همه مسایل باقیمانده تمرکز شد. وی افزود: ما باید در باره مسایل مختلف گفت وگو می کردیم که این کار در فضایی سازنده و خوشبینانه انجام شد و طرفین حتی درمورد اختلافاتشان هم مذاکرات خوبی داشتند.

همزمان خبرگزاری شین هوا روند گفت وگوها با ایران را مثبت توصیف کرد. از سوی دیگر وزارت امور خارجه چین با انتشار بیانیه ای خواستار انعطاف پذیری همه جوانب ذیربط برای رسیدن به توافق نهایی در خصوص برنامه هسته ای ایران شد.

رسانه های چین گزارش دادند که دیپلمات های غربی نیز روند مذاکرات را رو به جلو توصیف کرده و ابراز امیدواری کردند که همه اختلافات بتدریج حل و فصل شود. شین هوا گزارش کرد که در دور بعدی گفت وگوها که اردیبهشت ماه در وین برگزار می شود طرفین می خواهند پیش نویس توافق نهایی را آماده کنند.

تلویزیون مرکزی چین هم گزارش کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تاکید کرده است ایران با قدرت مذاکرات را ادامه می دهد اما تسلیم قلدرمابی غرب نمی شود. ˈشی جین پینگˈ رئیس جمهور چین اخیرا گفت که این کشور برای رسیدن به توافق نهایی در باره برنامه هسته ایران تمام توان خود را بکار خواهد گرفت.

سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به میزبانی کشور اتریش موسوم به وین سه طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقر سازمان ملل متحد در وین برگزار شد و طرفین طی دو روز مذاکره سخت و فشرده ، در خصوص همه موضوعات مهم و قابل طرح و همچنین مواردی که تاکنون در رابطه با آن تبادل نظر نشده بود ، بحث و گفت و گو کرده و برای آغاز مرحله تدوین متن مشترک توافق نهایی آماده شدند. دور بعدی مذاکرات قرار است 23 اردیبهشت ( اواسط ماه مه ) در وین انجام شود.
نمایندگان پنج قدرت عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان با نمایندگان ایران در وین گفتگو کردند و طرفین توافق کردند روند نگارش توافقنامه نهایی را آغاز کنند. توافقنامه ای که اگر به تصویب دو طرف برسد به یک دهه جنجال درباره برنامه هسته ای تهران پایان می دهد.
کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبل از آنکه وین را ترک کند در گفتگو با خبرنگاران گفت: « در این دور ، مذاکراتی قابل توجه و مشروح داشتیم که درباره همه نکات ضروری برای تدوین و نگارش توافقنامه نهایی بود. برای فائق آمدن بر مشکلات مختلف که در این مرحله وجود آنها طبیعی به نظر می رسد ، باید کارهای زیادی انجام گیرد. »

وزیر امور خارجه ایران نیز در پایان این نشست درگفتگو با خبرنگاران گفت ایران و کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک در این دور مذاکرات به پیشرفت هایی دست یافتند. وی افزود : دو طرف تقریبا درباره 60 درصد توافقنامه نهایی مربوط به پرونده هسته ای به توافق رسیده اند.

به گفته وزیر امور خارجه ایران ، از این به بعد مرحله دیگر از مذاکرات آغاز خواهد شد که خود وی در گفتگو با روزنامه های معتبر بخش هایی از این مرحله را توضیح داد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران که ریاست گروه مذاکره کننده هسته ای ایران با کشورهای غربی را برعهده دارد دراین باره گفت: هر طرف با طرحی به پایان رسیده به سر میز مذاکراه نخواهد آمد بلکه با هم کار خواهند کرد. چیزی که اکنون روی میز است این است که ایران به برنامه هسته ای خود را ادامه خواهد داد و این برنامه نیز منحصرا مسالمت آمیز خواهد بود.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پيشنهاد هسته اي ظريف...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۳/۲۳ اخبار
جزئیات طرح جدید ایران برای توافق نهایی با 1+5 رونمایی شد پيشنهاد هسته اي ظريف دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‏گوید ایران پیشنها...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

دادگاه «اتحادیه اروپا» حکم داد لغو تحریم بانک مرکزی ...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ اقتصاد
دنیای اقتصاد: همزمان با آغاز دور جديد مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 در نيويورك و در شرايطي كه اين مذاكرات به مرحله بسيار حساس و تعيين‌كننده‌اي رسيده است...ادامه مطلب»

مجلس از توضیحات ظریف قانع شد ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ سیاست
پس از پاسخ وزیر امور خارجه به سوالات نمایندگان؛ مجلس از توضیحات ظریف قانع شد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای هیچ ...ادامه مطلب»


EOF