شکست ساسانی از رومیان در نبرد نینوا

شکست ساسانی از رومیان در نبرد نینوا...
parseed.ir 12/12/627 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارمنی، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #تیسفون، #خبر، #خسرو، #خسروپرویز، #دستگرد، #ساسانی، #ساسانیان، #سلطنت، #سوریه، #سپاه، #شیرویه، #فلسطین، #قباد، #مصر، #نینوا، #هراکلیوس، #پایتخت، #یونانی

نبرد نینوا بخشی از جنگ‌های ایران و روم بود که در زمان ساسانیان ودرسال ۶۲۷ م روی داد.
شرح جنگ
در سال ۶۲۷ م. ورق برگشت و سرنوشت جنگ‌های ایران و روم به سود رومیان شد. دراین سال در نبرد نینوا هراکلیوس با سپاه ایران روبروشد. فرمانده سپاه ایران در این نبرد مردی ارمنی بود که در نوشتارهای یونانی لقبش « رازتس » (Rhazates) آمده است. والتر کیگی (Walter Kaegi) شکل اصلی آن را راهزادRahazad) و نام اصلی او را « رخوهان » (Roch Vehan) می‌داند. هراکلیوس سپاهی نزدیک ۵۰ هزار نفر داشت که ۴۰ هزارتن از آنان ترکان گوک (Gukturk) بودند. وقتی سپاه وی به ایران رسید ترکان به خاطر سرما و شرایط سخت زمستان ایران گریختند و هراکلیوس را با ده هزار تن‌تنها گذاشتند. سپاه ایران ۱۲ هزار تن بود. در این زمان به هراکلیوس خبر رسید که ۳ هزار تن نیروی کمکی به زودی به سپاه ایران خواهد رسید. از این رو وی نبرد را آغاز کرد. گویا در این نبرد رخ وهان هراکلیوس را به نبرد تن به تن فرامیخواند و هراکلیوس می‌تواند بر او چیره شده و او را بکشد. کشته شدن رخ وهان باعث شکست روحیهی سپاه ایران و روحیه گرفتن رومیان می‌شود. پس از هشت ساعت جنگ ، رومیان پیروز می‌شوند و وقتی سه هزار نیروی کمکی ایرانی می‌رسد که دیگر کار از کارگذشته بود. از این زمان به بعد پیروزی رومیان آغاز می‌شود؛ و هراکلیوس می‌تواند امپراتوری روم را از نابودی نجات دهد و دوباره شام و سوریه و فلسطین و مصر را پس از نزدیک ۱۵ سال در طی صلح سال ۶۲۸ م. با شیرویه (پسر خسرو دوم و با لقب پادشاهی « قباد دوم « ازایرانیان پس بگیرد.
در سال ۶۲۷میلادی هراکلیوس شکست سختی به سپاه ساسانی در نبرد نینوا وارد آورد و وارد دستگرد در نزدیکی تیسفون ، پایتخت ساسانیان شد و سپس پیامی مبنی بر درخواست مذاکرات صلح به تیسفون ارسال کرد. در تیسفون صاحب منصبان و نظامیان خسروپرویز را از پادشاهی خلع و زندانی کردند و پسر وی شیرویه را با نام قباد دوم به سلطنت برگزیدند. قباد شرایط صلح رومیان را پذیرفت و جنگ در ۶۲۸ میلادی پایان یافت. در نهایت ، این جنگ با تضعیف شدید هر دو امپراتوری ، زمینهٔ فتوحات مسلمانان در کمتر از یک دهه بعد را فراهم ساخت.

--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

لشکرکشی هراکلیوس علیه ایران ...
1host2u.com 04/04/622 تاریخ
نبرد ایسوس بخشی از جنگ‌های ایران و روم بود که در زمان ساسانیان روی داد. *** نبرد بین دو ارتش هراکلیوس و خسرو دوم، نقاشی از پیرو دلا فرانچسکا. جنگ‌های...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

نبرد ملازگرد ...
parseed.ir 26/08/1071 تاریخ
نبرد ملازگرد یکی از تأثیرگذارترین نبردهای تاریخ جهان و منطقه، در ۲۶ اوت ۱۰۷۱ میلادی در نزدیکی شهر ملازگرد میان سلطنت سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان، و ...ادامه مطلب»


EOF