عامل اصلی قتل روحانی همدانی کشته شد / زخمی شدن 2 مامور پلیس در درگیری 5 صبح

عامل اصلی قتل روحانی همدانی کشته شد / زخمی شدن 2 مامور پلیس در درگیری 5 صبح ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ارتش

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آیت_الله، #اجتماع، #ارتباط، #اردیبهشت، #اسلامی، #الله، #ایران، #ایرنا، #ایسنا، #بهروز_حاجیلو، #بیمارستان، #تاریخ، #تاریخ_ایران، #جستجو، #حاکمیت، #حجت_الاسلام، #خبر، #خودرو، #روایت، #روحانی، #سلاح، #شبکه‌های_اجتماعی، #شعار، #شعبان_جعفری، #صدا_و_سیما، #عصر_ایران، #قانونی، #قتل، #مجازی، #مدرسه، #مرداد، #مسلح، #مشهد، #مصطفی_قاسمی، #میدان، #میدان_شهدا، #همدان، #پلاک، #پژو، #کشف، #کلاشنیکف، #کودتای_۲۸_مرداد

فرد اصلی که اقدام به قتل روحانی همدانی کرده بود ، صبح امروز (یکشنبه ، ۸ اردیبهشت) در درگیری با مأموران پلیس کشته شد.
به گزارش عصر ایران به نقل از ایسنا ، مرکز اطلاع‌رسانی ناجاعلام کرد: در پی شلیک گلوله به سمت یک روحانی و به قتل رساندن وی از سوی یکی از اوباش سابقه‌دار در همدان ، تیمی ویژه از مأموران پلیس برای رسیدگی به موضوع وارد عمل شدند.
در ادامه ، با شناسایی و دستگیری تعدادی از همدستان متهم اصلی ، عامل اصلی این جنایت نیز شناسایی شد و حوالی ساعت پنج صبح امروز (یکشنبه ، ۸ اردیبهشت) در درگیری مسلحانه با مأموران پلیس کشته شد.
جزئیات
فرمانده انتظامی استان همدان جزئیات جدیدی را از درگیری مسلحانه بامداد امروز /یکشنبه/ و کشته شدن قاتل طلبه همدانی تشریح کرد.
به گزارش ایرنا ، سردار بخشعلی کامرانی صالح در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما اظهار داشت: ظهر روز گذشته مجرم جلوی درب مدرسه حوزه علمیه آیت الله ملاعلی معصومی همدانی اقدام به تیراندازی به سمت یک روحانی و قتل وی کرد.
وی بیان کرد: پس از اطلاع رسانی این موضوع به مرکز فوریت های پلیسی 110 و حضور تیم های پلیسی ، در کمتر از 10 دقیقه ضارب شناسایی شد.
فرمانده انتظامی استان همدان اظهار داشت: خودروی متهم نیز توسط پلیس شناسایی شد و مالک این وسیله نقلیه که برادر قاتل بود دستگیر شد.
سردار کامرانی صالح افزود: قاتل پیش از انعکاس این اقدام در حساب شخصی اینستاگرام خود ، توسط پلیس شناسایی شده و حتی ماموران پاتوق و محل دریافت خودرو را نیز شناسایی کرده بودند.

وی ادامه داد: تیم های پلیسی با انجام کارهای اطلاعاتی و برنامه ریزی های میدانی ، 10 نقطه احتمالی حضور و تردد قاتل را تحت نظارت نامحسوس قرار دادند.
فرمانده انتظامی استان همدان افزود: با توجه به وضعیت خاص متهم و اینکه احتمال ارتکاب به هر جرمی متصور بود ، بنابراین با دقت یشتری این پرونده پیگیری شد.
وی با بیان اینکه ماموران انتظامی ساعت چهار و 25 دقیقه صبح امروز به فردی که در حال تردد در یکی از محله های شهر بود مشکوک شده و به او دستور ایست می دهند ، توضیح داد: ماموران متهم را شناسایی کردند و قاتل برای فرار از دست پلیس اقدام به تیر اندازی کرد.
فرمانده انتظامی استان همدان اضافه کرد: قاتل سلاح کلاشینکف را که در زیر کاپشن خود مخفی کرده بود خارج کرده و به سمت ماموران شلیک کرد.
سردار کامرانی صالح بیان کرد: فرد مسلح با حرکت به سمت کوچه پس کوچه ها و شلیک تیر به سمت ماموران قصد فرار از دست ماموران را داشت که به ضرب گلوله پلیس به هلاکت رسید.
وی با بیان اینکه این درگیری 20 دقیقه به طول انجامید ، اضافه کرد: یکی از سربازان وظیفه از ناحیه کتف (بازوی سمت راست) و یک درجه دار انتظامی همدان از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: مصدومان در بیمارستان بعثت شهر همدان بستری شدند که با توجه به سطحی بودن جراحت ، حال عمومی آنها مطلوب و رو به بهبود است.
فرمانده انتظامی استان همدان اظهار داشت: پس از هلاکت مجرم ، ماموران علاوه بر سلاح کلاشینکف چند خشاب پر از فشنگ از او کشف کردند.
سردار کامرانی صالح تاکید کرد: پلیس مقتدرانه با مخلان نظام و امنیت برخورد کرده و خرسندیم پیش از خشک شدن خون این مظلوم در کمتر از 24 ساعت قاتل به سزای عمل خود رسید.
وی درباره انگیزه قاتل گفت: مجرم دارای سوابق کیفری و تحمل زندان زیادی بوده و با حجت الاسلام « مصطفی قاسمی » در یک محله زندگی می کردند بنابراین همچنان پلیس در حال بررسی علت این موضوع است.
http://khabaronline.ir/news/1254450
پشت‌پرده قتل طلبه همدانی چیست؟

* * * ایرنا نوشت: یک جامعه‌شناس جنایی می‌گوید: اگر فردی در شرارت تا اندازه‌ای معروف شده که همه او را می‌شناسند و نوعی تهدید برای اجتماع است ، چرا تا حالا اقدامی در این باره صورت نگرفته است؟ این درحالی است که تهدید در قانون کیفری جرم‌انگاری شده و مجازات دارد.
ظهر روز شنبه هفت اردیبهشت ، یک طلبه در همدان به دست سرنشینان یک خودرو۲۰۶ کشته شد. مصطفی قاسمی ، طلبه ۴۶ ساله حدود ساعت ۱۲ ظهر دیروز از مدرسه علمیه آیت‌الله آخوند همدان خارج شده و حدود ۲۰ متر جلوتر از در مدرسه ، توسط سرنشینان یک خودروی پژو ۲۰۶ مورد اصابت دو گلوله کلاشینکف قرار گرفت که به سر و شکم او خورد و در دم جان سپرد. شاهدان گفته‌اند یکی از سرنشینان پژو ۲۰۶ از خودرو پیاده شده و با اسلحه کلاشنیکف به قاسمی تیراندازی کرده و او را به قتل رسانده است.
در این میان ، بخشعلی کامرانی صالح ، فرمانده انتظامی استان همدان دیروز اعلام کرد که ضارب از روی اطلاعات پلاک خودرو شناسایی شده است و تلاش برای دستگیری او ادامه دارد. فرمانده انتظامی استان همدان همچنین گفته که قاتل در اینستاگرام خود اعتراف به قتل این طلبه کرده و خودرویی هم که قاتل از آن استفاده کرده ، متعلق به خودش بوده است. استوری اینستاگرامی شخصی به نام « بهروز حاجیلو » که ادعای کشتن یک طلبه را مطرح کرده ، اکنون از صفحه او حذف شده است. این شخص که به نظر می‌رسد اهل همدان است ، عکس‌های دیگری هم با اسلحه از خود منتشر کرده است.
ساعت چهار و نیم صبح امروز که این شرور از مخفیگاه خود بیرون آمده بود ، بلافاصله توسط مأموران پلیس ، شناسایی و در یک درگیری مسلحانه در منطقه جانبازان همدان ، کشته شد. کامرانی صالح گفته است هنوز انگیزه قتل طلبه همدانی روشن نیست و چهار نفر از اقوام بهروز حاجیلو نیز دستگیر شده‌اند.
این وضعیت در حالی است که صفحه اینستاگرام قاتل که خبر این حادثه در آنجا منتشر شده ، همچنان باز است و به فالوئرهای آن همچنان اضافه می‌شود و تا لحظه تنظیم این گزارش ، 80هزار نفر این صفحه را دنبال می‌کنند. این اتفاق ناخودآگاه یادآور این جمله « هانا آرنت » است که می‌گوید: « فاجعه زمانی آغاز می‌شود که شر به پیش‌پاافتاده‌ترین حالت ممکن می‌رسد. »
نمی‌توان نظر متقنی ارائه داد
برای بررسی بیشتر این حادثه با شیرین ولی‌پوری ، دکتری جزا و جرم‌شناسی و جامعه‌شناس جنایی گفت‌وگو کردیم. ولی‌پوری به ایرناپلاس می‌گوید: تا زمانی که پرونده در همه ابعاد شفاف‌سازی نشده و آن را دقیق مطالعه نکرده‌ایم ، نمی‌توانیم نظرات متقنی درباره این اتفاق داشته باشیم. بنابراین برای اینکه نظرات علمی و دقیق داشته باشیم ، باید پرونده از همه جهت کامل شود و اظهارنظر ما در سطح تحلیل بر مبنای اطلاعات منتشر شده است.
اگر شرور معروف بوده ، چرا مکانیسم پیشگیری اعمال نشده
ولی‌پوری ادامه می‌دهد: افرادی که در این اتفاق حضور داشته‌اند ، یکی آقای قاسمی ، طلبه‌ مقتول است و با توجه به اطلاعات منتشرشده ، مسئولیت رسمی کشوری و لشکری نداشته‌ است که بگوییم نقش اجتماعی پررنگی در جامعه داشته است و موجب دشمن‌تراشی برای او شده است. در مورد قاتل ، یعنی آقای حاجیلو در رسانه‌ها به‌عنوان شرور معروف ، معرفی شده است ، اما یک پرانتز باز کنم و آن اینکه من هر چقدر جستجو کردم ، چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی تا پیش از این اتفاق ، استدلال متقنی دال بر شرارت او و معرفی او به‌عنوان « شرور معروف » پیدا نکردم. البته من نمی‌خواهم شرور بودن او را نفی کنم ، اما اگر شرارت‌ او از طریق رابطان قضایی و انتظامی کنترل شده باشد ، یا اگر یک آدم تا این اندازه معروف است ، پس چرا تا حالا اقدامی در این باره صورت نگرفته است؟ چرا مکانیسم پیشگیری ، کنترل و نظارت روی این شرور معروف اعمال نشده است؟ این نکته برای من جای تأمل دارد.
ارتباط بهروز حاجیلو با وحید مرادی؟
این جرم‌شناس درباره ارتباط حاجیلو با وحید مرادی ، شرور دیگری که سال گذشته در زندان رجایی‌شهر کشته شد ، اضافه کرد: موضوع دیگر این است که گفته می‌شود آقای حاجیلو با وحید مرادی ارتباط داشته و مرید او بوده است. من در مقام نفی یا اثبات این بحث نیستم ، اما وحید مرادی که بود؟ وحید مرادی با اینکه یک وجه ضداجتماعی و ضد قانونی از خودش برای ما ترسیم کرده بود ، در طول تمام سال‌های شرارتش با قتل مواجه نشده بود و تهدید به قتل نداشته است. شما اگر شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید ، می‌فهمید کسانی که مرید وحید مرادی بودند ، رفتار آقای حاجیلو را سرزنش می‌کنند. آن‌ها می‌گویند شعار وحید مرادی این بوده است: « خط بنداز اما نکُش؛ چون از جوانمردی به دور است. » تنها قتلی که از وحید مرادی در پرونده‌اش بود ، همان قتلی بود که در مهمانی ولنجک اتفاق افتاد ، اما شرارتش را کسی منکر نیست.
وی ادامه می‌دهد: این خیلی عجیب است که فردی بخواهد مرید کسی باشد که چنین شعاری داشته باشد ، اما این‌قدر وقیح و گستاخانه در فضای مجازی تهدید کند. بهروز حاجیلو این جمله را در اینستاگرامش منتشر کرده است: « قبرستانی در ذهنم درست کرده‌ام که هر شب یک نفر را در آن دفن می‌کنم. » بنابراین از نظر منش ، این دو نفر به هم نمی‌خورند.
تهدید در قانون کیفری جرم‌انگاری شده است
این جامعه‌شناس جنایی توضیح می‌دهد: من کاری به این ندارم که چنین مریدی و مرادی در کار بوده است ، فقط از منظر روانشناسی جنایی این موضوع را مطرح می‌کنم ، اما این قبرستان چطور باید پر شود؟ کسی که چنین شعاری می‌دهد ، می‌خواهد این قبرستان را با چه کسی پر کند؟ طلبه یا غیر طلبه؟ مهم نیست. این تهدیدی علیه اجتماع است. وقتی چنین تهدیدی در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد ، فردی که در پست‌های مختلف اینستاگرامش سلاح گرم دارد و خود را با آن نمایش می‌دهد ، چرا مسئولان ما این نظارت را انجام نمی‌دهند؟ این در حالی است که تهدید در قانون کیفری ما جرم‌انگاری شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. پس این نشان‌دهنده یک خلأ اساسی است. ما قانونی نداریم که برای چنین مواردی پیشگیری را اعمال کند.
قتل بدون انگیزه شخصی بوده است
ولی‌پوری در مورد نحوه به قتل رساندن مقتول می‌گوید: قتل عمد دو حالت دارد: یک مورد ناگهانی بدون سابقه ذهنی است که ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی تکلیفش را مشخص کرده است و مجازات خودش را دارد. اما در این اتفاق بحث ناگهانی مطرح نیست. کسی که سلاح گرم داشته ، با آن مانور داده و چنین قبرستان ذهنی ایجاد کرده است ، این فرد ، ناگهان کسی را در خیابان نمی‌کشد. شاهدان عینی این ماجرا به نکته قابل توجهی اشاره کرده‌اند. وقتی که مرحوم قاسمی از حوزه علمیه خارج می‌شود ، آقای حاجیلو او را صدا می‌زند و می‌گوید: ببخشید شما آقای قاسمی هستید؟ بعد آقای قاسمی‌ می‌گوید: بله! و کشته می‌شود. البته این یک روایت است. روایت دیگر این‌طوری است که آقای حاجیلو چند دور ، دور میدان شهدا گشته و در نهایت جلو در حوزه منتظر آقای قاسمی است و به محض اینکه آقای قاسمی از حوزه بیرون می‌آید ، از ماشین پیاده می‌شود و او را هدف گلوله قرار می‌دهد. پس ببینید در هر دو صورت ، ناگهانی نبوده است و به نظر می‌رسد که اتفاق برنامه‌ریزی شده است و پشت این موضوع ، انگیزه‌ای وجود داشته است. از آنجایی که به نظر می‌رسد قاتل ، مقتول را نمی‌شناخته ، به نظر نمی‌رسد انگیزه شخصی در میان بوده باشد.
فرقی ندارد؛ حنایی باشد یا حاجیلو
اما چه چیزی باعث می‌شود آدم‌کشی این‌قدر راحت صورت بگیرد؟ این جرم‌شناس این‌گونه پاسخ می‌دهد: می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم. آن هم اینکه در بسیاری از موارد از اراذل و اوباش برای به‌هم‌ریختن نظم اجتماع استفاده می‌شود. در تاریخ ایران این مورد را کم نداشته‌ایم. بارزترین نمونه آن « شعبان جعفری » یا همان « شعبان بی‌مخ » در کودتای ۲۸ مرداد است. شعبان جعفری یکی از عناصر مهم این کودتاست. یا برای مثال ، چندین سال پیش در مشهد فردی به نام « سعید حنایی » ، زنان خیابانی را که از نظر خودش مفسد بودند ، می‌کشت.
وی در پایان می‌گوید: حال با توجه به تحولات اجتماعی که در ایران وجود دارد و دیدگاه‌هایی که درباره حاکمیت مطرح است ، وقوع این اتفاق‌ها جای بحث و تأمل دارد. یک روحانی برای یک شرور موجب عذاب است. شاید با این کار خواسته هم خودش و هم طرفدارانش را راحت کند که ما به این ، خنثی‌سازی جرم می‌گوییم. این افراد نقش‌های پیامبرگونه‌ای را برای خودشان تعریف می‌کنند و فکر می‌کنند به اجتماع خدمت می‌کنند. فرقی ندارد حنایی باشند یا حاجیلو.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»


EOF