موسویان: عربستان به 6 دلیل حملات تروریستی تهران را سازماندهی کرد

موسویان: عربستان به 6 دلیل حملات تروریستی تهران را سازماندهی کرد ...
entekhabkhabar.ir ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ سیاست

کلیدواژه ها:#آفریقا، #آیت_الله، #آیت_الله_خمینی، #ارتباط، #اروپا، #اسراییل، #اسلامی، #اشغال، #القاعده، #الله، #النصره، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انگلیس، #اوباما، #ایران، #ایران_و_غرب، #ایرانی، #بروکسل، #تایمز، #ترامپ، #ترور، #تهران، #تکفیری، #جبهه_النصره، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حرم، #حزب_الله، #حسین_موسویان، #حقوق_بشر، #حماس، #حکومت، #خاورمیانه، #خبر، #خمینی، #داعش، #دولت، #دولت_اوباما، #روحانی، #روسیه، #ریاض، #سازمان_ملل، #سعودی، #سی_ان_ان، #سیاست، #شاه، #شورای_امنیت، #ضد_ایرانی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فلسطین، #لبنان، #لندن، #مادرید، #مجلس، #مردم، #مرز، #مقاومت، #نخست_وزیر، #نظامی، #نماینده_مجلس، #وزارت_اطلاعات، #وزیر، #وزیر_خارجه، #وزیر_دفاع، #پاریس، #کالیفرنیا، #کنگره، #گاردین

داعش و القاعده سرمایه اصلی عربستان در منطقه هستند
انتخاب خبر: عملیات تروریستی داعش در تهران ، یک حرکت انتقام‌جویانه ریاض از مبارزه تهران با داعش در سطح منطقه بود. سید حسین موسویان ، مذاکره‌کننده اسبق تیم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه خبری TheRealNews به تشریح دلایل دخالت داشتن عربستان سعودی در حملات تروریستی تهران پرداخت.
متن کامل این مصاحبه در زیر آمده است.
حمله تروریستی داعش درمجلس و حرم آیت الله خمینی ، بدترین عملیات تروریستی درچند سال اخیر در ایران بود. ایران ، عربستان و آمریکا را مقصر خواند. حمله بعد از سفر ترامپ به سعودی و حمایت او از قطع رابطه سعودی باقطر صورت گرفت. ترامپ ضمن همدردی با قربانیان این حادثه ، ایران را متهم به تروریسم دولتی کرد. نظرشما درمورد این حمله چیست؟
حمله تروریستی هولناکی بود. منتهی چیز تازه ای نیست چون ما مشابه این حمله تروریستی رادر لندن ، پاریس ، بروکسل ، مادرید و کالیفرنیا هم داشتیم. عملیات تروریستی درتهران و سایرنقاط جهان نشان میدهد که گروه تروریستی داعش ، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است. درعین حال این اولین حمله تروریستی داعش درایران بود. ایرانی ها و جامعه جهانی قبل از آن شنیده بودند که وزیردفاع عربستان که قدرت و شاه واقعی این کشوراست گفت که ما جنگ رابه داخل ایران خواهیم کشاند. تنها چندساعت قبل ازحمله ، وزیر خارجه عربستان هم از ضرورت مجازات ایران سخن گفت. بنابراین اینها نشانه های روشنی است که عملیات تروریستی داعش درتهران توسط سعودی‌ها سازماندهی شده بود.
دلیل این عملیات روشن است. ایران نیروی واقعی مقابله باداعش درسطح منطقه است ، ازسوریه گرفته تاعراق و یمن و دیگرنقاط. درحقیقت عملیات تروریستی داعش درتهران ، یک حرکت انتقامجویانه ریاض از مبارزه تهران با داعش درسطح منطقه بود . زیرا گروه‌های تروریستی همچون داعش و القاعده سرمایه اصلی عربستان درمنطقه هستند و تهران هم درحال مقابله با این گروه‌هاست.
دولت سعودی سازماندهنده این عملیات بوده یا افرادی خودسر درداخل این حکومت؟
این عملیاتی است که خود حکومت عربستان ساماندهی کرده بود. زیرا:
1-وزیر دفاع عربستان رسما اعلام کرد که جنگ رابه داخل ایران می‌کشانیم ،
2-وزیرخارجه عربستان چند ساعت قبل از عملیات ، ضرورت مجازات ایران را اعلام کرد ،
3- ترامپ دوسه هفته قبل به عربستان رفت و "تقابل با ایران" را با یک قرارداد 300 میلیارددلاری تسلیحاتی با عربستان معامله کرد ،
4- عربستان می‌گوید قطر رامجازات می‌کنیم بخاطر روابط عادی با ایران ،
5- قبلا مثلث عربستان-آمریکا- اسرائیل علنا گفته اند که برای تقابل با ایران این همکاری راشکل داده اند ،
6- ده‌ها موضعگیری رسمی و هزاران گزارش منتشر شده توسط رسانه های آمریکا و اروپا و روسیه و سایر نقاط جهان درمورد منبع اصلی حامی داعش هم وجود دارد.
ازنیویورک تایمز و واشینگتن پست گرفته تا روزنامه گاردین انگلیس و فرید ذکریا تحلیلگر سی ان ان همه و همه صراحتا عربستان سعودی را به عنوان منبع اصلی مالی و تسلیحاتی و ایدئولوژیک داعش و گروه‌های تروریستی تکفیری معرفی کرده اند.
ژنرال ماتیس وزیردفاع عربستان قبلا گفته بود که ایران دشمن داعش نیست چون تنها کشوری است که موردحمله داعش قرار نگرفته است.
بله من هم شنیدم. قبل از ژنرال ماتیس هم سعودیها چنین ادعایی رامطرح کردند. عملیات تروریستی اخیر تهران نشانه آشکار دشمنی داعش با ایران است. منتهی قبل از این عملیات ، درطی چند سال گذشته صدها عملیات تروریستی داعش درایران توسط وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی و نظامی ایران خنثی شده بود.
چه کسانی مزدوران داعش در ایران هستند که چنین عملیاتی را میتوانند انجام دهند؟
مزدوران داعش هم می‌توانند ازخارج وارد مرز ایران شوند و هم می‌توانند داخل ایران وجود داشته باشند. گروهک تروریستی منافقین هم مزدوران داعش هستند. آنها در38 سال گذشته بیش از 20 هزارنفر را در ایران ترور کرده اند. امروز هم گروهگ تروریستی منافقین به استخدام عربستان درآمده اند. سال گذشته شاهزاده ترکی الفیصل ازاعضاء برجسته خاندان پادشاهی سعودی در کنفرانس گروهک منافقین در پاریس شرکت نمود و رسما از جنگ منافقین باایران برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد. منافقین گروه تروریستی هستند که رئیس جمهور ، نخست وزیر ، ده‌ها وزیر و نماینده مجلس ، بسیاری ازائمه جمعه و رهبران مذهبی و 17-18 هزار شهروند ایرانی را درچند دهه اخیر ترور کردند. اکنون هم که ارتباط این گروهک با عربستان آشکار و محرز شده است. امروزه گروهک منافقین بطور کامل توسط سعودی‌ها تامین مالی می‌شود. این یک طرف قضیه. ازطرف دیگرهم مسلم شده که عربستان منبع مالی و حمایتی داعش است. لذا عربستان بدنبال شکل دادن همکاریهای مشترک گروهک‌های تروریستی داعش و منافقین برای انجام عملیات تروریستی درداخل ایران است.
سازمان منافقین در آمریکا هم حضور فعالی دارند. شخصیتهای برجسته ای ازهردوحزب جمهوری خواه و دمکرات با آنها درتماس هستند و حمایت می‌کنند.
داشته است. شما در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم از آقای ترامپ شنیدید که دولت اوباما را سرزنش کرد و گفت که آمریکا منبع اصلی حمایتی داعش در سطح منطقه بوده است. لذا مقامات آمریکا می‌دانند که چه خطاهای بزرگی درحمایت ازتروریست‌ها کرده اند و علنا هم اعتراف کرده اند.
در عین حال سیاست آمریکا در دوره اوباما و ترامپ متفاوت بود. اوباما و دولت او صراحتا عربستان را بخاطر حمایت ازگروه‌های تروریستی سرزنش کردند و از ریاض خواست که از این سیاست فاصله بگیرد. اما ترامپ اولین سفر خارجی خودرا به عربستان انجام داد و درطول این سفر حتی یک کلمه هم از وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در عربستان انتقاد نکرد در حالیکه او می‌داند که دموکراسی و حقوق بشری در عربستان وجود ندارد. رئیس جمهور ترامپ دردوران مبارزات انتخاباتی عربستان را منبع اول حامی داعش خواند و بعد از ریاست جمهوریش به عربستان رفت و ایران را عامل اصلی تروریسم خواند. بعد از اینکه عربستان رابطه اش را با قطر قطع کرد گفت در سفرم به عربستان وقتی بحث تروریسم مطرح شد ، همه صحبتها این بود که قطر حامی اصلی تروریستهاست.
این نشان می‌دهد که دولت ترامپ آماده نیست که عربستان را بخاطر حمایت از تروریسم سرزنش کند و فعلا به فروش اسلحه دلخوش کرده است. به همین دلایل است که ایران معتقد است که آمریکا هم در عملیات تروریستی دخیل است.
روحانی اخیرا با مشارکت بزرگ 73 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. او در دوران انتخابات گفت که تعامل باجهان را تقویت خواهد کرد. مهمترین چالشهای روحانی برای تحقق این وعده چیست؟
چالش اول او درسطح جهانی ، سیاستهای ضد ایرانی ترامپ و کنگره آمریکا است.
دومین چالش او درسطح منطقه ای ، اتحادمثلث عربستان-آمریکا-اسراییل برای تقابل باایران درسطح منطقه است.
سومین چاش او بهبود وضعیت اقتصادی ایران که درچنین شرایط جهانی و منطقه ای دشوارخواهد بود.
چهارمین چالش او دعواهای جناحی سیاسی داخلی است که در دوران انتخاباتی درحمایت از نامزدهای مختلف ، مثل سایر کشورها ، بین احزاب و گروه‌های سیاسی به اوج رسید و شکافی را ایجاد کرد. منتهی این عملیات تروریستی می‌تواند کمک کند که ایرانی‌ها برای مبارزه با داعش و تهدیدات منطقه ای وبین المللی متحد شوند.
می‌خواهم مباحث مطرح در جهان غرب را با شما در میان بگذارم. برای مثال پال میسن ، ژورنالیست ترقی خواه روزنامه گاردین همین هفته گفت که عربستان و ایران دشمن هستند اما هردو به یک میزان درحمایت از تروریست نقش دارند.
درمورد تروریسم ما یک اختلاف اساسی باغرب داریم.
اشتراک؛ ازیک طرف با یک مجموعه گروه تروریستی مواجه هستیم مثل داعش ، القاعده ، احرارالشام ، بوکو حرام و جبهه النصره که عامل اصلی بی ثباتی و عملیات تروریتسی درسطح منطقه و حتی در اروپا هستند. بعد از حادثه تروریستی برجهای دوقلو درنیویورک تاکنون صدها شهروند درجهان غرب و صدها هزار شهروند در منطقه خاورمیانه و آفریقا توسط این گروهک ها کشته شده اند. ایران و غرب درمقابل این تهدید ، دریک کشتی نشسته اند و برای مبارزه با این گروهک‌های تروریستی می‌توانند دریک جهت همکاری کنند.
اختلاف؛ اما ایران و غرب درمورد گروه‌های جهادی علیه اسرائیل اختلاف نظر دارند. غرب حبب الله و حماس را گروه تروریستی می‌داند و ایران آنها را نهضت های آزادیبخشی می‌داند که علیه تجاوز و اشغالگری‌های اسرائیل مقاومت می‌کنند. ایران معتقد است که اسرائیل ، فلسطین را اشغال کرده است و حماس علیه اشغالگری اسراییل می‌جنگد. ایران معتقد است اسرائیل بارها و بارها به لبنان تجاوز کرده و حزب الله تنها نیروی مقاومتی بوده که با تجاوز اسرائیل مقابله کرده و تمامیت ارضی و حاکمیتی لبنان را حفظ کرده است. این نقطه اختلاف ایران و غرب است.
تمام اتهامات آمریکا و غرب درمورد تروریسم ، به قضیه اسرائیل و حماس و حزب الله برمی‌گردد وگرنه آنها می‌دانند که ایران در خط مقدم مبارزه با داعش و سایر گروه‌های تروریستی تکفیری است که طبق مصوبه شورای امنیت سازمان ملل ، اظهارات خود آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است. همه هم اعتراف کرده اند که منبع اصلی این تهدید هم کشورهای سنی به رهبری عربستان است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»


EOF