سقوط كابينه عوام فريب "جعفر شريف امامي" (1357 ش)

سقوط كابينه عوام فريب "جعفر شريف امامي" (1357 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۵۷/۰۸/۱۴ تاریخ

کلیدواژه ها:#، #Rasekhoon.net، #آبان، #آبیاری، #آزادی، #آلمان، #آلمانی، #ابوالحسن_خانعلی، #اسفند، #اسلامی، #اعتبار، #اعتراض، #اعتراضات، #افشار، #افکار، #امام، #امام_جمعه، #امامی، #انتخابات، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ایرانی، #بازرگانی، #بهمن، #تاریخ، #تظاهرات، #تقویم، #تقویم_شاهنشاهی، #تهران، #تهرانی، #توسعه_صنعتی، #جعفر_شریف_امامی، #جمشید_آموزگار، #حزب_رستاخیز، #حضرت، #حکومت_نظامی، #خرداد، #دادگستری، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #دولت، #دکتر_منوچهر_اقبال، #رادیو، #راه_آهن، #رزم_آرا، #رستاخیز، #زاهدی، #سازمان_برنامه_و_بودجه، #سنا، #سوئد، #سپهبد، #شاه، #شریف_امامی، #شهر_ری، #شهرسازی، #شهریور، #صنعتی، #طالقانی، #عباس_میلانی، #عید_فطر، #فرهنگ، #قوه_مقننه، #متفقین، #مجلس، #مجلس_سنا، #محمدرضا_شاه، #مدرسه، #مرداد، #مردم، #مصدق، #معلمان، #منوچهر، #مهران، #میدان، #نجف، #نخست_وزیر، #نظامی، #نیویورک، #هنر، #هوشنگ، #وزارت_صنایع، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_جنگ، #وزیر_دادگستری، #وزیر_راه، #وزیر_پست_و_تلگراف، #وزیری، #پاریس، #پرویز، #پهلوی، #کرج، #کودتای_۲۸_مرداد

سقوط كابینه عوام فریب "جعفر شریف امامی" (1357 ش)
پس از كشتار بی‏رحمانه 17 شهریور 1357 در میدان شهدای تهران كه به كشته و زخمی شدن هزاران نفر انجامید ، اوضاع كشور رو به وخامت گذاشت و به تشنج بیشتر كشیده شد. همچنین در سیزدهم آبان 57 سالروز تبعید حضرت امام ، دانش‏آموزان و دانشجویان با تجمع در دانشگاه تهران قصد رفتن به بیت آیت‏اللَّه طالقانی را داشتند كه با هجوم پلیس و نیروهای نظامی ، صدها نفر كشته و زخمی شدند. این دو كشتار خونین در هفتاد روز صدارتِ دولتِ به اصطلاح آشتی ملی شریف امامی ، باعث خشم مردم تهران گردید كه در تظاهرات خود ، 400 شعبه از بانك‏ها را به آتش كشیدند. در این اوضاع بحرانی ، شاه ، جعفر شریف امامی را از صدارت بركنار كرد و دولت نظامی ارتشبد ازهاری را تشكیل داد. راهپیمایی‏های بزرگ از جمله در روز عید فطر 1357 ، گسترش اعتراضات و اعتصاب عمومی در سراسر كشور ، مهاجرت امام از نجف به پاریس ، حوادث خونبار 17 شهریور و 13 آبان 57 در كنار اقدامات تسكینی بی‏اثر دولت نظیر تغییر عوام فریبانه تاریخ كشور از شاهنشاهی به شمسی و انحلال حزب ستمشاهی رستاخیز ، برخی از رویدادهای مهم دوران صدارت شریف امامی بود.

جعفر شریف‌امامی

* * * http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1_%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%E2%80%8C%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C
جعفر شریف‌امامی (زاده ۱۷ شهریور ۱۲۸۹ در تهران - درگذشته خرداد ۱۳۷۸ در نیویورک) از سیاست‌مداران ایرانی دوران پهلوی بود که در طی دو دوره ، نخست‌وزیر ایران و به مدت ۱۵ سال ، رئیس مجلس سنای ایران بود.
تحصیلات
جعفر شریف‌امامی ، فرزند حاج محمدحسین معروف به نظام الاسلام بود. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه شریف به پایان رساند. سپس وارد مدرسه آلمانی شد و دوره متوسطه را در قسمت فنی تمام کرد و از طرف وزارت راه به همراه ۳۰ نفر جهت تحصیل در رشته راه‌آهن به آلمان اعزام شد. پس از پایان دوران تحصیل به ایران بازگشت و در راه آهن مشغول به کار شد. اندکی بعد مجدداً از طرف وزارت راه جهت ادامه تحصیل به سوئد اعزام گشت و در سال ۱۳۱۸ به تهران بازگشت و به شغل خود ادامه داد و مراحل ترقی را در راه آهن طی کرد.
در شهریور ۱۳۲۰ توسط نیروهای متفقین به اتهام همکاری با آلمان دستگیر شد و پس از آزادی به سمت مدیرکل بنگاه مستقل آبیاری منصوب گردید. در تیر ماه ۱۳۲۹ در زمان نخست وزیری سپهبد رزم‌آرا به کفالت وزارت راه انتخاب شد و پس از قتل رزم آرا و انتصاب حسین علا به نخست وزیری به عنوان عضو شورای عالی سازمان برنامه انتخاب شد و در دوران حکومت مصدق در همین سمت باقی‌ماند و نهایتاً پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و نخست وزیری سپهبد زاهدی به سمت مدیرعامل سازمان برنامه منصوب شد.
وی در دوره دوم مجلس سنا به مدت ۲ سال نماینده تهران بود و با شکل گیری کابینه دکتر منوچهر اقبال تصدی وزارت صنایع و معادن را بر عهده گرفت و پس از دکتر اقبال به مدت ۸ ماه در سال ۱۳۳۹ به نخست وزیری رسید. از اتفاقات دوران نخست‌وزیری او بهبود روابط ایران و تجدید انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی بود ، اما به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و کشته شدن یکی از فرهنگیان به نام ابوالحسن خانعلی به دست پلیس و استیضاح شدن وی در مجلس استعفا داد.
وی در سال ۱۳۴۱ نیابت تولیت بنیاد پهلوی را عهده دار گردید و در انتخابات ۱۳۴۲ مجلس سنا با داشتن بیشترین آراء به عنوان سناتور از تهران به مجلس راه یافت و به ریاست مجلس سنا انتخاب شد. ضمن آنکه ریاست مجلس شورای ملی نیز با او بود و در حقیقت ریاست قوه مقننه را بر عهده داشت.
شریف‌امامی به مدت ۱۵ سال رئیس مجلس سنا بود و مشاغل متعددی را بر عهده داشت از جمله: ریاست هیئت مدیره بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران ، ریاست اتاق صنایع و معادن و بازرگانی ، ریاست کانون مهندسین و عضو هیئت امنای دانشگاه تهران. از فعالیت‌های دیگر وی ایجاد دامداری در کرج ، شهرک سازی و آپارتمان‌سازی بود.
نخست وزیری
در سال ۱۳۵۷ که سراسر ایران را تظاهرات و اعتصاب در بر گرفته بود ، محمدرضا شاه پهلوی برای جلوگیری از بحران و انقلاب مسئولیت نخست وزیری را با اختیارات تام به او سپرد. شریف‌امامی با ایراد چند نطق مخصوصاً نطق معروف او « من شریف امامی بیست روز پیش نیستم » دولت آشتی ملی را تشکیل داد که ظاهراً از مردم حمایت می‌کرد و خود را از خاندان روحانیون معرفی نمود.
از اقدامات او می‌توان به آزادی مطبوعات و رادیو تلویزیون ، دادن امتیاز به کارمندان ، تغییر تقویم شاهنشاهی به شمسی ، بستن مراکز فساد ، عزل مدیرانی که نالایق دانسته شدند و انحلال حزب رستاخیز اشاره نمود. شریف‌امامی با برقراری حکومت نظامی رخداد ۱۷ شهریور معروف به جمعه سیاه را به نام خود در تاریخ ثبت نمود.
تلاش او در تغییر مسیر انقلاب اسلامی از امور سیاسی به امور رفاهی بی نتیجه ماند و مردم به مخالفت با او پرداخته و او را وادار به کناره گیری نمودند و سرانجام در ۱۴ آبان ۱۳۵۷ استعفا داد و نیمه دوم بهمن همان سال ایران را به قصد آمریکا ترک نمود.
عباس میلانی می‌نویسد در میان افراد مشهور معاصر با شریف امامی ، وی از همه بیشتر توانست فراماسونری را در ایران یکپارچه و متحد کند و فراماسونرها دائماً در سیاستهای ایران مدرن بوده‌اند. شریف امامی به عنوان رهبر تمامی لژها در ایران شناخته می‌شود. در افکار عمومی ، این واقعیت که وی از معدود افرادی بود که هیچگاه دستان محمد رضا پهلوی را نبوسیده بود ، از آنجا نشات گرفته می‌شد که وی از مقامات عالی رتبه گروه فراماسونری بود.
او در سال ۱۳۷۸ در آمریکا درگذشت.
جایگاه‌های سیاسی وی عبارت بودند از:
رئیس مجلس سنا
سرپرست بنیاد پهلوی
نخست وزیر
هیأت وزراء
کابینه شریف‌امامی به هنگام نخست‌وزیری‌اش شامل این افراد بود:
حسین شالچیان (وزیر راه)
ویشکایی (وزیر بازرگانی)
باهری (وزیر دادگستری)
هوشنگ نهاوندی (وزیر علوم)
امیر افشار قاسملو (وزیر امور خارجه)
محمد یگانه (وزیر امور اقتصادی)
ارتشبد عظیمی (وزیر جنگ)
یزدان‌پناه (وزیر امور پارلمانی)
منوچهر آزمون (وزیر مشاور و امور اجرایی)
معتمدی و عبدالحسین اعتبار (وزیر پست و تلگراف و تلفن)
گنجی (وزیر آموزش و پرورش) ،

پروفسور رامین (وزیر صنایع و معادن)
مقتدر مژدهی (وزیر بهداری و بهزیستی)
ارتشبد قره‌باغی (وزیر کشور)
علینقی کنی (وزیر مشاور و سرپرست اوقاف)
امیر پرویز (وزیر کشاورزی)
حسنعلی مهران (وزیر و سرپرست سازمان برنامه و بودجه)
محسن فروغی (وزیر فرهنگ و هنر)
کاظم ودیعی (وزیر کار)
جهانگیر مهد مینا (وزیر نیرو)
پرویز آوینی (وزیر مسکن و شهرسازی)
عاملی تهرانی (وزیر اطلاعات و جهانگردی)

از چپ؛ جمشید آموزگار نخست‌وزیر ، جعفر شریف‌امامی رئیس سنا ، عبدالله ریاضی رئیس مجلس شورای ملی و سید حسن امامی امام جمعه تهران. اسفند ۱۳۵۶ ، شهر ری ، مراسم یکصدمین سال تولد رضاشاه

* * * ------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
میلیونری که می‌خواست «دولت آشتی ملی» در ایران ایجاد کند ...
mashreghnews.ir ۱۳۵۷/۰۶/۰۵ تاریخ
در دولت شریف‌امامی، فرهنگیان به علت کمی حقوق دست به اعتصاب زدند و در جلوی بهارستان اجتماع و خواسته‏‌های خودشان را عنوان کردند. به دستور دولت، پلیس به ...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»


EOF