Searchقانونی که یک خواننده به اقتصاد ایران تحمیل کرد

قانونی که یک خواننده به اقتصاد ایران تحمیل کرد ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ مردم

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #ارزان، #استاد، #اقتصاد_ایران، #انقلاب، #ایران، #ایسنا، #تاریخ، #تهران، #خبر، #خبرآنلاین، #دارایی، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #سند، #قالب، #قانونی، #محور، #وزارت_امور_اقتصادی_و_دارایی، #گوگوش

شیوه‌ای که یک خواننده خارج‌نشین در دهه ۴۰ برای استفاده از چک داشت ، به تدریج این ابزار مالی را از جایگاه اصلی خود خارج کرد.
به گزارش ایسنا ، « خبرآنلاین » در ادامه افزود: یکی از عجیب‌ترین اتفاقاتی که در تاریخ اقتصاد ایران رخ داده ، ماجرای قانونی است که « فائقه آتشین » مشهور به « گوگوش » به اقتصاد ایران تحمیل کرد.
ماجرا به شیوه‌ای برمی‌گردد که این خواننده خارج‌نشین در اواخر دهه ۴۰ برای پرداخت هزینه‌های خرید خود استفاده کرده است. برخی صدور اولین چک مدت‌دار یا استفاده از چک برای پرداخت آتی را به این خواننده زن نسبت می‌دهند.
آلبرت بغزیان ، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه تهران در این خصوص گفت: در وزارت امور اقتصادی و دارایی ، استفاده از چک مدت‌دار سال‌ها به قانون گوگوش معروف بود. در حقیقت چک تا پایان دهه ۴۰ ، در جایگاه واقعی خود مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در سال ۱۳۴۷ یا ۱۳۴۸ بود که فائقه آتشین با چک ، خرید می‌کند و به فروشنده می‌گوید فعلاً پولی در حسابم ندارم و چند روز دیگر به بانک مراجعه کنید.
او ادامه داد: گویا در موعد مقرر نیز پول در حساب وی نبوده یا اینکه خریدار زودتر از موعد به بانک مراجعه می‌کند و هنوز پولی در حساب وی وجود نداشته است. کارمندان بانک با اطلاع از اینکه وی پولدار است ، برای برگشت زدن چک دچار تردید می‌شوند و از دارنده آن می‌خواهند که بعداً مراجعه کند.
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه "آیا این موضوع در آن سال‌ها خبری شد که دیگران نیز این رویه را در پیش گرفتند؟" گفت: آن سال‌ها هم تعداد بانک‌های ایران کم بود و هم تعداد کارمندان بانک. در عین حال افراد بسیار کمی واجد شرایط دریافت دسته چک بودند و افراد کمی می‌توانستند از بانک‌ها چک بگیرند. همین امر سبب شد کم‌کم خبر این اتفاق بین این تعداد کم بپیچد و در نتیجه برخی دیگر نیز استفاده از این روش را مقبول تشخیص دادند. در گذشته نیز در وزارت امور اقتصادی و دارایی از موضوع تحت عنوان « قانون گوگوش » یاد می‌کردند.
سال‌ها بعد چک کم‌کم به بحرانی برای اقتصاد ایران تبدیل شد. طبق آخرین آماری که از سوی مدیرعامل ستاد دیه کشور در سال گذشته اعلام شده است ، بیش از ۶۵۷۹ نفر به خاطر کشیدن چک بلامحل تحمل حبس می‌کنند.
پای چک برگشتی در چهار دهه اخیر به سینمای و تلویزیون ایران نیز باز شده و موضوع چک برگشتی یا شرخری محور قصه‌های فراوانی را از آن خود کرده؛ این در حالی است که در فیلم‌های پیش از انقلاب هنوز پای چک به زندگی قهرمانان داستان باز نشده و سفته همچنان محور سوءاستفاده شخصیت‌های منفی فیلم‌ها از دیگران بود.
درحال حاضر در عرف معاملات ، از چک در قالب وعده‌دار ، مشروط ، تضمینی یا بدون تاریخ و سفید امضا استفاده می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند ارزان بودن اوراق چک در قیاس با سفته و برات سبب سوءاستفاده از این سند شده است. اولین پیش‌بینی در خصوص چک در قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۱۱ لحاظ شد. از آنجا که قانون تجارت تکافوی مقتضیات چک در آن زمان را نمی‌داد ، در سال ۱۳۱۲ ماده‌ای به قانون تجارت اضافه شد که براساس آن صدور چک بلامحل ، مشمول جرم کلاهبرداری قرار گرفت. اولین قانون چک در ایران در اولین سال‌های دهه ۳۰ مشتمل بر ۱۲ ماده و ۵ تبصره را به تصویب رسیده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»


EOF