محمود جم 39مین نخست وزیر ایران

محمود جم 39مین نخست وزیر ایران ...
1host2u.com 03/12/1935 تاریخ

کلیدواژه ها:#آذر، #اسفند، #افغانستان، #امور_خارجه، #ایران، #ایرانی، #تبریز، #ترکیه، #تهران، #حجاب، #حکومت، #خان، #خراسان، #دولت، #رضاخان، #سردار_سپه، #سپه، #سید_ضیاءالدین_طباطبایی، #ضیاءالدین_طباطبایی، #عراق، #فرانسه، #فرانسوی، #قاجار، #محمود_جم، #مخبرالسلطنه، #مدرسه، #مرداد، #مشیرالدوله، #میرزا، #نخست_وزیر، #وثوق‌الدوله، #وزارت_مالیه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_مالیه، #وزیری، #ولیعهد، #پزشک، #پهلوی، #پیمان_سعدآباد، #کرمان، #کشف، #کشف_حجاب، #کودتا، #گمرک

در 11 آذر ۱۳۱۴ پس از سقوط دولت فروغی ، محمود جم مأمور تشکیل دولت شد. محمود جم از ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ نخست‌وزیر بود. دورهٔ نخست‌وزیری جم یکی از طولانی ترین دوره‌های نخست وزیری در حکومت رضاشاه بود ، و شاهد بسیاری از رویدادهای سیاسی و اجتماعی بود که از مهم‌ترین آنهاست: واقعهٔ کشف حجاب ، قرارداد تقسیم آب هیرمند میان ایران و افغانستان در ۱۳۱۷ ، خودکشی علی‌اکبر داور وزیر مالیه ، امضای پیمان عدم تعرض بین چهار دولت ایران ، عراق ، افغانستان و ترکیه ، به نام پیمان سعدآباد ، و پایان احداث راه‌آهن سراسری ایران.
محمود جم (۱۲۵۹ در تبریز - ۱۹ مرداد ۱۳۴۸ در تهران) ، دولت‌مرد ایرانی از اواخر دوران قاجار و نخست‌وزیر ایران در دورهٔ رضاشاه پهلوی بود.
محمود جم در ۱۲۵۹ در تبریز به دنیا آمد. پدرش محمدصادق کرمانی از کارمندان دولت بود که‌ از کرمان به تبریز مهاجرت کرده بود. تحصیلات خود را در مدارس جدید در تبریز ، از جمله مدرسه میسیونری تبریز ، به پایان برد. چون زبان فرانسوی را در مدرسه مبلّغان مذهبی مسیحی به خوبی فراگرفته بود ، نزد کوپن داروساز فرانسوی و پزشک مخصوص محمدعلی میرزا مشغول به کار شد و از این راه به نزد ولیعهد راه یافت. در ۱۲۸۸ از تبریز عازم تهران شد. ابتدا به‌عنوان مترجم در گمرک تهران ، و سپس به واسطه نفوذ حسینقلی نواب وزیر امور خارجه دولت مستوفی‌الممالک (که از بستگان او بود) ، به عنوان منشی در سفارت فرانسه در تهران مشغول به کار شد. در ۱۲۹۸ به دستور وثوق‌الدوله به وزارت مالیه انتقال یافت و رئیس انبار غله دولتی شد ، و در همان سال به پیشنهاد وثوق‌الدوله و تصویب احمدشاه قاجار ، لقب مدیرالملک به او داده شد. سال بعد در دولت میرزا حسن خان مشیرالدوله به ریاست خزانه‌داری کل کشور رسید.
دورهٔ اصلی زندگی سیاسی محمود جم از زمان کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ آغاز شد. او در جریان کودتا بازداشت شد ، و سپس آزاد شد و در دولت سید ضیاءالدین طباطبایی وزیر امور خارجه گردید. طی سال‌های بعد ، عهده‌دار سمت‌های وزارت مالیه در دولت مشیرالدوله ، وزارت مالیه در دو دولت رضاخان سردار سپه ، معاونت نخست‌وزیر در دولت های محمدعلی فروغی و میرزا حسن مستوفی‌الممالک ، استانداری کرمان و خراسان (۱۳۰۸) ، وزارت فواید عامه در دولت مخبرالسلطنه هدایت ، و وزارت داخله (کشور) در دولت دوم محمدعلی فروغی از ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۴ بود.
محمود جم در 19 مرداد 1348 در 90 سالگي درگذشت.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF