لغو امتیاز تنباکو

لغو امتیاز تنباکو ...
fa.wikipedia.org 06/01/1892 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبیاری، #آذر، #آلمان، #اجتماع، #اردیبهشت، #اروپا، #اروپایی، #ارگ، #استانبول، #استبداد، #استرلینگ، #استقلال، #اسفند، #اصفهان، #اصفهانی، #اعتراض، #اعتمادالسلطنه، #امام، #امام_جمعه، #انقلاب، #انگلستان، #انگلیس، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #باب، #بازار، #بازرگانی، #بریتانیا، #بغداد، #بهمن، #تاریخ، #تالبوت، #تبریز، #تحریم، #تزاری، #تظاهرات، #تلگرام، #تهران، #حرم، #حکومت، #خان، #خدا، #خزر، #دامنه، #دختران_ایرانی، #دربار، #دولت، #روسیه، #سامرا، #ساوجبلاغ، #سند، #سند_مالکیت، #سوگلی، #سپهسالار، #شاه، #شهرها، #شیخ، #شیخ_هادی، #شیراز، #شیلات، #صادرات، #صدراعظم، #صنایع_دستی، #عبدالعظیم، #عبدالله_بهبهانی، #عثمانی، #عراق، #علما، #فارسی‌زبان، #فتوا، #فرانسوی، #فرمان، #فروردین، #قاجار، #قرآن، #قزوین، #قلیان، #قیام، #مالیات، #مردم، #مردم_ایران، #مرز، #مستعمره، #مستند، #مسلمان، #مشروطیت، #مشهد، #مشیرالدوله، #معین، #مقاومت، #ملت، #موافقت، #موسی، #میدان، #میدان_ارگ، #میرزا، #ناصرالدین_شاه، #نظامی، #نهضت_تنباکو، #هند، #واردات، #وزیر، #ژانویه، #کارون، #کامران_میرزا، #کمپانی_هند_شرقی، #گلستان

جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر می باشد. جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در سفر سوم خود به اروپا در اثر ولخرجی های زیاد و عیاشی ها ، پول هایش تمام شد و چون دیگر پولی در بساط نداشت امتیازی را در زمینه کشت ، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر انگلیس به نام "ماژور تالبوت " واگذار کرد و در مقابل 25 هزار لیره دریافت کرد. مطابق این قرارداد کمپانی "رژی" باید سالانه 15 هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می کرد و در مقابل کشت و فروش توتون و تنباکو را در انحصار خود می گرفت یعنی از زارعان ارزان می خرید و گران می فروخت در جریان امضای این قرارداد عده ای از درباریان خصوصا امین السلطان ، صدر اعظم ، با دریافت رشوه هایی ، نقش ایفا می کردند. در مقابل این قراداد ، مردم شهرهای مختلف به رهبری روحانیت به مخالفت و مقابله پرداختند و جنبش هایی در شیراز, به رهبری "سید علی اکبر فال اسیری" , در تبریز به رهبری"حاج میرزا جواد آقامجتهد" در اصفهان ، به رهبری " حاج شیخ محمدتقی آقانجفی" (که اولین بار حکم تحریم تنباکو را صادر کرد) و در تهران به رهبری میرازی آشتیانی برپا شد که با سرکوب دولت مواجه شد و عده ای از علما تبعید شدند. در این موقع سید جمال الدین اسدآبادی به پیشنهاد سیدعلی اکبر فال اسیری که در تبعید بود ، نامه ای در این رابطه به میرزای شیرازی نوشت. بعد از ارسال نامه یاد شده میرزای شیرازی تلگرافی به نزد شاه فرستاده و می گوید کسانی را که تبعید کرده به کشور بازگرداند و در مورد قرارداد ، مخالفت خود را ابراز می کند, اما ناصرالدین شاه به این تلگراف اعتنایی نکرد به همین خاطر میرزای شیرازی فتوای تاریخی خود را به این شرح صادر کرد: "الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان (عج) است." با صدور این فتوا جنبش عظیمی به راه افتاد تا آنجا که حتی در حرمسرای ناصرالدین شاه قلیان ها را شکستند. این جریان ادامه یافت در تاریخ 23 جمادی الاولی 1309 اعلانی در کوچه و بازار زده می شود که: " بر حسب حکم جناب میرزای شیرازی ، اگر تا 48 ساعت دیگر امتیاز دخانیات لغو نشود یوم آتیه جهاد است ، مردم مهیا شوید". ناصرالدین شاه ابتدا قصد مقاومت داشت اما در مقابل جنبش مردمی عظیمی که به راه افتاده بود مجبور شد ابتدا امتیاز داخله و سپس کل امتیاز را لغو کند.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»


EOF