عراقچی : ایران آماده تقویت همکاری با ژاپن است سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت ملت های ایران و ژاپن که قربانی سلاح های کشتار جمعی بوده اند و آثار و نتایج جنگ بر زنان و کودکان را تجربه کرده ا

عراقچی : ایران آماده تقویت همکاری با ژاپن است سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفت ملت های ایران و ژاپن که قربانی سلاح های کشتار جمعی بوده اند و آثار و نتایج جنگ بر زنان و کودکان را تجربه کرده ا...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۲/۲۰ اخبار

کلیدواژه ها:#Dolat.ir، #آستانه، #آسیا، #آفتاب، #استاد، #اسلامی، #اقتصاد_ایران، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_و_ژاپن، #ایرانی، #ایرنا، #تاریخ، #تحریم، #تهران، #توسعه_پایدار، #توکیو، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حاکمیت، #خاورمیانه، #خودرو، #خوشحال، #خیام، #دولت، #ساساکاوا، #سرمایه_گذاری، #سفارت_ایران، #سفیر، #سلاح، #سند، #سوریه، #سیاست، #سیاست_خارجی، #شاهنامه، #شهیندخت_مولاوردی، #صادق_هدایت، #صدام، #عباس_عراقچی، #عراق، #عموی، #عیاران، #فردوسی، #فرهنگ، #فلسطین، #قانون_اساسی، #محیط_زیست، #مردم، #مردم_ایران، #معاون_رئیس، #معصومه، #معصومه_ابتکار، #ملت، #نخست_وزیر، #نظامی، #نیل، #هنر، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_اقتصاد، #وزیر_امور_خارجه، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #ژاپن، #ژاپنی، #کشتار_جمعی، #کودکان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا ، عراقچی که در نشست 'زنان ، صلح و توسعه پایدار' در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه سخن می گفت ، افزود: جمهوری اسلامی ایران تقویت همکاری های دوجانبه و چندجانبه به منظور مقابله با موانع توسعه پایدار را یک اولویت اصلی در سیاست خارجی خود می داند و بدین لحاظ آمادگی خود را برای تقویت همکاری با دیگر کشور ها ، بخصوص ژاپن ، اعلام می دارد.
سفیر سابق ایران در ژاپن در این همایش که آکیه آبه همسر نخست وزیر ژاپن و ساساکاوا ، رئیس بنیاد صلح ساساکاوا هم حضور داشتند ، تاکید کرد: اطمینان دارم که زنان حامی صلح در ایران ، زنان ژاپنی را در کنار خود خواهند یافت. و اکنون حضور سرکار خانم آبه در این نشست گویای پیام همکاری بین دو کشور برای صلح و دوستی در عصر مدرن است.
آکیه آبه ، همسر نخست وزیر ژاپن و رئیس بنیاد تشویق به سوی مشارکت اجتماعی ، شهیندخت مولاوردی ، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، معصومه ابتکار ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ، ساساکاوا ، رئیس بنیاد صلح ساساکاوا از جمله شرکت کنندگان در این نشست بودند.
عراقچی که سابقه سفارت ایران در ژاپن را دارد ، در ابتدای سخنانش به « میهمانان گرامی از سرزمین آفتاب تابان » خوشامدگفت و از برگزارکنندگان این نشست به خاطر فراهم آوردن فرصت گفتگو و تبادل تجربیات و بیان دیدگاه ها میان نمایندگان دو ملت بزرگ ایران و ژاپن تشکر کرد.
عراقچی گفت:از این که روابط دو اندیشکده بنیاد صلح ساساکاوا و دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی به این درجه از بلوغ و شکوفایی رسیده است که نشست های خود را با حضور مقامات بلندپایه از دو کشور برگزار می کنند بسیار خوشوقتم. خوشحال هستم که این روابط در زمان سفارت اینجانب در توکیو ایجاد و آغاز شد.
معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: کمتر از سه هفته پیش ، پس از آن که خانم دکتر کیوکو هوریه مراسم چای سنتی ژاپن را در یکی از موزه های تهران اجرا کرد و نحوه پوشیدن کیمونو را نمایش داد ، ایشان را در منزل سفیر ژاپن ملاقات کرد. با خانم هوریه اولین بار از طریق شاهزاده میکاسا عموی محترم امپراطور ژاپن که از علاقمندان به تاریخ و فرهنگ و هنر ایران است ، آشنا شدم.
** ایران شناسان شاخص ژاپن و سهم زنان
عراقچی گفت: محققان ژاپنی در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران تحقیقات وسیعی انجام داده اند و جالب آن که در این میان نقش استادان و ایران شناسان خانم بسیار شاخص است. در راس این اساتید خانم امیکو اوکادا قرار دارد که از پیش کسوتان این حوزه است و شامل جوان ترهایی همچون خانم آیانو ساساکی و خانم بوکو فوجیموتو می شود که از آثار سعدی و نظامی و خیام و شاهنامه فردوسی گرفته تا آثار نویسندگان معاصر همچون صادق هدایت ، جمالزاده و جلال آل احمد را به زبان ژاپنی ترجمه کرده اند.
سفیر سابق ایران در ژاپن اظهار داشت: روابط دو ملت ایران و ژاپن قدمتی بیش از هزار سال دارد و تعاملات انسانی آنها به واسطه جاده ابریشم همواره برقرار بوده است. به همین دلیل است که قرابت های فرهنگی بین دو ملت بسیار است. علی رغم قرار گرفتن در دو انتهای شرق و غرب آسیا ، فرهنگ اصیل شرقی در هر دو ملت بروز و ظهور دارد و اشتراکات زیادی را بین دو طرف ایجاد کرده است. فرهنگی که از ویژگی های آن تلاش برای حفظ هویت شرقی ، استحکام خانواده ، حاکمیت اخلاق و از همه شناخته شده تر نوع دوستی و صلح طلبی است. از مثال های بارز این شباهت فرهنگی ، روحیه حق طلبی و حمایت از ضعیفان است که در ژاپن سامواریی ها را پدید آورد و در ایران عیاران و جوانمردان را.
استاد دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه گفت: مناسبات نزدیک و خوب ایران و ژاپن ریشه هایی بس عمیق تر از نفت و انرژی ایرانی و یا خودرو و تکنولوژی های نوین ژاپنی دارد. روابط اقتصادی دو کشور که اکنون و پس از رفع تحریم ها در مسیر یک تحول بنیادین قرار گرفته است ، میوه ای است که بر شاخسار روابط انسانی و فرهنگی دو کشور روییده است.
وی اضافه کرد: جای خوشوقتی است که ملاقات های چندباره سران دو کشور در حاشیه اجلاس های بین المللی تا آن میزان مفید بوده که به سفر قریب الوقوع جناب آقای آبه نخست وزیر محترم ژاپن به تهران منجر شده است. همچنین سفرها و ملاقات های وزرای خارجه ، جناب آقای ظریف و جناب آقای کیشیدا ، روال مستمری پیدا کرده و مناسبات سیاسی دو کشور را تثبیت نموده است.
عراقچی خاطرنشان کرد: با تشکیل شورای همکاری ایران و ژاپن ، امضای سند حمایت متقابل از سرمایه گذاری ، سفر وزیر اقتصاد ایران به توکیو ، سفر مقامات وزارت متی به تهران ، و بسیاری رفت و آمدهای دیگر ، مسیر بالفعل شدن ظرفیت های بالقوه در روابط دو کشور ، که بی شمار هستند ، آغاز شده است.
** اراده و آمادگی ایران برای تقویت مناسبات
سفیر سابق ایران در ژاپن تاکید کرد: برگزاری نشست حاضر ، اقدام دیگری در مسیر تحول بنیادین مناسبات دو کشور در حوزه اجتماعی و مردمی بویژه زنان است و استقبال معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نشانه اراده و آمادگی طرف ایرانی برای آغاز این مسیر است.
معاون وزیر امور خارجه افزود: آرمان برقراری توسعه پایدار به عنوان برآیند نهایی اهداف 2030 بر مبنای توسعه اقتصادی ، توسعه اجتماعی و محیط زیست پایدار استوار است و این سه هر کدام به نوبه خود به سطح مشارکت فعال جمعیت زنان تکیه دارند. بی شک دستیابی به این سه هدف به صورت موازی و همزمان ، بدون حضور فعال ، متناسب ، و متوازن این جمعیت در هر سه عرصه ناممکن خواهد بود.
عراقچی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر پشتوانه اعتقادی خود مبنی بر برابری زن و مرد در شأن و کرامت انسانی ، که در اصول20 و 21 قانون اساسی تجلی یافته است ، طی سی و هفت سال گذشته به ارتقا جایگاه زنان و توانمندسازی آنان اهتمام بسیاری نموده و در برنامه های توسعه ای خود همواره این امر را مورد توجه قرار داده است.
وی گفت: حاصل این توجه ، رشد چشمگیر سطح مشارکت زنان در تمامی حوزه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی بوده است.
** تجربه مشابه ایران و ژاپن در جنگ
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: معتقدم در اجرای کامل و مؤثر دستورکار 2030 توسعه پایدار ، دو ملت ایران و ژاپن فرصت های خوبی برای همکاری دارند. تجربیات دو ملت از آثار و نتایج جنگ بر زنان و کودکان- به ویژه که هر دو کشور قربانی سلاح های کشتار جمعی بوده اند - استفاده از سلاح هسته ای علیه مردم ژاپن توسط ایالات متحده و به کارگیری سلاح شیمیایی علیه مردم ایران توسط رژیم صدام- و سیاست های صلح طلبانه دو کشور علیه اشاعه سلاح های کشتار جمعی ، زمینه خوبی را برای همکاری های ایران و ژاپن در سطوح دولتی ، مردمی ، و سازمان های غیردولتی فراهم آورده است و در این میان افق همکاری در حوزه زنان و کودکان روشن تر است.
معاون وزیر امور خارجه افزود: جای تاسف بسیار است که اکنون خشونت و افراط گرایی به عنوان بزرگترین دشمن توسعه پایدار باعث شده است تا پیشرفت و ارتقای زنان در مناطق درگیر مناقشه در خاورمیانه و به ویژه در فلسطین ، سوریه ، ‌ عراق و ‌یمن افول پیدا کرده ، و در برخی موارد حتی متوقف گردد.
وی گفت: در آستانه برنامه ریزی و تلاش جامعه بین الملل برای نیل به 'آینده ای که می خواهیم' ، زنان این کشورها شاهد متلاشی شدن خانواده های خود در جریان حملاتی هستند که با نابودی زیرساخت های ملی و گسترش ناامنی ، آنان و کودکانشان را بی خانمان و سرگردان کرده و در معرض مرگ ، معلولیت ، گرسنگی ، محرومیت از آموزش ، فقر و مهاجرت اجباری قرار داده است. چالش هایی که تاثیرات منفی خود را تا سال ها و حتی نسل ها بر زنان و کودکان این کشورها بر جای خواهد گذارد.
وی اظهار داشت: واقعیت آن است که توسعه پایدار جهانی منوط به صلح پایدار است و در فضای جنگ و ناامنی ، خشونت و افراطی گری ، و فقر و عقب ماندگی ، فرصتی برای توسعه و توانمند سازی انسان ها باقی نخواهد ماند.
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تقویت همکاری های دوجانبه و چندجانبه به منظور مقابله با موانع توسعه پایدار را یک اولویت اصلی در سیاست خارجی خود می داند و بدین لحاظ آمادگی خود را برای تقویت همکاری با دیگر کشور ها ، بخصوص ژاپن ، اعلام می دارد.
عراقچی اضافه کرد: اطمینان دارم که زنان حامی صلح در ایران ، زنان ژاپنی را در کنار خود خواهند یافت. و اکنون حضور سرکار خانم آبه در این نشست گویای پیام همکاری بین دو کشور برای صلح و دوستی در عصر مدرن است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»


EOF