سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست

کلیدواژه ها:#، #Irinn.ir، #ابوبکر، #اخوان_المسلمین، #ارتش، #اردیبهشت، #الجزیره، #اوباما، #ایران، #ایران_و_روسیه، #باراک_اوباما، #بحرین، #بغداد، #تحریم، #توافق_هسته_ای، #خبرگزاری_فرانسه، #خلیج_فارس، #داعش، #دمشق، #دوحه، #دولت، #دولت_انتقالی، #دولت_سوریه، #روسیا، #روسیا_الیوم، #روسیه، #ریاض، #سرگئی_لاوروف، #سعودی، #سنا، #سوریه، #شیخ، #عبدالفتاح_السیسی، #عراق، #عراقی، #عرب، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فارس، #فرانسه، #مجلس، #مجلس_نمایندگان، #محور، #مرسی، #مسکو، #مصر، #مصری، #نخست_وزیر، #نظامی، #وزیر، #وزیر_خارجه، #وزیر_دفاع، #پارلمان، #ژنو، #ژنو_2، #کنگره، #کویت

این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در سه محور کشورهای حوزه خلیج‌فارس ، بهبود روابط با روسیه و همکاری نظامی با آمریکا قابل ملاحظه است.
درحالی که سعودی ها از این تحرکات به عنوان پیروزی های جدید دیپلماتیک خود یاد می کنند ، برخی از ناظران این تحرکات را صرفا تلاشی نومیدانه برای خروج ریاض از یک انزوای منطقه ای و بین المللی توصیف می کنند.
ترمیم روابط با قطر
یکی ازابتکار عمل های جدید عربستان احیای دوباره روابط با کشور قطر بود که با سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی پادشاه جوان این کشورتحقق یافت. اختلاف کشورهای محافظه کار عرب به رهبری عربستان سعودی با قطر سال گذشته تشدید شد ، زیرا قطر از اخوان المسلمین مصر و بویژه ریاست جمهوری محمد مرسی بر این کشور حمایت می کرد حال آن که ریاض پشتیبان عبدالفتاح السیسی رهبر جریان کودتای نظامی علیه مرسی بود.
از سوی دیگر شبکه الجزیره به تریبونی برای اخوانی ها تبدیل شده بود که برای مقامات عرب منطقه حوزه خلیج فارس از جمله کشورهای کویت ، امارات و بحرین نگران کننده بود. این اختلافات به قطع روابط و احضار سفرای کشورهای عرب منطقه از دوحه در هشت ماه پیش ختم شد ، اما پس از ماه ها کش و قوس فراوان اخیرا قطر با اخراج رهبران اخوان از دوحه ، دوباره به آغوش سعودی ها بازگشت.
به دنبال این اتفاق بود که اعلام شد سفرای عربستان سعودی ، امارات و بحرین به دوحه بازگشته اند. ترمیم روابط با قطر می تواند به « شورای همکاری خلیج فارس » که در معرض فروپاشی قرار گرفته بود ، جانی دوباره بدهد.
به دنبال این عادی سازی روابط با قطر بود که پادشاه عربستان از مقامات مصری نیز خواست تا روابط خود را با قطر بهبود بخشند. مقامات مصری ضمن پذیرش توصیه پادشاه ریاض گفتند این موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار خواهند داد.
عربستان همچنین می کوشد روابط خود را با عراق ترمیم کند. بر همین اساس اخیرا مقامات عراقی از نخست وزیر گرفته تا فواد معصوم رئیس جمهور و به دنبال او سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق از عربستان سعودی دیدار داشتند و مقامات سعودی نیز قول دادند بزودی سفارتخانه خود را در بغداد بازگشایی کنند.
روز گذشته در خبرها آمده بود یک هیات امنیتی عربستانی قرار است هفته آینده برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و آمادگی برای افتتاح سفارت عربستان در عراق به این کشور سفر کند. عربستان به عراق قول همکاری در مبارزه با تروریسم را هم داده است که می تواند واکنشی از سوی این کشور به تهدید های اخیر ابوبکر البغدادی رهبر داعش باشد؛ زیرا او در یک ویدئوی صوتی سران عربستان را به حملات جدید و گسترده ای در آینده تهدید کرد. تحرکات دیپلماتیک عربستان در رابطه با ایران اما همچنان در جهتی معکوس حرکت می کند و به جای تلاش برای بهبود روابط به دنبال اختلافات افکنی های بیشتر و مانع تراشی متعدد است. چنان که دو روز پیش عربستان یکی از اعضای 1+5 یعنی فرانسه را تهدید کرد در صورت امضای توافق هسته ای با ایران ، قراردادهای هنگفت خرید تسلیحات را لغو خواهد کرد.
بهبود روابط با مسکو
عربستان و روسیه دست کم در دو حوزه نفت و سوریه رقابت ها و اختلافاتی جدی با یکدیگر دارند. کشمکش هایی که از یک سو مانع کاهش تولید نفت از سوی ریاض شده و از سوی دیگر به دلیل حمایت مسکو از نظام حاکم بر سوریه تا تهدیدهای شدید و غلیظ طرفین پیش رفت.
همین یکی دو سال گذشته بود که مقامات سعودی روسیه را به « تحریم » تهدید کردند و در یک اظهارنظر ولادیمیر پوتین نیز عربستان را تهدید به « حمله با بمب افکن ها » کرد. با این حال روز جمعه شاهزاده سعود الفیصل ، وزیر خارجه عربستان به مسکو سفر کرد. این در حالی بود که زمزمه های پیشنهاد یک طرح جدید برای حل بحران سوریه با همکاری مسکو و ریاض نیز به گوش می رسید. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه ، دیدار فیصل با سرگئی لاوروف ، از پیش برنامه ریزی نشده بود و در بیانیه های وزارت خارجه روسیه هم اشاره ای به محتوای مذاکرات نشد و طرفین حاضر به برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک هم نشدند. با این حال گفته شد ریاض و مسکو بر از سرگیری تلاش ها برای حل بحران سوریه بر مبنای توافق نامه ژنو 1 اتفاق نظر دارند.
توافق نامه ژنو 1 (اردیبهشت 92) مقرر می کرد یک دولت انتقالی در سوریه با مشارکت نظام فعلی و بخش هایی از مخالفان تشکیل شود. این طرح سال گذشته در کنفرانس ژنو 2 نیز بحث و بررسی شد ، اما به هیچ نتیجه ای نرسید. در واکنش به این تحرک عربستان شادی احمد ، مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دمشق گفته است ریاض در نقشه خود برای پایین نگه داشتن قیمت نفت به منظور امتیازگیری از ایران و روسیه و همراه کردن آنها با خود در پرونده سوریه ناکام خواهد ماند. وی معتقد است عربستان در این گونه تلاش ها و تحرکات در پی نجات خود از بحرانی است که در داخل و خارج به آن گرفتار شده است.
گسترش همکاری ها با آمریکا
همه این تحرکات در شرایطی روی می دهد که عربستان با فرستادن متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز ، وزیر گارد ملی این کشور به آمریکا و دیدار با چاک هیگل ، وزیر دفاع آمریکا می کوشد همکاری های خود را با آمریکا نیز گسترش دهد.
وزیر گارد ملی عربستان در سفرش با بیان این که ریاض به دوستان خود در آمریکا می بالد ، خاطرنشان کرد: ریاض به تعهدات خود مبنی بر آموزش مخالفان سوری در عربستان پایبند است و عملیات آموزش در آینده ای نزدیک آغاز خواهد شد. این اظهارات کاملا آشکار می کند که عربستان نه تنها صادرکننده تروریسم به کشورهای منطقه و از جمله سوریه بوده است؛ بلکه می کوشد اکنون با آموزش نیروهای مخالف دولت سوریه به این برنامه خود رسمیت بخشیده و آن را از نظر بین المللی مقبول جلوه دهد. گفته می شود شاهزاده سعودی علاوه بر دیدار با هیگل و باراک اوباما با شخصیت هایی در کنگره و سنا نیز نشست های متعددی داشته و با بیش از 200 نفر از مقامات آمریکایی ازجمله مارتین دمپسی ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و جان مک کین ، سناتور آمریکایی و اید رویس ، رئیس کمیسیون اطلاعات در مجلس نمایندگان آمریکا بحث و گفت وگو کرده است.
این حجم از گفت وگوها بیانگر هدف درازمدت و مهم تری است که در اظهارات وزیر گارد ملی عربستان سعودی نیز به روشنی به آن اشاره شده است. به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم ، وی گفته است: « مقابله با داعش (در عراق و سوریه) نیازمند حضور نیروهای زمینی است. » به بیان دیگر ریاض تلاش می کند نقش پیاده نظام ائتلاف بین المللی علیه داعش را نیز به عهده گیرد که بر همین اساس به خرید تسلیحات زیادی نیز اقدام کرده است ، اما این همه آیا قادر به نجات حکومت فرسوده عربستان و تحقق بلندپروازی های منطقه ای این کشور برای ایجاد یک هژمونی منطقه ای خواهد بود؟

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل برای ظریف...
nazarnews.com ۱۳۹۴/۰۵/۳۱ سیاست
نشان نوبل به مرد صلح سال اعطا شود، کسي که ثابت کرد به جاي جنگ و تهديد مي توان با مذاکره، صلح را برقرار کرد . http://www.nazarnews.com/47817 تلاش فعال...ادامه مطلب»

چرا آمریکا به دنبال روابط با ایران است ...
jamejamonline.ir ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ سیاست
چرا آمریکا به دنبال روابط با ایران است نشریه آمریکایی آتلانتیک با ارائه تحلیلی در باره لزوم تنش زدایی میان امریکا و ایران نوشت: نخست وزیر اسرائیل به ...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

اتحاد شوم علیه قاسم سلیمانی برای نجات داعش ...
alef.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ارتش
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی هفته گذشته با اشاره به حضور ایران و قاسم سلیمانی در عملیات آزادسازی فلوجه، این اقدام را مبارزه با مردم عراق توصیف...ادامه مطلب»


EOF