بررسی اطلاعات سیاسی ایرانیان: احمد خاتمی رئیس مجلس خبرگان است/ زنگنه وزیر نیرو/ عارف اصول‌گراست!

بررسی اطلاعات سیاسی ایرانیان: احمد خاتمی رئیس مجلس خبرگان است/ زنگنه وزیر نیرو/ عارف اصول‌گراست! ...
asriran.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #ارتباطات، #اردیبهشت، #اسحاق، #اسحاق_جهانگیری، #اسلامی، #ایران، #ایسنا، #برجام، #بیژن_زنگنه، #حسن_روحانی، #خاتمی، #دولت، #روحانی، #سعید_جلیلی، #سیاست، #شرع، #شریعتمداری، #شورای_نگهبان، #صادق_آملی_لاریجانی، #عزت‌الله_ضرغامی، #عصر_ایران، #علی_لاریجانی، #علی_مطهری، #فرهنگ، #قانون_اساسی، #قوه_قضائیه، #مجلس، #مجلس_خبرگان، #مجلس_شورای_اسلامی، #مجمع، #مردم، #مردم_ایران، #مرکز_افکارسنجی_دانشجویان_ایران، #همت، #هنر، #وزیر، #کیهان

در بین گروه‌های سنی نیز میزان آگاهی سیاسی تفاوت معنادار ، اما ضعیفی دارد و آگاهی افراد ۳۰ تا ۴۹ سال بیش از سایر گروه‌های سنی است.
نتایج برگرفته از یک پیمایش ملی با عنوان "سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛ آگاهی‌های سیاسی مردم ایران" از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد که آگاهی سیاسی در بین مردم ایران زیاد نیست.
به گزارش عصر ایران به نقل از ایسنا ، بخش‌ سوم نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران منتشر شد. یافته‌های این پیمایش ملی نشان می‌دهد آگاهی سیاسی در بین مردم ایران زیاد نیست. این نتایج برگرفته از یک پیمایش ملی است که با جامعه آماری شهروندان بالای ۱۸ سال کشور (شهری و روستایی) و با تعداد نمونه آماری ۴ هزار و ۸۹۰ نفر در سال ۱۳۹۷ انجام شده است. در این طرح بیش از ۲۰ شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفته است.
شاخص آگاهی سیاسی با ۱۳ گویه در دو گروه سؤالات زیر مورد سنجش قرار گرفته است. در گروه اول سؤالات گزاره‌­ای به پاسخگویان ارائه شد و پاسخگو باید مشخص می­‌کرد که این گزاره درست است یا نادرست که گزاره‌ها به شرح زیر هستند:
* محمدرضا عارف به طیف سیاسی اصولگرایان نزدیک‌ است.
* علی لاریجانی به طیف سیاسی اصلاح‌طلبان تعلق دارد.
* حزب مؤتلفه یکی از اصلی‌ترین احزاب سیاسی اصولگرایان است.
* آقای بیژن زنگنه در دولت آقای روحانی وزیر نیرو است.
* آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی است.
* آیت‌الله احمد خاتمی رئیس مجلس خبرگان است.
* آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی است.
در گروه دوم از سؤالات مربوط به سنجش آگاهی سیاسی ، سؤالاتی مطرح و در مقابل هر سؤال ۴ گزینه به پاسخگویان ارائه می‌­شد که از بین ۴ گزینه فقط یک گزینه درست است که پاسخگو در صورت اشاره کردن به آن ، نمره مربوط را دریافت می‌کرد و سوال‌ها به شرح زیر است:
* کدام نهاد مسئول بررسی تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و شرع اسلام است؟
۱- مجمع تشخیص مصلحت نظام ۲- شورای نگهبان ۳- مجلس خبرگان ۴- قوه قضائیه ۵- نمی‌دانم
* می‌دانید طبق قانون اساسی ایران ، وظیفه نظارت بر عملکرد رهبری بر عهده چه نهادی است؟
۱- مجمع تشخیص مصلحت نظام ۲- شورای نگهبان ۳- مجلس خبرگان ۴- قوه قضائیه ۵- نمی دانم
* کدام یک از روزنامه‌های زیر به جناح اصلاح‌طلبان نزدیک است؟
۱- کیهان ۲- رسالت ۳- شرق ۴- وطن امروز ۵- نمی‌دانم
* کدام یک از شخصیت‌های زیر منتقد و مخالف جدّی توافقنامه هسته‌ای (برجام) است؟
۱- علی مطهری ۲- سعید جلیلی ۳- علی‌اکبر ولایتی ۴- محمدرضا عارف ۵- نمی‌دانم
* کدام شخصیت زیر متعلق به طیف اصولگرایان نیست؟
۱- حسین شریعتمداری ۲- اسحاق جهانگیری ۳- عزت‌الله ضرغامی ۴- احمد خاتمی ۵- نمی‌دانم
* کدام یک از شخصیت‌های زیر متعلق به گروه اعتدالی در سیاست ایران است؟
۱- صادق آملی لاریجانی ۲- حسن روحانی ۳- احمد جنتی ۴- محمود احمدی‌نژاد ۵- نمی‌دانم
نتایج مربوط به شاخص آگاهی سیاسی نشان می‌دهد در مجموع میانگین آگاهی سیاسی بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۳۰.۳ بوده است که از نقطه وسط طیف (عدد ۵۰) پایین‌تر است. لازم به ذکر است میانگین این شاخص در پیمایش سال ۱۳۸۴ که با سؤالات تقریباً مشابه انجام شده است ، برابر با ۳۲.۵ بوده است.
یافته‌های تحقیق حاکی از آن است که میزان آگاهی سیاسی مردان با زنان تفاوت معناداری دارد؛ به این ترتیب که میانگین آگاهی سیاسی زنان ۲۵.۲ و میانگین آگاهی سیاسی مردان ۳۵.۳ بوده است که این تفاوت از نظر آماری معنادار است.
در بین گروه‌های سنی نیز میزان آگاهی سیاسی تفاوت معنادار ، اما ضعیفی دارد و آگاهی افراد ۳۰ تا ۴۹ سال بیش از سایر گروه‌های سنی است. همچنین با افزایش سطح تحصیلات آگاهی سیاسی افراد بیشتر است. میانگین آگاهی سیاسی بین افراد دارای تحصیلات دانشگاهی ۴۴.۸ و بین افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی ۲۵.۲ بوده است.
بر اساس اعلام روابط عمومی ایسپا ، موج دوم پیمایش ملی فرهنگ سیاسی مردم ایران به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) و با مشارکت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی ، پژوهشگاه فرهنگ ، هنر و ارتباطات و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری انجام شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جهان نيوز - روحانی: ملت ایران را نمی‌توان به تسلیم واداشت/ هرکس پاسخ م...
jahannews.com ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ اخبار
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. ۶۰ هیئت خارجی در این مراسم تحلیف ...ادامه مطلب»

گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به ص...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ اخبار
گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به صدا درآمد/ رهبر انقلاب:سنگری برابر افزون‌خواهی استکبار بسازید/ روحانی:برای رفع فق...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

با اعلام رسمی کاندیداتوری حسین دهقان چراغ اول انتخابات 1400 را روشن ک...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ مردم
اعلام نامزدی سردار دهقان در شرایطی است که جریان اصولگرا می‌خواهد چهره‌ای نظامی برنده انتخابات ۱۴۰۰ باشد. هر چند دهقان چهره‌ای میانه‌رو و بیشتر نزدیک ...ادامه مطلب»


EOF