تصرف اصفهان توسط طغرل سلجوقی

تصرف اصفهان توسط طغرل سلجوقی ...
parseed.ir 09/08/1052 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آلپ، #اصفهان، #ایران، #ایرانی، #بابویه، #بغداد، #خراسان، #دیلمی، #دیلمیان، #رمضان، #سلطان، #سلطنت، #شهریور، #طغرل_سلجوقی، #عضدالدوله، #غزنوی، #فارس، #فرارود، #مسعود_غزنوی، #مقاومت، #کرمان، #یزد

طُغرُل بیک (رکن‌الدین ابوطالب طغرل بن میکائیل بن سلجوق) (۹۹۰ م. - ۱۳ شهریور ۴۴۲ / ۷ رمضان ۴۵۵ / ۴ سپتامبر ۱۰۶۳) پادشاه سلجوقی بود.
وی یکی از ترکمان‌های سلجوقی و در جستجوی چراگاه مناسب بود و کم کم از فرارود وارد ایران و خراسان شد.
در آغاز سلطان مسعود غزنوی به مخالفت با او پرداخت اما چون سرگرم جنگ در جاهای دیگر از جمله هندوستان بود در جنگ دندانقان از طغرل شکست خورد و غزنویان برای همیشه برچیده شدند.
در 18مرداد سال 431شمسی شهر اصفهان به دست طغرل سلجوقی تصرف شد.
سلجوقیان که بر غزنویان غلبه کرده و به قدرت رسیده بودند ، از آن پس سرگرم تصرف شهرها یکی پس از دیگری بودند. طغرل 3سال پیش از تصرف اصفهان ، درصدد تصرف این شهر برآمده بود که مانند یزد ، کرمان و فارس در دست یک خانواده دیلمی بود. با وجود این ، طغرل چشم به اصفهان داشت و می‌خواست آن را مرکز حکومت خود قرار دهد. وی به محاصره اصفهان دست زد. اصفهان یک‌سال مقاومت کرد و سرانجام حاکم اصفهان داوطلبانه تسلیم شد. گفته شده است که طغرل به حکمران اصفهان که بر چند شهر دیگر حکومت داشت وعده داده بود که اگر تسلیم شود ، یزد را از او نخواهد گرفت که چنین شد. طغرل 3سال پس از تصرف اصفهان بغداد را هم تصرف کرد و به قدرت دیلمیان ایرانی پایان داد.
در روزگار طغرل کشاورزی رونق یافت و همچنین ایران به بزرگترین حد خود پس از اسلام رسید.
پس از مرگ طغرل برادرزاده‌اش آلپ ارسلان (عضدالدوله الپ‌ارسلان) به سلطنت رسید.
برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری واقع شده‌است و از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می‌باشد.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

شاه اسماعیل صفوی، بنیان‌گذار دودمان صفوی پس از ۲۳ سال پادشاهی و در سن ...
fa.wikipedia.org 23/05/1524 تاریخ
شاه ابوالمظفر بن شیخ حیدر بن شیخ جنید معروف به شاه اسماعیل یکم (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ و درگذشته ۲۳ مه ۱۵۲۴) پایه‌گذار سلسله پادشاهی صفوی می‌باشد. حکم ران...ادامه مطلب»

محمود جم 39مین نخست وزیر ایران ...
1host2u.ir 03/12/1935 تاریخ
در 11 آذر ۱۳۱۴ پس از سقوط دولت فروغی، محمود جم مأمور تشکیل دولت شد. محمود جم از ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ نخست‌وزیر بود. دورهٔ نخست‌وزیری جم یکی از طولانی ترین دور...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.ir 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»


EOF