زندگی‌نامه دریادارحبیب‌الله سیاری

زندگی‌نامه دریادارحبیب‌الله سیاری...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ مردم

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبادان، #آبادانی، #آبان، #ارتش، #ارتش_ایران، #ارتش_جمهوری_اسلامی_ایران، #استان_فارس، #اسلامی، #امام، #امام_خمینی، #انقلاب، #ایران، #ایرنا، #بندرعباس، #بوشهر، #تاریخ، #تجهیزات، #تفنگداران، #تفنگداران_دریایی، #توپخانه، #جماران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنگ_ایران_و_عراق، #حاجی، #حبیب‌الله_سیاری، #حصر_آبادان، #خرمشهر، #خمینی، #دانشگاه، #دریادار_سیاری، #دریای_عمان، #دریایی، #رشت، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سیاست، #شهریور، #صدا_و_سیما، #عراق، #عمان، #عملیات_ثامن‌الائمه، #غیرمستقیم، #فارس، #فرمانده_کل، #فرمانده_کل_ارتش، #فسا، #قانونی، #مرداد، #مسلح، #منجیل، #مکران، #ناوشکن_جماران، #نبرد_خرمشهر، #نظامی، #نیروی_دریایی_ارتش_جمهوری_اسلامی_ایران، #نیروی_زمینی، #هوانیروز، #پاسداران، #پرده، #پرچم_ایران، #گردان

حبیب‌الله سیاری (زاده ۱۹ دی ۱۳۳۴ در نوبندگان فسا) دریادار تکاور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده این نیرو از ۲۶ مرداد ۱۳۸۶ تا ۱۴ آبان ۱۳۹۶ بود.
وی هم‌اکنون معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی است.
پیش از این وی از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ معاون امور اجرایی و پشتیبانی رزمی ستاد مشترک ارتش بود و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ بعنوان جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش فعالیت می‌کرد.
سیاری در سال ۱۳۵۳ به استخدام ارتش ایران درآمد و پس از طی دوره مقدماتی در رسته تکاوری فعالیت در نیروی دریایی ارتش را آغاز کرد. او دوره‌های کلاه سبزی ، دافوس و علوم استراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع ملی گذرانده‌است. وی در طول جنگ ایران و عراق از تکاوران نیروی دریایی ارتش بود و ۷۵ ماه حضور فعال در جنگ در سوابقش ثبت شده‌است ، همچنین جانباز ۷۰٪ می‌باشد.
زندگی‌نامه
حبیب‌الله سیاری در دی‌ماه ۱۳۳۴ در نوبندگان ، فسا ، استان فارس زاده شد. او پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه ، وارد دانشکده افسری نیروی زمینی شد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در سال ۱۳۵۳ به استخدام ارتش شاهنشاهی ایران درآمد. وی پس از طی دوره مقدماتی در رسته تکاوری فعالیت در نیروی دریایی ارتش را آغاز کرد.
از جمله مسئولیت‌های سیاری می‌توان به فرماندهی آموزش تفنگداران دریایی منجیل ، فرماندهی تیپ یکم تفنگداران دریایی بندرعباس ، جانشین فرمانده منطقه یکم دریایی ، فرمانده آموزش تخصص‌های دریایی رشت و منطقه چهارم دریایی نداجا اشاره کرد. سیاری پس از آن به ستاد مشترک ارتش منتقل شد و به‌عنوان جانشین معاون هماهنگ‌کننده و معاون امور اجرایی و پشتیبانی خدمات رزمی ستاد مشترک ارتش به ایفای نقش پرداخت. وی در سال ۱۳۸۴ به نداجا بازگشت و تا سال ۱۳۸۶ جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش بود ، سپس برای مدت یک دهه در فاصله سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ فرماندهی نیروی دریایی ارتش را برعهده داشت. سیاری از آبان ۱۳۹۶ به‌عنوان معاون هماهنگ‌کننده فرمانده کل ارتش فعالیت می‌کند و ریاست ستاد مشترک ارتش را برعهده دارد. هم‌اکنون درجه نظامی وی دریادار (معادل سرتیپ) است.
جنگ ایران و عراق
سیاری در نخستین روزهای حمله ارتش عراق به خرمشهر و آغاز رسمی جنگ ایران و عراق بعنوان یکی از تکاوران گردان تکاوران دریایی بوشهر ، در منطقه عملیاتی آبادان-خرمشهر حضور داشت. وی در عملیات‌های نبرد خرمشهر ، حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر ، همچنین عملیات مروارید حضوری فعال داشت و در خلال عملیات ثامن‌الائمه بر اثر اصابت ترکش خمپاره ، بشدت مجروح شد. او در طول جنگ در مجموع ۹۴ ماه در مناطق عملیاتی بود و در این مدت بالغ بر ۳۲ مأموریت جنگی در پرونده نظامی وی ثبت شده‌است.
انتقاد از صدا و سیما و سپاه پاسداران
مصاحبه‌ای از حبیب‌الله سیاری در وب‌سایت ایرنا پخش شد در حالی که به سوال‌های سه خبرنگار ایرنا پاسخ می‌داد. این مصاحبه ، دقایقی پس از انتشار از روی وبسایت ایرنا حذف شد. سیاری در این مصاحبه به‌طور غیرمستقیم سخنانی مطرح کرد که می‌تواند انتقاد از سپاه پاسداران تلقی شود و از صدا و سیما هم به خاطر بی‌اهمیت نشان دادن نقش ارتش در جنگ انتقاد کرده‌است. سیاری در سخنانش حضور نیروهای مسلح را در فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی نفی کرد.
« ما در سیاست دخالت نمی‌کنیم … سیاست زدگی برای نیروهای مسلح آسیب است … او دربارهٔ فعالیت‌های اقتصادی نظامیان هم گفت: « به صلاح نیروهای مسلح نیست که وارد بحث اقتصادی شوند چون از اصل قضیه خود دور می‌شوند. »
دریادار سیاری در بخش دیگری از سخنانش از بی توجهی به نقش ارتش در جنگ هشت ساله انتقاد کرد. آقای سیاری با اشاره به فعالیت های توپخانه ارتش ، هوانیروز و نیروی هوایی گفت:‌
دریا که کلا در اختیار ارتش بود. نیروی دریایی سپاه سال ۶۵ شکل گرفت ... کجا می توانید بگویید که ارتش نبوده؟ ... شما البته فیلم می سازید که یک سیدی ، یک حاجی با یک تیربار ژ-۳ و یک دستی یک لشکر را ظرف ۲۴ ساعت از بین می برد. اگر این طور است ، ظرف ۱۲ شبانه روز ۱۲ لشکر عراق از بین می رفت دیگر! هشت سال (جنگ)‌ برای چی بود؟ ... من قانونی شکایت کردم. برای رییس صدا و سیما هم نامه نوشتم. پیگیری هم کردیم ... هیچ کس هم جواب ما را نداد ... معلوم است که یک چیزی پشت پرده هست ، تو خود سیستم صدا و سیما. »
تحصیلات
سیاری دوره‌های کلاه سبزی ، دافوس و دکتری علوم استراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع ملی گذراند. او هم‌اکنون از اعضای هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی می‌باشد.
سوابق
فرماندهی آموزش تفنگداران دریایی منجیل
فرماندهی تیپ یکم تفنگداران دریایی بندرعباس
جانشین فرمانده منطقه یکم دریایی نداجا
فرمانده مرکز آموزش دریایی رشت
فرمانده منطقه چهارم دریایی نداجا
جانشین معاون هماهنگ‌کننده ارتش
معاون امور اجرایی و پشتیبانی رزمی ستاد مشترک ارتش
جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش
فرماندهی نیروی دریایی ارتش
معاون هماهنگ‌کننده فرمانده کل ارتش (رئیس ستاد مشترک ارتش)
فرماندهی نیروی دریایی ارتش
سیاری هفتمین فرمانده نیروی دریایی ارتش بود ، که پس از وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ، این مسئولیت را برعهده داشت. در دوران فرماندهی او ، نیروی دریایی به دستاوردهایی در زمینه ساخت ناوشکن جماران ۱ و ۲ ، ساخت انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی ، حضور و پیشروی در آب‌های آزاد ، تأمین امنیت ناوگان حمل‌ونقل دریایی کشور و نیز مقابله با دزدان دریایی دست یافت.
نشان درجه یک فتح
حبیب‌الله سیاری به پاس خدمات شایسته و صیانت از مرزهای آبی کشور و دریای عمان ، حفظ منافع ملی و اهتزاز پرچم ایران در آب‌های آزاد ، اهتمام به نوسازی تجهیزات و آبادانی سواحل مکران در مدت تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، نشان درجه یک فتح را دریافت کرد. این نشان در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ در مراسم تحلیف و دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش ، در دانشگاه امام خمینی نیروی دریایی ، با حضور سیدعلی خامنه‌ای ، بر سینه دریادار سیاری نصب شد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سقوط خرمشهر ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۸/۱۹ تاریخ
نبرد خرمشهر جنگی شهری میان ارتش بعث عراق و رزمندگان ایرانی بود که در حومه و داخل خرمشهر از تاریخ ۱ مهر تا ۴ آبان سال ۱۳۵۹ رخ داد. در پی حمله عراق به ا...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

آغاز عملیات بیت‌المقدس ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۲/۱۰ تاریخ
*** عملیات بیت المقدس الی بیت‌المقدس بخشی از جنگ ایران و عراق عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس (معنا: به سوی بیت‌المقدس) یکی از مهمترین و بزرگترین ...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF