نمایش سلفی ناصرالدین‌شاه درکاخ گلستان

نمایش سلفی ناصرالدین‌شاه درکاخ گلستان...
irna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#Irna.ir، #اراک، #اردشیر، #ایران، #ایرانی، #ایرنا، #تابلو، #تاریخ، #تبریز، #تصویری، #تهران، #خرداد، #خط_نستعلیق، #خوشنویسی، #سلطنت، #سلفی، #شاه، #صدیقه، #صفوی، #طالقانی، #قاجار، #میراث_فرهنگی، #میرزا، #میرعماد، #ناصرالدین_شاه، #نستعلیق، #نمایشگاه_عکس، #نگاره، #هجری، #پهلوی، #گلستان

تهران-ایرنا- نمایشگاه عکس های دوره ناصری در حالی در کاخ گلستان برپاست که اولین عکس سلفی ناصرالدین شاه که در تالار آیینه انداخته ، یکی از جذابیتهای این مجموعه به شمار می آید.
[نمایش سلفی ناصرالدین‌شاه درکاخ گلستان]

* * * به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، ‌نمایشگاه عکس های دوره ناصری به مناسبت هفته میراث فرهنگی در مجموعه فرهنگی تاریخی گلستان افتتاح شده است و در این نمایشگاه 30 قطعه عکس که ناصرالدین شاه در فاصله سال های 1302 تا 1308 هجری قمری گرفته ، به نمایش گذاشته شده است.
همچنین در این نمایشگاه اولین عکس سلفی ناصر الدین شاه در تالار آیینه که عکس خود و همسرانش را در آیینه انداخته است به نمایش گذاشته شده و می توان گفت این اثر ، اولین عکس سلفی است که حدود 136 سال پیش گرفته شده است.
موضوع بیشتر عکس های این نمایشگاه ، زنان حرمسرای ناصرالدین شاه است چراکه ناصرالدین شاه به عنوان عکاس این آثار ، به مناسبت موقعیتش نخستین عکاس ایرانی بوده و علاوه براین تنها کسی بوده که می توانسته این تعداد عکس از زنان حرمسرا بگیرد.
هرچند تاریخ دقیق گرفتن این عکس سلفی توسط ناصرالدین شاه مشخص نیست ولی برخی مورخان معتقدند این اثر ، اولین و قدیمی ترین سلفی جهان است.
براساس مستندات تاریخی موجود ، یک عکس دیگر هم به عنوان اولین و قدیمی ترین عکس سلفی جهان شناخته شده که « جوزف بایرون » و دیگر همکارانش در اواخر قرن نوزدهم ( سال 1892) از خود عکس سلفی گرفته اند.
سالهای سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در ایران به 1227 تا 1275 هجری شمسی برمی گردد.
در کنار این نمایشگاه عکس های تاریخی ، نمایشگاهی از قالیچه‌ ها و مرقعات نفیس ناصرالدین شاه نیز در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده است.
در این نمایشگاه ، 17 تخته از قالیچه‌ های نفیس این کاخ‌ موزه برای نخستین بار به‌ نمایش گذاشته شده است که مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح ‌های محرابی ، تصویری ، لچک و ترنج هستند.
جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم و متعلق به شهرهای اراک ، تبریز و سنندج‌ است که البته بافنده‌ های آنها مشخص نیستند.
در زمان حاضر بیش از 350 تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان ‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.
همچنین تعدادی از مرقعات نفیس به نمایش درآمده است که این مرقعات با خط نستعلیق ، ثلث و دیگر خطوط خوشنویسی در فهرست آثار ملی کشور به ‌ثبت رسیده است.
این مرقعات مربوط به استادان بنام و برجسته دوره صفوی و قاجار مانند میرعماد حسنی ، اردشیر عبدالمجید طالقانی ، میر‌علی هروی ، میرزا اسدالله شیرازی است و تصاویر نقاشی آن نگاره محمدباقر و صادق است که 15 تصویر منتخب از این مرقعات به‌شکل تابلو به ‌نمایش گذاشته شده است.
این سه نمایشگاه همزمان از 2 تا 9 خرداد ماه در کاخ گلستان میزبان علاقه مندان است.
فراهنگ**9338**1055*
خبرنگار: صدیقه بهارلو**انتشار: زینب کارگر
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
قتل قائم‌مقام فراهانی به دستور محمد شاه قاجار...
fa.wikipedia.org 28/06/1835 تاریخ
به دستور محمدشاه قاجار، میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، صدر اعظم وقت ایران را در باغ نگارستان تهران خفه کردند. درحالیکه که شاه پیش از آن نزد پدرش ع...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

گفت‌و‌گو با «مهدی حجت» درباره وضعیت میراث فرهنگی در آستانه پیروزی انقل...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ اخبار
خاطرات «مهدی حجت » بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی در جمهوری اسلامی و رئیس حال حاضر ایکوموس ایران، از دوران انقلاب و تلاش برای نگهداری میراث فرهنگی، شنی...ادامه مطلب»

آغا محمدخان تهران را به پایتختی برگزید ...
parseed.ir 10/04/1796 تاریخ
در مقطعی کاروان‌های بزرگ که از محورهای مورد بحث عبور می‌کردند شکارهای سودمندی بودند و بعضاً مورد حمله چپاول راه زنان واقع می‌شدند. در این بین بخشی از ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF